Amiko Mini HD SE

User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Amiko Mini HD SE

Unread postby ASiX88796 » 08 Jul 2014 12:17

»
Amiko Mini HD SE
  • Full HD (1080p) Output via HDMI
  • Ali 400MHz based CPU
  • Flash Memory: 64MBits
  • DDR RAM: 1024Mbits
  • Tuner Type: DVB-S / DVB-S2
  • Demodulation: QPSK, 8PSK
  • DiSEqC Control: Version 1.0, 1.1, 1.2, USALS
  • 22KHz Tone Frequency: 22±1KHz
  • 6000 channels (TV and Radio) programmable
  • External IR Sensor
  • Ethernet Connection & USB WiFi Support (Ralink RT5370 chip only)
  • YouTube videos
  • Channel Recording to External Storage Devices
  • Input Voltage: 12V DC
  • Power Consumption: 18W Max
  • Size[W*H*D]: 144mm*40mm*110mm
  • Net Weight: 0.5KG
  • etc

Image

Procedură update firmware de pe Memory Stick USB:
Menu -> Sistem -> Actualizare software -> Actualizare prin USB -> Mod Actualizare -> START

Încarcare fişier hsdata.cfg de pe Memory Stick USB:
Menu -> Acces Conditionat -> Ip share -> Net Client Config -> Find

Utilitare PC:
AmikoHD_ChannelEditor_v2.1.0c.zip
hsdata.cfg

Firmware:
AMIKO_MiniHD_SE_2.2.06_conax.zip

AMIKO_MiniHD_SE_2.2.12_emu.zip (Added PowerVU support)
AMIKO_MiniHD_SE_2.2.12_mcas.zip

AMIKO_MiniHD_SE_2.2.14_emu.zip
AMIKO_MiniHD_SE_2.2.14_mcas.zip

AMIKO_MiniHD_SE_2.4.43_emu.zip Image
AMIKO_MiniHD_SE_2.4.43_mcas.zip Image
AMIKO_MiniHD_SE_2.4.43_conax.zip Image
Last edited by ASiX88796 on 16 Sep 2015 23:06, edited 4 times in total.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby andym02 » 08 Jul 2014 18:04

Salutare , intamplarea a facut sa comand acest produs unui amic , este intr'adevar un receptor bunicel ptr. cei ce nu'si permit mai mult . N'am fost multumit de calitatea imaginii pe programele HD , probabil am nimerit exact ziua si ora cand nu erau transmisii de buna calitate. Cei care cunosc mai putin si vad la prezentarea produsului DDR RAM: 1024Mbits , deja incep sa gandeasca alt fel " pai asta cu 1Gb de ram... rupe tot , zboaraaa ...etc " , omu' nestiind ca biti este una si byte este alta ....dar sa n'o mai lungim , un byte are de regula 8 biti si facand o socoteala babeasca , aflam ca acei 1024 Mbiti se impart la 8 ......si aflam ca de fapt avem DDR RAM de 128 Mb. Nu cred ca este un aspect desurajator , el facandu'si treaba bine . Vroiam sa spun ceva despre fratele lui mai mare Amiko mini HD , la vremea lui a fost foarte laudat ,.....insa a aparut o "defectiune" exact ca la acele TV-ri pe lampi de acu' 30 de ani , imaginea de pe TV...a luat'o razna . Am sunat la service xxxxxxx nu le'a venit sa creada , si m'am gandit sa fac o filmare si s'o trimit , dupa cca.2 zile am trimis aparatu si'a primit innapoi cu totul alt produs .

Cine este interesat sa vada filmarea este AICI :

Code: Select all

http://tinypic.com/player.php?v=7rj6&s=8#.U7wadjTVCUk

:tnks: :tnks: :tnks:
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby andym02 » 08 Jul 2014 18:41

Ceea ce am postat nu are nici'o legatura cu ASiX88796 , toata stima si respectu ptr. ce stie si ce face acest om .
Insa trebuie mentionat si publicat orice , altfel intervine monotonia care de cele mai multe ori duce la plictiseala si mai departe la disparitia interesului pentru tot ceea ce este legat de forum ( in cazul nostru ).
Multumesc anticipat ptr. intelegere . :tnks: :goodj
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby ASiX88796 » 09 Jul 2014 01:05

»
Postul meu nu a avut menirea să laude sau să critice acest produs. Zilele trecute un amic şi-a cumpărat acest receiver şi ma rugat să-l ajut la setup. Din moment ce am adunat din diverse locuri utilitare am zis că poate cuiva ar fi util să le postez grupat. Tot ce am avut nevoie pentru un setup rapid a fost Firmware_emu, hsdata.cfg şi Channel_Editor pe PC. Sunt convins că există şi alte utilitare disponibile şi mai mult ca sigur în timp ele se vor regăsi în acest post pe viitor.

Mie unul mi se pare un raport preţ/performanţă echitabil. Pentru recepţia unui satelit şi a canalelor HD aferente este o soluţie de buget optimă. Spun "un satelit" doar din motivul că mi sa părut un pic mai greoaie sortarea şi aranjarea canalelor (nu afişează CAiD de exemplu şi nu foloseşte satellites.xml).

Legat de sharing cu CCcam, se comportă exact ca toate firmware-urile pentru receivere Ali. Nu rulează CCcam pe el ci un emulator generic care cunoaşte protocolul CCcam. Nu există noţiunea de CCcam.prio aşa că receiverul preferă CAiD 0d02 din hop5 în locul 0b02 din hop1 (chestia asta se poate remedia doar de pe server cu services sau SiD filter).

Cine utilizează acest model şi vrea să împartă cu noi experienţa lui (pozitivă sau negativă) este binevenit să o facă.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby zmeura » 09 Jul 2014 07:51

Nu ai testat pe el ceva local? Cel putin pe varianta Combo cica nu merge cardul digi si e bine de stiut. Via TVR merge, banuiesc ca pe conax nu sunt probleme, insa in rest trebuie vazut ce e cu ele.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby ASiX88796 » 09 Jul 2014 08:19

»
Nici nu am intrat deloc în meniul cu CAM sau server. Doar peste Net Client Config m-am uitat. L-am rulat vre-o 3 zile ca client pe un CCcam_2.3.0 şi a mers fără probleme. A trebuit să pun { 0:0:0, 0b02:0:1 } căci era obsedat de 0d02 deşi 0b02 era local. Momentan nu-l mai am ca să mai verific, l-am dat înapoi deja.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby andym02 » 13 Dec 2015 18:35

Am descarcat aceasta img. AMIKO MiniHD SE Galaxy 2.3.04 by Dekolte , este f.buna si are cateva setari in plus , cei interesati pot lua de aici : Link cu img. recente : http://amikoreceiver.com/amiko-minihd-se/

:tong:
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Amiko Mini HD SE

Unread postby ASiX88796 » 13 Nov 2018 11:14

»
Versiune nouă de firmware: 2.4.43
- Improved Stalker app
- Blue button remapping feature added


AMIKO_MiniHD_SE_2.4.43_emu.zip
AMIKO_MiniHD_SE_2.4.43_mcas.zip
AMIKO_MiniHD_SE_2.4.43_conax.zip
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Amiko”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests