GigaBlue 800 UE Plus - Features

User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

GigaBlue 800 UE Plus - Features

Unread postby dMd » 21 Sep 2013 15:05

Image
Image

Brandneuer HD Receiver mit Zukunft Gigablue HD 800 UE Plus bald lieferbar

Ganz neue Maßstäbe soll der neue GigabBlue Receiver setzen. Ausgestattet mit den nötigen und modernsten Features sollen Nutzer für einen fairen Preis einen Receiver zu Hause haben, der ihren Wünschen in allen Belangen gerecht werden soll. In der Zeit des High Definition Fernsehens sticht der Gigablue mit qualitativ hochwertiger Bildauflösung im HD Format ins Auge. Die schnelle Umschaltzeit dabei ist ein weiteres Merkmal. Reibungslose Aufnahmen auf eine externe Festplatte ermöglichen eine Archivierung gewünschter Serien oder Spielfilme problemlos.

Merkmale im Überblick

HDTV Receiver MHEG-2 H 264
751 MHz MIPS Prozessor Linux OS
Kernel 3.x.x.x
Hervorragende Tonqualität in Dolby Digital
1x DVB-S2 Sat Tuner fest eingebaut
1x DVB-S2 Sat Tuner Plug & Play (Optional) Twin Function
1x Hybrid Tuner (DVB-C & DVB-T) Plug & Play (Optional) Combo Function
LCD Display Farbig
HDMI Anschluss
Componentenanschluss
USB PVR unterschtützung von externen HDD (HDD Optional)
1xCommoninterface (CI)
2xCardreader
2 x USB 2.0
Ethernet Anschluss 10/100 Mbit
GigaBlue USB GigaBit Adapter (Optional)
GigaBlue USB 2.0 Wlan Adapter 300 MBit (Optional)
S/PDIF Optischer Anschluss
Flash: 128 MB / RAM: DDR3 512 MB
USB Port zur Aufnahme von TV- oder Radioübetragungen und zum Abspielen von verschiedene Video, Audio und Bild formaten oder privaten Fotos (USB Stick Optional)
Timeshift
Programmspeicher unbegrenzt
Program umschaltung unter 1 Sekunde
Elektronisches TV Programm ( EPG )
Teletext
Jugendschutz
Plugin Service
OSD in vielen Sprachen und Grafik (Skins)
Webinterface, WEB Remotcontrol
Videoausgänge (HDMI, (RGB, CVBS), Component (YPbPr)
DISEqC 1.0, 1.1, 1.2 und 1.3
Externes Netzteil 12V
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: GigaBlue 800 UE Plus - Features

Unread postby dMd » 05 Oct 2013 20:04

Acest receptor a aparut deja in oferta distribuitorului oficial din Romania, pretul de vanzare este 881 Lei.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: GigaBlue 800 UE Plus - Features

Unread postby stargate » 08 Oct 2013 09:24

phpBB [video]
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
malda
Standard User
Posts: 135
Joined: 28 Sep 2013 21:37

Re: GigaBlue 800 UE Plus - Features

Unread postby malda » 06 Nov 2013 09:22

Cateva impresii despre GigaBlue UE+

Este un aparat cu un design placut, si cu un lcd frontal care poate fi folosit si ca ecran tv. O noutate pentru receptoarele E2 de generatie noua.

Aparatul a venit cu o imagine openMips v2.0 din 10 octombrie parca si cu un update din 29 octombrie. Skinul cel-l vedeti de fapt pe toate prezentarile de pe net referitor la acest aparat este Open Pli, dar cand am primit aparatul avea altceva.

Referitor la performanta. Voi face o comparatie cu un DM800, diferenta este enorm de mare. Pe acest aparat nu mai vedeti ecrane verzi, partea de satelit merge impecabil, imaginea ca si calitate, claritate culoare este total diferita de DM800 , mai vivid, culori mai vii, sesizabil la primele butonari. Ca si rapiditate aparatul misca foarte repede la orice comanda, schimbare de canale, zaping exagerat, navigare prin meniu, un DM800 crapa demult la un uz asa de exagerat in butonare.
La partea de audio UE+ stie si AC3+. Sunetul este mai clar. Sensibilitatea tunerului este net superior fata de DM800, am avut canale tv HD care nu intrau pe dm800 iar pe UE+ am semnal 65%. Cu imagine stabila. Ai posibilitatea de Blind Scan, care lipseste pe DM800.
Meniul din openMips e foarte stufos pe openATV si mai stufos, dar cu putina rabdare se pot gasi toate in el.

Cateva detalii

Tuner: BCM7346 (internal) (DVB-S2)
Chipset: bmc7356
CPU: BCM7358A1
Cores: 1
Kernel: 3.8.7
Drivers: 2013-10-17
Last update: 2013-11-02

Referitor la emulatoare. Testat pe oscam si cccam. Un mic amanunt la cccam. Atat openMips cat si OpenATV sustin versiunile peste 2.1.4 pe care nu se pot folosi trucurile cu 256. Ce este sub 2.1.4 nu arata ecm time in osd.
Din ce am observat pe DM800 te mai puteai juca cu frecventele la carduri, schimband din 368 la 450, 500, 357 mhz. In cazul de fata orice frecventa pui, rata de ecm este identica. Imaginile sunt optimizate pentru o gama larga de carduri locale la o rata de ecm standard. Deci pe un card focussat nu mai poti scoate ecm de 0.140ms cu 500mhz. In cazul de fata are ecm 0.184ms.
Un lucru interesant, butonand printre pluginuri aparatul a dat ecran verde, acest lucru se intampla doar la pluginuri noi, emulatorul nu se oporeste chiar daca aparatul face un reboot general. Un lucru foarte bun daca rulezi un cardserver oscam sau cccam.

Ca si o concluzie scurta, este un aparat ce isi merita toti banii, Raport pret-calitate parerea mea foarte buna.
Sincer nu-mi lipseste DM800 deloc de cand am aceasta jucarie.
:kava: :hat:
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: GigaBlue 800 UE Plus - Features

Unread postby andym02 » 13 Apr 2015 09:04

Am acest aparat de cateva zile , un lucru este clar " isi face treaba " , plus ca inca mai are suportul soft . :hehih:
In postarile anterioare se prezinta aparatul vazut pe exterior + acea prezentare a producatorului , multi se intreaba cum ar arata in interior , lucru normal si firesc .
Asa ca am hotarat sa'l desfac si sa'i fac cateva foto .

Image

Image

Am instalat pe el img. OpenMips 4.2 , chiar isi merita banu pe care l'am investit in el :hehih:

. :agree: :goodj

Return to “Gigablue UE Plus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests