Configurare Raspberry Pi și TVHEADEND

Raspberry Pi
Anacleto
New member
Posts: 3
Joined: 25 Dec 2021 20:11

Configurare Raspberry Pi și TVHEADEND

Unread postby Anacleto » 29 Dec 2021 14:44

Am văzut niște tutoriale foarte interesante pe forum cu Raspberry Pi și TVHEADEND.
Și eu am aceleași placi DVB-C.
Eu sunt începător in Linux.
Ați putea să mă ajutați sa configurez un astfel de sistem?
Eu când dau scanare îmi dă FAIL la transpondere.
Sărbători fericite și sper că puteți să-mi dați o mână de ajutor.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Configurare Raspberry Pi și TVHEADEND

Unread postby ASiX88796 » 29 Dec 2021 15:23

»
Cred că Image aspeorocopolus este cel mai în măsură să te îndrume :hehih:
Dar discuția este deschisă pentru toți membrii forumului.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
f11
New member
Posts: 15
Joined: 24 Sep 2013 08:51

Re: Configurare Raspberry Pi și TVHEADEND

Unread postby f11 » 31 Dec 2021 11:00

AN NOU FERICIT tuturor!!!
Daca esti incepator in linux iti recomand Libreelec pentru inceput. Din kodi in suplimente instalezi tot ce vezi referitor la DVB dupa care tvheadend .
Cauti tutorial pe net cu configurarea tvheadend , scanezi si cand ai imagine cu programele libere mergem mai departe.

LA MULTI ANI!!!
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Configurare Raspberry Pi și TVHEADEND

Unread postby Levy » 31 Dec 2021 15:23

Eu prefer tvheadend, i-l folosesc de pe vremea cand aveam un skystar2. Doamne ce vremuri ! :haha: :haha:
La vremea respectiva, am descris pe un alt forum cum am reusit sa conving skystar2 sa functioneze cu tvheadend + kodi.

Acum cu Raspberry Pi, de la inceputul acestui an, am si eu o asemenea jucarie, sincer greu am reusit atunci sa gasesc unul cu Gb RAM, insa acum cand i-l am in folosinta, realizez ca si 2GB erau suficienti la ce este folosit. Desi este destul de stufos ce ruleaza pe el, server apache, php, ftp, dlna, icecast cu ezstream si multe altele, ce acum nici nu-mi vin in minte. La un moment dat chiar si un server Minecraft de test, care a functionat ireprosabil. Dar sa trecem la oile noastre :D

Deci prefer tvheadend, datorita simplitatii cu care se configureaza.
Am descris aici cum am reusit sa-l fac sa functioneze cu tunerul de la microsoft viewtopic.php?f=29&t=3176
si aici cu doua tunere (microsoft si astrometa) viewtopic.php?f=175&t=3237 , l-am convins sa functioneze cu doua tunere, astfel putand sa urmaresi doua canale tv diferite de pe TP-uri diferite, fiecare tuner transmitand canalul pe care l-a cerut KODI.

In Kodi, este extrem de simplu, se instaleaza de la PVR clients, addonul tvheadend, unde la configurare, setam IP-ul (intern sau extern!!) si loginul la serverul tvheadend.
Am scris intern sau extern, pentru ca daca avem porturie deschise in router pe porturile pe care comunica tvheadend, putem accesa din exterior, practic de oriunde esti si ai acces la internet, televiziunea prin cablu de acasa !!!
O singura atentionare ! Din proprie experienta, puneti neaparat parola cat de buna posibil pe acces !! :haha: :haha:
Eu in prima faza nu am pus parola, si aveam conectat un singur tuner. Intr-o zi vrand sa-l accesez de la distanta, am observat ca tunerul este ocupat....
Desi nu dadusem accesul nimanui. Ajung acasa, verfic, si surpriza ! Cineva conectat printr-un proxy, era conectat la canalul Digi HD. :hehih:

Deci nu va bazati ca nu stie nimeni ca exista acel server, si nu puneti o parola buna, pentru ca vor fi persoane care au mult timp liber si va scaneaza porturile si verifica ce pot folosi din ce au gasit deschis :D

La multi tuner, practic nu aveti nimic de facut, rescanare etc...
Doar atasati tunerul, daca nu recunoaste tunerul sistemul de operare se adauga firmwareul dupa care reboot la Raspberi, si functioneaza pur si simplu cu doua tunere.


Sarbatori fericite ! La multi ani !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Raspberry Pi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest