ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ? LCD4Linux on ESP32-2432s028R

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 02 May 2023 17:35

Cred ca am gasit ceva. Directia in care m-ai trimis gobi2000 este buna!

Din http://IP_Receptor/web/getcurrent extragem <e2servicereference>
si facem un link de forma:
http://192.168.x.xxx/picon/e2servicereference.png

linkul functional va fi de forma:
http://192.168.x.xxx/picon/1_0_16_32CD_ ... _0_0_0.png
Daca introduc un asemenea link in browser cu datele corecte din receptor, in browser avem afisat piconul canalului curent. Bineinteles la schimbarea canalului va fi nevoie de citit din nou <e2servicereference> pentru a crea linkul nou, care duce catre piconul noului canal vizionat.

Din acest moment problema este realizarea afisarii piconlui aflat la distanta pe ecran, si totul devine functional. :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 02 May 2023 18:23

Pe forumul OpenATV am primit acest raspuns, care pare sa functioneze in browser
But alternative to service references, there also could be service name storage of the picons (daserstehd.png for "Das Erste HD").


Pana la urma, se poate citi numele canalului din care sa construim linkul catre picon.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby gobi2000 » 02 May 2023 18:33

Asta ar insemna redenumirea picon mult de lucru chiar si cu script, dar este o varianta.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 02 May 2023 18:36

Am descarcat ultimele piconuri de pe OpenATV, si toate cele noi descarcate sunt cu nume canal.
Dupa ce le-am descarcat, in browser daca introduc de exemplu:

http://192.168.x.xxx/picon/protvhd.png

apare piconul de la ProTv
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 39
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby gobi2000 » 02 May 2023 20:49

ok dar in web info nu ai programat pe sid deja numele canalului ?
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 03 May 2023 16:35

Desi in prima faza am crezut ca problema va fi felul in care facem linkul, se pare ca m-am lovit de o alta problema. Una despre care nici nu credeam ca ma va frana atat de tare.

Linkul i-l facem fiecare dupa cum vrea, practic codul pe care l-am pus mai sus, cu mici modificari poate extrage ce vrem din fisierele xml din receptor.
Problema este afisarea PNG-ului pe ecran. Credeam ca o sa fie simplu. Imagini aflate in flash am afisat simplu, sunt nenumarate exemple. Dar afisarea de pe retea se pare ca nu vrea sa functioneze atat de usor pe cat speram.
Ieri deja credeam ca afisarea unui picon pe ecran va fi realizata, dar se pare ca nu e chiar cum am visat eu! :haha: :haha: :haha:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 03 May 2023 21:13

In primul rand am inceput sa ma documentez, despre cum pot transforma un string cu caractere mari sau mici intr-un string care sa contina exclusiv caractere mici.
O a doua problema este eliminarea spatiilor din interiorul stringului.

De exemplu:
Numele canalului Pro Tv Hd in momentul in care citesc numele canalului din fisierul XML apare in forma "PRO TV HD", iar aceasta forma nu ne ajuta sa construim
stringul care sa fie practic linkul catre imaginea din box.
Linkul dupa cum am mai scris este de forma:

Code: Select all

http://192.168.xxx.xxx/picon/protvhd.png

Pentru a ajunge la forma de care avem nevoie ca sa alcatuim acel link, am testat urmatorul cod care pare sa functioneze corect:



Acum nu ne mai ramane decat sa construim linkul dintr-un string care are urmatoarele caractere:

Code: Select all

http://192.168.xxx.xxx/picon/
la care adaugam
stringul pe care tocmai l-am extras cu numele canalului curent vizionat facut cu litere mici si am sters spatiile din string in acest caz:

Code: Select all

protvhd

la care adaugam la string punctul care delimiteaza numele fisierului imagine si extensia fisierului imagine, in acest caz:

Code: Select all

.png


Astfel ajungem ca la schimbarea canalului curent in receptor sa avem linkul catre imaginea PNG al PICONULUI din receptor.

Code: Select all

http://192.168.xxx.xxx/picon/protvhd.png


Dupa cum am scris, partea care o credeam mai grea este ca si facuta.
Pentru cei care vor sa faca cu SID-ul canalului, pentru ca au piconurile astfel redenumite, se poate extrage SID-ul canalului la care adaugam calea catre picon + SID canal + punctul urmat de extensia fisierului imagine ".png:.

Tot ce-a mai ramas, sa gasesc calea potrivita, pentru a putea afisa imagini de pe retea pe ecranul TFT_eSPI al microcontrolerului folosit.
Deocamdata dupa multe ore de teste, nu am reusit sa afisez imaginea de pe receptor pe ecranul microcontrolerului.
Sper sa nu se innece acest proiect in aceasta faza....
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 04 May 2023 20:36

Mi-a facut un update libraria TFT_eSPI, si am avut o surpriza destul de neplacuta.
Nu am mai avut imagine pe ecran. Am reconfigurat fisierul User_Setup.h, insa tot fara imagine pe ecran...
Dupa multe downgrad/upgrade setari, etc.... am reusit sa refac fisierul de configurare al librariei TFT_eSPI, astfel incat din nou sa am imagine pe display.

In caz ca veti avea probleme de configurare cu aceasta librarie, va pun la dispozitie fisierul de configurare pe care-l folosesc eu acum. Nu am idee cat este de corecta, dar este functionala. Am imagine pe displayul ESP32-2432s028 cu libraria TFT_eSPI.

Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 08 May 2023 17:53

Se pare ca m-am impiedicat la final! :bang:
Nu am gasit o librarie care sa ma ajute sa afisez piconul direct din receptor. Sau daca l-am gasit nu ma descurc eu cu acesta.
Ar mai fi o solutie, stocarea piconurilor pe un card SD, si in momentul in care avem numele piconului, creat in felul in care am explicat mai sus, sa afiseze piconul aferent de pe cardul SD. Momentan nu ma apuc de aceasta varianta, dar dupa cum pare, aceasta va fi varianta finala.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: ESP8266 sau ESP32 pot extrage date din WebIf-ul OpenATV ?

Unread postby Levy » 08 May 2023 20:52

Desi deja pierdusem speranta ca voi afisa vre-o imagine PNG de pe receptor pe displayul ESP32-2432s028, se pare ca totusi exista o solutie! :drink:

Bodmer creatorul librariei TFT_eSPI ne-a si pus-o la dispozitie, dar trebuie s-o si gasim ca s-o putem folosi! :haha:
Dar sa las palavrageala si sa dau datele folositoare.

Libraria unde are teste cu imagini PNG, care se afiseaza de pe flashul ESP32 si de pe RETEA am gasit-o aici.
Am folosit acest exemplu pe care l-am incarcat in ESP32-2432s028, si minune! Apar imaginile afisate pe display.

Inainte de asta nu uitati sa incarcati datele pe sistemul de fisiere de pe ESP32-2432s028.

Image

Daca vreti mai multe detalii, despre cum se incarca sistemul de fisiere in flashul ESP32.

Bineinteles puteti sari aceasta etapa, daca vreti sa afisati imagini exclusiv de pe retea.
In acest caz fisierul "png_test_url_spiffs_2x.ino" i-l modificati sa arate asa:



Numele fisierelor le-am bagat la intamplare, linkurile a 3 imagini de pe receptor.
Practic puteti sa introduceti acolo linkuri de la imagini de pe internet si va functiona.

Pentru a putea fi folosita aceasta rutina, este nevoie ca prima data sa deschideti fisierul png_test_url_spiffs_2x.ino langa care se vor mai incarca cateva fisiere, de care avem nevoie pentru afisarea imaginii PNG de pe retea. Vezi in imaginea urmatoare:

Image

Rezultatul va arata cam asa, am facut un scurt filmulet de cateva secunde, l-am pus unlisted pe youtube, asa doar cei care au linkul pot vedea acest video:



De aici, practic se poate face ca pe langa datele citite pana acum din receptor, sa avem afisat si piconul canalului curent.

Ce am uitat sa trec aici, daca vreti ca imaginile sa fie afisate pe display cu displayul rasturnat in stil landscape, folositi urmatoarea linie:

Code: Select all

  tft.setRotation(1);


sau

Code: Select all

  tft.setRotation(3);


In functie de partea in care vreti sa aveti cablul USB fata de ecran, in stanga sau in dreapta displayului.

Revin zilele urmatoare.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests