Instanta multipla tvheadend ?

Raspberry Pi
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1541
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Instanta multipla tvheadend ?

Unread postby Levy » 03 Oct 2021 18:43

As avea o problema pentru cei care sint mai acasa in sistemele de operare linux.
In acest caz este vorba de sistemul de operare raspbian si backendul binecunoscut TVHEADEND.

Am in acest moment pe un Raspberry Pi 4 instalat tvheadend, unde cu un card tv pe usb, pot urmari de la distanta cu ajutorul Kodi, canalele tv libere de pe cablul tv de acasa. Ma gandeam pe viitor cand receptorul enigma2 va obosi, sa trec in loc de receptor clasic pe google cromecast, unde sa urmaresc canalele tv acasa pe tv-uri cu ajutorul Kodi. Insa apare o mica problema. Pe doua televizoare diferite, poti urmari canale tv doar de pe acelasi transponder.
Solutia acestei probleme, ar fi rularea inca unei instante ale tvheadend, dar la care sa dam accesul la un al doilea tuner. Astfel fiecare chromecast se va cupla la tvheadendul lui, si astfel sa poata fi urmarite pe ambele televizoare canale diferite, indiferent de ce canal urmareste celalat televizor.

Ar mai fi o solutie, creat doi useri, unul sa aiba acces la un tuner iar celalalt la celalalt tuner.
A mai facut cineva asa ceva ?

Daca da, care varianta ar fi mai bine de realizat, tvheadend rulat de doua ori, cu setari de porturi diferite, astfel fiecare tv sa se conecteze la portul dedicat lui, sau este posibila si varianta cu 2 useri.

O varianta care cred ca ar functiona, acesta putand sa aduca numar de conexiuni mult mai mare, este varianta in care pe fiecare frecventa de cablu (transponder) sa ai un tuner dedicat, care sa aiba scanat doar o singura frecventa. Insa varianta aceasta ar fi complet antieconomica, pentru realizarea acestei configuratii pentru doar 2 televizoare, mai ales daca punem la socoteala ca la scanare a gasit 27 de transpondere :D

Ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1541
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Instanta multipla tvheadend ?

Unread postby Levy » 23 Oct 2021 07:47

Raspunsul la aceasta intrebare l-am obtinut de pe forumul tvheadend. :drink:
Unde se afirma ca daca tvheadend foloseste primul tuner si primeste o cerere cu acelasi transponder, va folosi acelasi tuner, iar daca primeste o cerere cu un transponder diferit, va folosi urmatorul tuner daca este existent in sistem.

Nu am avut timp sa testez deocamdata.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1541
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Instanta multipla tvheadend ?

Unread postby Levy » 07 Nov 2021 14:52

Astazi am avut putin timp, si am atasat vechiul Astrometa langa tunerul tv de la Xbox la Raspberry pi.
Am gresit intr-un post anterior, cand am afirmat ca au acelasi hardware. Cel de la xbox are Panasonic MN88472 iar cel din Astrometa este Panasonic MN88473
Bineinteles nu a functionat, desi a fost detectat cel de la Atsrometa, pana nu i-am aruncat driverul in /lib/firmware. Driverul pentru Astrometa l-am descarcat de aici.

Image

Dupa ce am copiat driverul, sudo reboot si

Image

tunerul de sus este cel de la Atsrometa, cel de jos este cel de la Xbox.
Dupa restart trebuie date ambele pe ENABLED

Image
si la NETWORK asociat cu reteaua pe care vrei sa functioneze, in acest caz pe cablu.
In imaginea de mai sus este cel de la Astrometa, dar trebuie sa dati enabled si setat NETWORK pentru ambele tunere.

Primele teste.
Setam VLC player astfel incat sa permita multiple instante.
Tools-->Preferences
Image

dupa care
Image

dupa care SAVE, si avem VLC pregatit sa ruleze mai multe instante.

Mergem inapoi la interfata web a tvheadend, in CONFIGURATION --> DVB INPUTS --> MUXES
Image

deschidem la intamplare doua TP-uri diferite cu VLC si rezultatul este

Image

verificam daca intr-adevar cele doua tunere sint in functiune pe doua transpondere diferite

Image

Dupa cum se vede in imagine, cele doua tunere functioneaza in acelasi timp, pe frecvente diferite.
Acum se pot recepiona de pe doua deviceuri in acelasi timp, cu ajutorul KODi orice canal scanat, indiferent daca celalalt device este pe acelasi TP cu tine sau pe o alta frecventa.

Ca o curiozitate, cat streseaza un asemnea eveniment un Raspberry Pi 4 cu doua streamuri pe doua frecvente diferite
Image

Asta in conditiile in care pe acest Raspberry sint mai multe servicii activ in acelasi timp, server apache, icecast, ezstream, minidlna, si multe alte servicii care nici nu-mi vin in minte pe moment.

Setarea Kodi pentru receptia canalelor de cablu, practic din orice retea, am incercat si pe telefon cu internetul pe date mobile, se face in felul urmator.

Pe un Kodi instalat se cauta la Addons --> PVR clients --> tvheadend

Image

Image

dupa care mergem pe setari client tvheadend

Image

facem setarile necesare, adresa, user, parola, port etc...

Image

OK, salvam, restart la KODI

si la TV o sa avem ceva asemanator
Image

Dam click pe vre-un canal la intamplare
Image

Jur ca nu urmaresc acest canal ! :haha: :haha: :haha: Am dat click din intamplare ! :bang: :bang: :bang:

din nou nu ma lasa IMGUR sa mai incarc imagini, poate am incarcat prea multe in prea putin timp. Asa ca ma opresc cu acest tutorial aici. Oricum am ajuns la final.

Bafta tuturor !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Raspberry Pi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests