Racire pasiva DM800

User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Racire pasiva DM800

Unread postby zmeura » 24 Feb 2015 17:08

O varianta de racire fara zgomot, cu radiator din recuperari:

Image

S-a renuntat la sina hdd-ului.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Racire pasiva DM800

Unread postby ASiX88796 » 24 Feb 2015 17:26

»
Eu folosesc un ventilator de 70mm şi 12V dar alimentat la 5V de pe conectorul de HDD. Activ şi silenţios.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Racire pasiva DM800

Unread postby zmeura » 24 Feb 2015 20:32

Ventilatorul de pe clone zbarnaie la nici o luna dupa ce ti-ai luat receptorul,iar radiatorul dupa ce ca nu are suprafata am impresia ca e lipit in bataie de joc cu silicon ordinar (dinala care nu are conductibilitate termica).
Se poate incalzi usor radiatorul, sa nu sariti sa zicem de 70 de grade, si se dezlipeste rasucind de el sau tragand cumva de el in sus.Se rade mizeria aia de silicon si cautati un radiator de la placi video de PC mai vechi sau de pe placa de baza, tot de PC.Radiatorul sa fie un pic mai mare decat procesorul (nu chiar ca cel din primul exemplu :D ) si sa aiba aripioare cat de cat mai inalte.Ceva de genul asta:

Image

Pentru cei care sunt stresati de orice zgomot cred ca puteti face varianta fara ventilator daca gasiti un radiator cu cate 1/2 cm mai mare decat procesorul pe toate partile, cu aripioare multe si subtiri si inalt pana la carcasa.

Puneti pasta termoconductoare pe procesor si pentru prinderea radiatorului sunt suficiente doua bilute de silicon lipite pe placa de baza, in doua colturi opuse ale procesorului.Lipiti procesorul si il rotiti cateva grade ca sa se uniformizeze pasta si sa prinda bilutele de silicon.

Daca aveti un asemenea receptor sfatul meu e sa schimbati radiatorul acela indiferent daca ii mai puneti si ventilator sau nu.

PS: In exemplul din primul post intre radiatorul MSI si procesor a mai fost pusa o placuta de cupru, altfel slotul cardreaderului nu permitea sa il lipesti direct pe procesor.Bineinteles cu pasta termoconductoare intre toate.Bafta la pasarici.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"

Return to “DM 800”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests