Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby alexandru » 12 Jul 2017 12:40

Buna ziua . Am si eu o problema , cu un Gigablue Quad (decedat) , astazi a fost , fulgere , din pacate , mia stricat gigablue quadu-ul , Tv Lg , si monitorul de pc , la gigablue quad are numai ledul rosu aprins , am incercat cu alta sursa de alimentare , si tot asa face sta numai ledul rosu aprins , va rog frumos sa imi spuneti ce as putea face la gigablue quad , in vederea repararii. Multumesc pentru intelegere.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby andym02 » 12 Jul 2017 15:07

Salutare !
N-as vrea sa te dezamagesc , insa tare ma tem ca l-ai cam facut bibelou .
Acelasi lucru l-am patit si eu cu ceva timp in urma , l-am trimis pe la diferite service specializate , fara nici-un rezultat .
Poti incerca la satmultimedia , dar cred c-o sa-ti ia cam multishor .
Pe viitor cumpara-ti un UPS / APC de cca 500 - 1000 Watt , legat la impamantare / nul de protectie si ai seanse sa scapi de aceste probleme .
De la acel UPS duci TV-ul , receptorul , routerul , monitorul pc , laptop + alti consumatori mici .

:goodj
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby alexandru » 12 Jul 2017 15:43

Ma tot gandesc , oare din cauza" antenei parabolice 1,5M si fulger" , sa fii cauzat arderea , Tv-ului , Gigablue quad si monitor pc, am desfacut gigablue sa vad ce se poate masura , am vazut condensatorii "E11- 470uf /10v si E9- 1000uf /6,3v umflati , iam masurat sant arsi , acum sa vad dupa ce i schimb , poate da domnul si , il readuc la viata gigablue,,,,,,,,



Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby andym02 » 12 Jul 2017 16:11

Sa-ti arunci un ochi la iesirea HDMI din rec si intrarea HDMI in TV , de regula in zona aia atinge ... :tong:
Acei Condensatori umflati ii schimbi respectand valorile si " pozitia " si poate , poate ai noroc .
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby alexandru » 13 Jul 2017 09:35

:goodj :goodj :cool2: Am readus la viata gigablue quad , am schimbat cei doi condensatori E11- 470uf /16v si E9- 1000uf /16v , si surpriza , a reinviat receptorul, si multumesc pentru timpul acordat de voi :drink: :drink:


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby alexandru » 05 Sep 2017 15:19

Cum pot sa vad de pe receptor gigablue quad , fara cablu hdmi sau iesire video rca , pe tv smart , sa vad la fel cum as avea cablu video
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby andym02 » 20 Nov 2018 12:58

Intre timp acest receptor a ajuns la mine , bineinteles in urma unui troc , intr-adevar aparatul este functional, se pot viziona programe TV pe Composite , se pot pune img pe el , se pot face multe setari . install plugins ...etc , o singura problema are , pe hdmi nu livreaza semnal .
Asa c-am hotarat sa-l trimit la Satmultimedia.Galati , a stat acolo cateva zile si-n final cei d'acolo mi-au spus ca nu-l pot rezolva si ca-mi recomanda sa schimb pcb' .
Bine , bine , am intrebat dc placa de baza , raspunsul lor a fost ca hdmi vine direct din procesor . :noidea:
Am un semn de intrebare , asta inseamna ca acel procesor nu mai functioneaza 100% , cum este posibil asa ceva , ori functioneaza , ori NU .
Consider ca odata atins un procesor , nu cred ca ar functiona pe sectoare , sau poate ma insel .
Un punct de vedere daca sunteti amabili .

:agree: :tnks:
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby andym02 » 20 Nov 2018 15:01

O posibila rezolvare ar fi folosirea unui convertor YPbPr + R-L Audio to HDMI , un sfat in acest sens ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby ASiX88796 » 20 Nov 2018 17:56

andym02 wrote:... raspunsul lor a fost ca hdmi vine direct din procesor . :noidea:
Am un semn de intrebare , asta inseamna ca acel procesor nu mai functioneaza 100% , cum este posibil asa ceva , ori functioneaza , ori NU .
Consider ca odata atins un procesor , nu cred ca ar functiona pe sectoare , sau poate ma insel .

O parte din acel procesor sau conexiunile către o parte din acel procesor pot să nu funcționeze.
Nu cunosc detalii tehnice despre GigaBlue Quad însă pot confirma că la DM800 (cu procesor BCM7401) semnalul video digital (DVI) vine direct din procesor. Este vorba de următorii pini:
- pin01 = digital RED-
- pin02 = digital RED+
- pin08 = analog vertical sync
- pin09 = digital GREEN-
- pin10 = digital GREEN+
- pin16 = hot plug detect
- pin17 = digital BLUE-
- pin18 = digital BLUE+
- pin23 = digital clock+
- pin24 = digital clock-

Image Image

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Probleme, rezolvari .. GigaBlue Quad

Unread postby andym02 » 20 Nov 2018 19:05

Intre timp m'am interesat si'n alte zone , este adevarat ca chipsetul video este acum integrat in procesor , din diferite motive .
Multumesc Asix , tot timpul pe faza si la datorie
:hat:
Am studiat si aspectul cu acel convertor YPbPr ... to HDMI , se pare ca-si face treaba .
Defapt am pus ochii pe 2 - 3 modele :

> https://www.ebay.com/itm/FOSMON-COMPONE ... 1630529173
> https://www.ebay.com/p/Volantech-Compon ... 2729887477
ce mi'ati recomanda ? :tnks:

Return to “Gigablue Quad”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests