optibox evo m7 tuner

luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 14 Sep 2014 20:50

salutare,

Vreau sa va intreb pe cei care aveti un astfel de receptor cum este cu sensibilitatea tunerului. Azi, pe cand zapam printre canalele de la focussat am observat ca am niste valori ale semnalului cam mici in comparatie cu un alt receptor vu uno pe care il am. Sincer inainte nici nu am bagat de seama chestia asta...
Astfel, la o antena de 0.8m orientata pe thor, pe canalele focussat, pe receptorul vu uno, imagine VTI, am semnal:SNR 99%, AGC 78%. Pe evo m7, imagine PBNIGMA, semnal: SNR 80%, AGC 70%.
Initial am zis ca e de la cablu, caci ambele receptoare sunt conectate la aceeasi antena la un LNB twin, si am mutat evom7 in locul lui vu uno. Rezultatul insa a fost acelasi. Daca pe vu uno reusesc pe acceasi antena sa prind si unele canale de la nordici (frecvente de pe thor 5), evo m7 nici nu le miroase.

De aici am tras concluzia ca tunerul lui evo m7 e mai slab, insa mi se pare o diferenta mare de semnal intre cele 2 receptoare (20 % diferenta la SNR e cam mult).

Intrebarea mea e : la voi cum afiseaza valorile de semnal pe thor? Oare sa fie si o problema de driver de tuner? Recent i-am facut upgrade la genius(CPU 750) si ultima imagine de la PBNIGMA..si incerc sa ma prin daca are legatura cu imaginea/driverul sau tunerul in general.
Stiu ca nu pot compara ca performanta un vu uno cu un evom7....insa vreau sa stiu daca e o problema la mine...sau atat poate acest receptor.

merci
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby andym02 » 14 Sep 2014 21:14

Ai perfecta dreptate , defapt ti'ai dat raspunsul singur . Nu poti compara EvoM7 cu Vu. asta se vede si'n diferentza de pret. Spui la un moment dat .... " De aici am tras concluzia ca tunerul lui evo m7 e mai slab, insa mi se pare o diferenta mare de semnal intre cele 2 receptoare (20 % diferenta la SNR e cam mult) " . Daca ai posibilitatea incearca sa pui pe aceiasi antena un lnb cu doua iesiri , cablu de la lnb la box sa fie asemanator la ambele , si'o sa observi ca la receptoare diferite , o sa ai valori diferite . Asa ca valorile afisate si de unu si de celalalt nu sunt cele reale .
:agree:
luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 14 Sep 2014 21:45

Pai tocmai asa am testat. Pe antena de 0.8m am un LNB inverto cu 2 iesiri, una merge la vu uno alta merge la evom7. Si diferenta e cea de mai sus. Totusi sper ca diferenta de sensibilitate intre cele 2 tunere sa nu fie asa de mare pe cat o vad eu....cu toate ca daca ma uit ca evom7 nici nu dedecteaza pic de semnal pe frecventele de la nordici de pe thor5, pe cand pe vu uno am semnal ok si imagine stabila...ma pune pe ganduri :)
In rest nu am ce reprosa acestui receptor.

La tine cat afiseaza la SNR semnalul?
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby zmeura » 14 Sep 2014 22:49

Dupa testul pe care l-ai facut .... din pacate e cam clar.Aste e.
Mai poti incerca sa pui imagini de la acelasi team,daca exista team comun care face imagini pentru ambele.Nu prea cred ca se rezolva ,daca la scanare nu agata acele programe nu e doar o indicatie diferita ci chiar e mai slab.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 15 Sep 2014 02:38

Pe vu uno am imagine de la VTI...si am avazut ca pt evom7 nu fac...

Zilele astea imi reglasem antena sa am semnal maxim pe thor(focussat) si m-am luat dupa vu uno. Nici nu am observat ce imi afisa si pe evom7.

Ori e tunerul mai slab ori e de la imaginea mea instalata..sau driveri...cu toate ca ma indoiesc ca o imagine /driver poate influenta tunerul sau ma insel?

La voi pe alte imagini cam cat aveti SNR/AGC pe thor? Voaim sa fac asa o comparatie...sincer nu as mai vrea sa experimentez alte imagini pe receptor.


merci
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby Levy » 15 Sep 2014 09:24

Cred ca e doar diferenta de afisare.
Vezi receptoarele de la digi care afiseaza semnal excelent pana in momentul in care semnalul este la limita receptie.

Nu e corect felul in care ai incercat tunerul.

Cauta-ti o frecventa slaba la limita receptiei si vezi care o deschide si care nu. Legat la aceasi iesire de LNB si acelasi cablu. Incearca sa ai si aceasi imagine e2 ca sa fie comparatia cat mai reala intre cele doua tunere.
Tunerul este excelent pentru semnalele slabe.

Si pe dreambox 500 sub 75% semnal nu vedeai nimic, asta are imagine clara si pe la 40%.
Nu te poti lua dupa ce este afisat !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby andym02 » 15 Sep 2014 09:59

Are dreptate aspeorocopolus , defapt fiecare are dreptate in felul sau , probeaza pe aceiasi antena , cu acelasi LNB care are x iesiri , cu x receptoare diferite si'ai sa constati ca nu's doua care'ti afiseaza la fel. Asa ca cel mai indicat este un X-Finder Digital Satellite care'ti arata cam unde se incadreaza nivelul semnalului . Cu toate ca nici Finderu nu arata exact .
:noidea:
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby zmeura » 15 Sep 2014 10:09

Nu e problema de afisare ,omul nostru a spus clar:

Daca pe vu uno reusesc pe acceasi antena sa prind si unele canale de la nordici (frecvente de pe thor 5), evo m7 nici nu le miroase.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby andym02 » 15 Sep 2014 10:43

OK , ok , insa hai sa'i spunem omului ca foloseste o antena de 0,8m ( cred ca de la Dolce , ei folosesc dimensiunile acestea ,avand un semnal mai puternic ) , eu folosesc de 0,9 m si nu's suficient de multumit , insa daca'ar folosi un offset de 1 sau 1,2 m s'ar schimba situatia , ar prinde cu EVOM7 mult mai multe . Si inca un amanunt pe care l'am spus mai sus , nu se poate compara EVOM7 cu Vu , in primul rand diferentza de pret spune tot , un Vu este de 3 ori mai scump si d'aici si eficientza lui . Imi cer sczzzz tuturor , dar asta'i realitatea , sunt o sumedenie de " chestii " de care trebuie tinut cont daca vrem performante multumitoare .
luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 15 Sep 2014 13:21

Asta am si spus...nici nu vreau sa compar un vu uno cu un evom7..insa din punct de vedere tuner, e clar ca e mai slab evom7..caci am facut test folosind acelasi lnb, aceeasi iesire si aceeasi antena. Nedumerirea mea mare era daca diferenta pe care o afiseaza pe canalele de focussat e asa mare sau e doar o problema de afisaj pe evom7, de asta va intreb si pe voi care aveti evom7, cum arata semnalul pe focussat?

Ce am mai observat e ca diferenta de afisarea SNRului pe evom7 fata de vu uno e cam aceeasi (10-20%) pe toti satelitii. Eu mai am o antena de 1.8m legate la aceste 2 receptoare.

Return to “Optibox EVO M7 - Odin M7 - Axas Class M”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests