Se pot instala arhive tar.gz ?

despre AMiKO Viper 4K
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Se pot instala arhive tar.gz ?

Unread postby Levy » 16 Oct 2020 15:14

Pe forumul OpenATV, Captain scrie ceva de genul, nu trebuie instaat gcc, ci compilat pe un ubuntu, si facut pentru arhitectura ARM....
Referitor la ce vrei sa instalezi.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Se pot instala arhive tar.gz ?

Unread postby Levy » 16 Oct 2020 20:23

Pana la urma asta ar fi solutia, ca la oscam.
Compilarea cu un toolchain ARM, copierea cu un client FTP pe hardware, permisiuni de rulare si Goooo....


Dar cum am putea face asta ?
Receptoarele de astazi au un hardware destul de potent, si ar putea avea nenumarate functiii, din ce in ce mai diverse, daca am avea aceasta posibilitate, la indemana oricui.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Se pot instala arhive tar.gz ?

Unread postby ASiX88796 » 16 Oct 2020 20:31

»
Păi întrebarea era dacă "se pot instala arhive tar.gz" pe Viper 4K.
Eu susțin că da.
Nu e practic dar se poate.
Și după cum spuneam, depinde ce conțin arhivele și ce vrei să faci cu conținutul.
Înclin să cred că tu defapt vrei să instalezi un compilator și să compilezi ceva (o sursă arhivată tar.gz) ca să ruleze pe Viper4K.

De exemplu, eu folosesc Raspberry Pi pentru a compila OScam pentru Viper4K. Merge nativ.
Rarpberry Pi are aceiași arhitectură ca și Viper4K (armv71).

Image

Image

Iar legat de Ubuntu.... păi nici nu avem ce comenta. Pe ubuntu poți compila ce vrei și pentru ce vrei.

Nu știu care sunt cunoștințele tale despre programare, însă pentru toți ceilalți care citesc acest topic, ca o paranteză legată de compilare, dacă ai SURSA unui program o poți compila pentru orice platformă vrei (sau aproape orice). Iar dacă ai un executabil (binar, un program compilat) atunci îl poți rula doar pe arhitectura pentru care a fost compilat.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Se pot instala arhive tar.gz ?

Unread postby Levy » 16 Oct 2020 20:54

Pana la urma despre asta ar fi vorba.
Sa pot face aplicatii, care se instaleaza usor pe un sistem Ubuntu, sa fie compilate pe platforma aceasta (destul de inchisa) de pe receptor, si rulata aici.
Cred ca in momentul, in care am avea un tutorial pe baza caruia, aproape orice user sa-si poata instala orice, penrtu care exista sursa cod, receptoarele noastre ar putea deveni pentru fiecare persoana sa aiba o alta utilitate.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Se pot instala arhive tar.gz ?

Unread postby ASiX88796 » 16 Oct 2020 22:57

»
Instalează pe Ubuntu un ARM toolchain și poți compila toate sursele (din tar.gz) ca să ruleze pe Viper4K.
Sau poți compila direct pe un RaspberryPi, pe el nu ai nevoie de toolchain.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Se pot instala arhive tar.gz ?

Unread postby Levy » 17 Oct 2020 12:19

nu am raspberry pi.....deocamdata :haha: :haha:

Am un ubuntu server, si am sa incerc sa instalez ARM toolchain.
Sper sa si reusesc sa compilez pentru ARM :D
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “AMiKO Viper 4K”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests