Homesharing

sprite
New member
Posts: 6
Joined: 01 Aug 2014 13:22

Homesharing

Unread postby sprite » 19 Jan 2015 09:25

Am un dm800se, caid local 1880 si un router wireless (cu WISP).
Se poate face homesharing wireless (prin intermediul routerului, nu vreau alte cabluri prin casa) si daca da, imi puteti recomanda celelalt receptor (ceva nu prea scump, eu ma gandesc la un Amiko dar nu stiu care model ar fi ok) ? Practic, sa dau linie de la dreambox la celalat aparat prin wireless, nu prin net.
Distanta intre cele doua receptoare ar fi maxim 10 metri.
Multumesc.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Homesharing

Unread postby zmeura » 19 Jan 2015 17:38

Cauta la magazinele online un receptor ieftin si un stick USB wireless care sa fie recunoscut de acel receptor,eventual intreaba direct la ei ce iti recomanda si spune-le situatia ta.Un receptor care stie protocol newcamd cel putin,dar daca stie cccam e si mai bine.
O alta varianta e sa iei un receptor la alegerea ta (important bineinteles sa stie N sau C) cu LAN si un adaptor wireless https://www.youtube.com/watch?v=XtqWVAeLoAQ
Restul tine numai configurare server-client.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Homesharing

Unread postby ASiX88796 » 20 Jan 2015 01:37

»
Eu am folosit în trecut un astfel de Acces Point. Practic... un convertor din Wireless in wire (cablu) sau de la antenă pe cablu. Se poate folosi la orice receiver. Nu are nevoie de nici un driver.

Image Image

Caută pe Google "DM500 dongle" dar după cum spuneam, merge pe orice receiver, nu doar pe DM500.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
sprite
New member
Posts: 6
Joined: 01 Aug 2014 13:22

Re: Homesharing

Unread postby sprite » 20 Jan 2015 13:04

Aveti idee, Amiko Micro (nu Mini) HD SE stie cccam ? Ma tot uit pe net si nu-s lamurit...
Vreau un receptor cat mai mic cu sensor IR, sa-l pot pune in spatele TV-ului.
Multumesc inca o data.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Homesharing

Unread postby ASiX88796 » 20 Jan 2015 15:00

»
Softul original de pe majoritatea receiverelor nu are funcţia de sharing activă. Ca să-ţi meargă ai nevoi de firmware neoficial.
Există firmware de Amiko Micro HD SE care ştie să se conecteze la servere de CCcam. Nu excelează, dar merge cât de cât acceptabil.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “DM 800SE”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests