Webradio player pe ESP32.

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1549
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Webradio player pe ESP32.

Unread postby Levy » 26 May 2024 11:27

Am fost intre timp plecat o vreme de acasa.
In acest timp mi-a sosit un display ILI9488 de 3.5 inch cu touchscreen de pe Aliexpress.
Displayul l-am cumparat de aici.

Ciudat magazin as putea spune.
Varainta fara touchscreen costa 44.74 RON

Image

la care din cauza ca pretul nu depaseste 45 RON se adauga un transport de 14.07 RON

Image

Astfel varianta fara touchscreen al acestui display costa 58.81 RON

Dar daca cumparam varianta cu touchscreen acesta costa

Image

47.42 RON si pentru ca avem peste 45 RON cumparati transportul devine gratuit.
Ciudat mod de a face comert! In aceste conditii chiar daca nu ai de gand sa folosesti touchscreenul e mai convenabila cumpararea variantei care are aceasta optiune.

Am facut cateva shorturi pe Youtube cu functionarea acestuia.
AIci aveti imagini cu functionarea touchscreenului:

Image

Am adaugat si un senzor infrarosu, era pacat sa nu aiba si o telecomanda.
In acest video scurt se vede cum functioneaza telecomanda:

Image

Conexiunile hardware a displayului, al DAC si al senzorului infrarosu sunt urmatoarele:

Image

Ce nu apare in aceasta imagine, pinul LED de pe display care se conecteaza printr-o rezistenta de 220ohmi la 3.3V

Am folosit acest fisier myoptions.h

linkul catre myoptions.h generator cu aceste setari este acesta.

Fisierul mytheme.h folosit este acesta.

Pentru a crea fisierul mytheme.h am folosit yoRadio Theme Editor, care se poate descarca din aceste locuri:
- Itch.io: https://andrasdaradici.itch.io/yoradio-theme-editor
- GitHub: https://github.com/andrasdaradici/YoRadio-Theme-Editor

Un lucru la care trebuie sa fiti putin atenti sunt terminalele care se ocupa de partea de touchscreen, care au primit nume diferite decat aveti in myoptios.h generator.
Echivalentul terminalelor de pe display cu cele din myoptions.h generator sunt urmatoarele;

T_CLK = TS SCK,
T_CS = TS CS,
T_DIN = TS MOSI,
T_DO = TS MISO

DAC-ul folosit este un Max98357 I2S 3W Class D Amplifier.

Cu aceste informatii, cred ca ar trebui oricine sa poata reproduce acest mic proiect.

Ca idee folosirea touchscreenului nu este chiar atat de util pe cat ar parea, cel putin la acest proiect. Controlul yoRadio se face mult mai simplu si usor din interfata web a yoRadio sau din telecomanda imperecheata.

Aici avem un scurt video cu incarcarea firmwareului yoRadio cu o alta tema.

Image

Spor la bricolat!
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1549
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Webradio player pe ESP32.

Unread postby Levy » 03 Jun 2024 23:28

yoRadio PAS CU PAS - (Pasul 1) yoRadio MINIMAL doar un ESP32 !

O sa incerc sa fac un sir de videoclipuri in care sa explic celor care sunt mai incepatori, cum poti sa-ti construiesti un yoRadio.

Primul video este despre cea mai simpla varianta posibila de yoRadio.
Nu foloseste un DAC extern doar cel din microcontroler. La sfarsitul video sunt cateva secunde cu sunetul real inregistrat de pe un asemenea dispozitiv.

Sunetul astfel obtinut este utilizabil, chiar daca nu se compara cu sunetul obtinut cu ajutorul unui DAC extern.
Bineinteles aceasta varianta nu poate reda streamuri AAC, dar in mod curios am redat streamuri MP3 la 320kbps si a functionat ireprosabil!

Am ales varianta de microcontroler WROVER care desi este putin mai costisitor decat unul WROOM, are cei 8Mb de PSRAM.
Dupa ce microcontrolerul ales este ESP32 WROVER am ales sa fie si o versiune IE. Aceasta versiune permite conectarea unei antene exterioare, astfel semnalul WIFI va fi mai bine receptionat iar redarea sunetului mai fluenta.



Microcontrolerul l-am cumparat de aici.

Image

Iar antena pe care am conectat-o la microcontroler am cumparat-o de aici.

Image
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
gobi2000
New member
Posts: 40
Joined: 10 Oct 2013 07:52

Re: Webradio player pe ESP32.

Unread postby gobi2000 » 04 Jun 2024 08:00

Te astept si cu ceva legat de retro gaming, bazat pe esp32.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1549
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Webradio player pe ESP32.

Unread postby Levy » 04 Jun 2024 15:46

Am facut o consola cu raspberry pi zero 2w. Se misca excelent! Nu stiu cand apuc sa-l filmez.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
maximuss
New member
Posts: 2
Joined: 10 Oct 2013 18:25

Webradio player pe ESP32 fara display

Unread postby maximuss » 07 Jun 2024 12:25

Salut.
Vreau sa incerc sa fac o varianta simpla fara display (controlat prin telefon) fara amplificare dar cu un sunet perfect ptr a fi bagat intr-un amplituner.
Sant incepator ... Varianta expusa mai sus m-ar multumi dar nu stiu cu dac extern cum fac.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1549
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Webradio player pe ESP32.

Unread postby Levy » 07 Jun 2024 20:25

Cu ajutorul myoptions.h generator, poti adauga hardware dintre cele suportate de acest proiect.

Image

Apasand butonul PREVIEW vei avea si conexiunile hardware dintre microcontroler si DAC.

Image

Urmatorul video pe care-l fac va continua videoclipul precedent la care voi adauga doua tipuri de DAC-uri, dupa care cateva cu cateva tipuri de displayuri mai uzuale etc... incercand sa explic cat mai simplu pentru a putea fi reproduse de oricine.

Am si al treilea tip suportat VS1053 pe care-l voi ocoli, pentru ca pe grupul yoRadio de pe Facebook mai multe persoane s-au plans de probleme cu acest tip de DAC.

Fisierul myoptions.h se copieaza langa fisierul yoRadio.ino inainte de a deschide fisierul in Arduino IDE si de a compila si incarca codul in microcontroler.
Nu uita sa instalezi librariile necesare de care depinde acest cod.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests