Transmission Gigablue Quad

alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Transmission Gigablue Quad

Unread postby alexandru » 19 Oct 2015 13:06

Am o problema cu Transmission ,,, am instalat pluginul ,merge perfect pe HDD-ul care il am in gigablue bagat .Dar cand am pus un HDD extern , , HDD-ul extern este in format NTFS , ,am schimbat locatia ,unde sa faca download adica in /sdc2/transmission/download .am schimbat si in "settings.json am pus sdc2 " , sdc2 fiind HDD-ul extern , si imi apare eroarea asta cand fac download "Unable to save resume file: No space left on device" .va rog putin ajutor :tnks:

Config,,,,
Image
Config settings.json ,,,,,,
Image
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby dMd » 19 Oct 2015 15:30

Formateaza HDD-ul in ext 4, poti face mai multe partitii - 1 pt download si alta pt fisierele receptorului (picon, inregistrare emisiuni.. etc). Iti recomand sa formatezi HDD daca ai posibilitatea cu ajutorul lui gparted dintr-un ubuntu live de exemplu... sau direct pe un PC in care ai deja instalat linux.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby Levy » 19 Oct 2015 16:02

Eu folosesc un harddisk NTFS, trebuie descarcate driverele 3G/NTFS.
Cu OpenATV functioneaza bine.
Hardisk-ul trebuie facut mount permanent in /hdd. Restart dupa mount si dupa instalarea driverelor 3g/ntfs.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby alexandru » 19 Oct 2015 20:14

De unde descarc ,drivere 3G/NTFS pentru OpenAtv si cum fac Hdd-ul extern , mount permanent in / hdd, mentionez ca eu am openmips.as vrea ca hdd-u
l extern sa ramana in format Ntfs
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby dMd » 19 Oct 2015 20:27

Meniu - Plugin-uri - Buton Verde (Download Plugins) - Drivers ... cred ca e ultimul pe lista ntfs -3g.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby alexandru » 20 Oct 2015 13:29

Am instalat driverul 3g/ntfs ,in gigablue ,dar acum cum fac HDD-ul extern ,,,mount permanent in /hdd ?
alexandru
Standard User
Posts: 215
Joined: 09 Oct 2013 13:18

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby alexandru » 20 Oct 2015 14:53

lam initializat HDD-ul , si tot nu vrea sa mearga ,face download ,dar dupa un anumit timp tot aceasi eroare imi spune "Unable to save resume file: No space left on device" cred ca nu face downloadul pe HDD-ul extern, adica pe usb (sdb1) ,,,,uitati cum am

Image
Image
Image
Image
Image
oare unde este greseala ,,, :tnks:
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby dMd » 20 Oct 2015 15:47

Linuxul se impaca cel mai bine cu partitiile ext4, ti-am spus ca poti imparti HDD in 2 partitii - 1 pt torent si cealalta pt fisierele curente ale imaginii. Cu ajutorul DCC, FileZilla, TC... poti transfera oricand ce ai acolo salvat, pe un PC. Personal nu am avut niciodata probleme cu accesarea dispozitivelor formatate ext4 atasate la receptor, ca atare nu vad de ce trebuie sa ai HDD-ul formatat NTFS.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby Levy » 20 Oct 2015 15:59

Eu folosesc OpenATV si functioneaza excelent si cu NTFS.
Prefer sa ramana NTFS hdd-ul, pentru a putea fi accesat si de pe Windows.

Niciodata nu stii unde vrei sa folosesti hdd-ul.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Transmission Gigablue Quad

Unread postby dMd » 20 Oct 2015 16:04

Cu DCC, TC, Filezilla poti accesa si implicit face transferul oricarui fisier dintr-un mediu linux (asa cum e receptorul satelit) pe orice versiune de Windows, ca atare nu vad de ce e obligatoriu un anumit standard la formatare in speta NTFS. Doar daca pui acel HDD la un PC cu Windows nu va fi vazut.. eu raman la parerea ca formatul ext4 nu a fost recomandat asa la intamplare de cei ce au scos OpenMultiBoot. Daca vrei ca acel HDD sa-l plimbi de la un dispozitiv la altul, atunci e alta poveste si ai perfecta dreptate cu NTFS.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.

Return to “Gigablue Quad”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests