intrebare DM800se D11

armin
New member
Posts: 13
Joined: 14 Oct 2013 07:24

intrebare DM800se D11

Unread postby armin » 26 Mar 2014 15:24

In primul rand va transmit salutari.
Au aparut la rasariteni DM800se cu mainboard D11 (ceea ce m-a derutat putin) si sim 2.10. Se potrivesc toate imaginile de la Dm800se care au acelasi BL?

D11 am vazut si la v2.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: intrebare DM800se D11

Unread postby ASiX88796 » 26 Mar 2014 20:00

»
După cum scrie şi în denumire este vorba de o revizie hardware. Din moment ce ambele poartă denumirea de DM800se ar trebui ca pe ambele să ruleze acelaşi software fără probleme. Asta spune teoria. Nu am DM800se (de nici o revizie) aşa că personal nu-ţi pot confirma şi practic. Dar chiar şi dacă ar fi diferenţe, sigur vor fi disponibile imagini pe net aşa că nu rămâi în pană cu nici unul din ele.

Nu am observat apariţia noilor revizii hardware aşa că de curiozitate am căutat şi eu un pic pe net. Din câte se observă pe poze sunt mici cosmetizări care nu ar trebui să influenţeze softul de nici un fel.

Image

Image

Image

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: intrebare DM800se D11

Unread postby zmeura » 26 Mar 2014 21:44

Nu cred ca ar putea fi modificari harware care sa necesite alte drivere. Imaginile de clone facute pentru celelalte receptoare care au acelasi sim (sim 2.10 la dm800se) ar trebui sa mearga fara probleme.
Sim2 a confirmat ca nu i-au abandonat pe cei care au cumparat clonele lor cand au scos imagini OE2.0 , altfel putea sa scoata OE2.0 doar pentru noile V2 aparute si practic sa-i faca pe clienti sa cumpere noile clone (adica mai castigau un ban). Echipa de la Ferrari nu a reusit sa scoata imagini OE2.0 si cei cu sim Ferrari au fost lasati cu ochii in soare, unii au mai dat 50 de dolari ca sa schimbe sim-ul cu A8P.

Daca la V2 e trecut tot D11 si deja alea au suport atunci ar trebui sa fie ok. Acum nu stiu cat merita V2, am inteles ca procesorul e acelasi, spatiul in flash nu e asa important cand poti pune un stick de cat vrei, poate ram-ul sa ajute. Oricum in ziua de azi specificatiile receptoarelor Dream par mult mai slabe decat a altora de pe piata, insa cand vorbim de clone e greu sa gasesti suport pentru cele de Vu iar altele ... nu exista. Deci raman variantele dream cu sim2 si A8P, momentan. Sau Giga si noile aparute, pentru cine vrea factura si garantie, luate din magazinele de specialitate.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
armin
New member
Posts: 13
Joined: 14 Oct 2013 07:24

Re: intrebare DM800se D11

Unread postby armin » 27 Mar 2014 19:24

Sper sa aveti dreptate.
Pana una alta, am comandat o bucata, nu puteam zice nu pentru ca l-am prins la 130$ cu transport cu tot, mai ramane sa vad cum scap cu vama, peste 3 saptamani cand ajunge.
Si, ca necunoscator, sper sa fie mai sensibil la semnal decat Openboxu-ul S9 (non-linux) pe care-l am acum si care face figuri la feed-ul digisport si la Planeta HD, cu triax 110cm.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: intrebare DM800se D11

Unread postby ASiX88796 » 27 Mar 2014 19:53

»
Când este vorba de clone principala problemă este hardware-ul.
Poţi să te uiţi liniştit pe un receiver cu hardware bun dar cu o imagine veche iar pe un receiver cu hardware instabil dar cu imagine nouă o să-ţi iasă peri albi.

În general, lumea este indusă în erroare că preţul clonelor este mai mic deoarece nu se plătesc taxe pe aşa zisa "proprietate intelectuală". Parţial adevărat. O clonă este întradevăr construită după aceeaşi schemă ca şi originalul (de aceea se numeşte clonă şi nu replică) dar provenienţa pieselor diferă!!! Pe când produsele originale sunt ansablate cu piese certificate şi de la acelaşi furnizor la clone piesele sunt cumpărate de pe piaţa liberă unde în general primează doar preţul.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “DM 800SE”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests