WS2812 LED strip individually addressable RGB LED

Discutii despre placile de dezvoltare compatibile Arduino
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

WS2812 LED strip individually addressable RGB LED

Unread postby Levy » 10 Oct 2021 18:45

De obicei santem fascinati de proiectele care au tot felul de luminite cu toate culorile posibile, sau imposibile. Avem ceva copilaresc in suflete, sau cine stie :haha: :haha:

Da, e vorba de LEDurile RGB adresabile individual.
Libraria Adafruit are cateva exemple frumoase, care ne pot fascina cu luminitele colorate :D

Deci, am incarcat libraria in IDE am legat un ESP8266 (merge si cu un Arduino, dar pe viitorul foarte apropiat vreau sa aiba control via WIFI, de pe telefon sau orice device care are un browser.

Dar sa vedem rezultatele testului din exemplul gasit in Arduino IDE.
phpBB [video]


Poate fi facut de orice incepator acest mic test.
AVem nevoie doar de alimentare separata pentru LEDuri, pentru ca arduino sau ESP nu ar putea asigura necesarul de curent unui sir de LEDuri mai lung, acesta din exemplu are 5m si 60 de LED-uri pe metru. Fiecare LED in sine consuma 20 mA pe fiecare culoare, deci in total LEDul si 60 mA. Astfel la 5m avem 5x 60 mA,

Sirul de leduri are doar 3 fire. Tensiunea de 5V (de care spuneam ca trebuie sa fie suficient de puternic alimentatorul ca sa duca curentul necesar), masa GND si firul central prin care se face comunicarea intre Arduino si sirul de leduri.

Pentru ca totul sa functioneze, avem nevoie ca de Arduino sau orice alt microcontroler sa legam si GND-ul comun cu sirul de LEDuri.
Cu putina atentie la legaturi, orice incepator poate sa faca aceste teste.

Spor la bricolat ! :drink2:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: WS2812 LED strip individually addressable RGB LED

Unread postby Levy » 30 Oct 2021 21:26

Printre exemplele din Arduino Ide, am gasit un cod, cu ajutorul caruia, printr-un server web, creat pe ESP8266, poti controla un sir LED individual adresabil.
Deocamdata nu am facut imaginea cu scheme si codul in pastebin, dar urmeaza si acelea.

Un mic video cu ledurile controlate prin web, de pe telefon sau laptop, practic de pe orice cu un browser modern.

phpBB [video]
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: WS2812 LED strip individually addressable RGB LED

Unread postby Levy » 09 Nov 2021 21:25

Am facut un mic video despre cum faci sa controlezi banda LED RGB prezentata mai sus, cu ajutorul unei interfete web.

phpBB [video]
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Arduino”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests