MatrixHD_mod

User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

MatrixHD_mod

Unread postby stargate » 20 Apr 2014 07:55

M-am jucat un pic cu skin-ul MatrixHD, skin-ul este default in imaginea openATV ... am repozitionat unele widget-uri din InfoBar si am adaugat altele, fereastra pentru afisare picon este adaptata acum pentru picon de 100x60 . Daca skin-ul intereseaza pe cineva sau daca cineva are ceva propuneri voi incerca sa le pun in practica si apoi voi arhiva skin-ul si cine il doreste il va primi in PM.

S-a plecat de la InfoBar-ul acesta:
Image

si s-a ajuns la InfoBar-ul acesta :
Image
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: MatrixHD_mod

Unread postby stargate » 25 Apr 2014 21:06

Cine doreste sa testeze skinul modificat are mai jos arhiva pentru teste.
Mod instalare :
- se descarca arhiva de mai jos
- cu ajutorul unui client FTP ( DCC, WinSCP, FileZilla, etc ) ne conectam la receptor si vom naviga pana la directorul /usr/share/enigma2/MetrixHD si vom redenumi fisierele skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml in skin.xml.bak , skin_00_templates.xml.bak , skin_00a_InfoBar.xml.bak
- dezarhivam arhiva :)
- vom transfera fisierele skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml din arhiva in receptor in directorul /usr/share/enigma2/MetrixHD si le vom da atribut 644
- se va da restart enigma
- in cazul in care noul aspect nu ne multumeste si dorim sa revenim la vechea infatisare vom sterge fisierele skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml din directorul /usr/share/enigma2/MetrixHD apoi fisierele skin.xml.bak , skin_00_templates.xml.bak , skin_00a_InfoBar.xml.bak din acelasi director le vom redenumi skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml
- se va da restart enigma

MetrixHD_mod-25.04.2014.rar

ATENTIE ... este posibil ca atunci cand vom face update la imagine skinul sa revina la forma initiala dar voi incerca sa updatez si eu skinul modificat.


Respecte autorului skinului @iMaxxx :drink:
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: MatrixHD_mod

Unread postby Levy » 25 Apr 2014 21:32

Respecte din nou @stargate ! :hat:

Poti sa adaugi aceste informatii si la nobile_pmod din OpenATV ? Este un skin foarte simplu si curat, insa un ecminfo sau macar frecventa pe care esti, ar fi frumos daca ar afisa acest skin.

Si inca o rugaminte, se pot transfera pe OpenATV sau alte imagini skin-urile bluePrint si mintPrint din Pbigma ? I-mi plac foarte mult pentru simplitatea extrema aceste doua skin-uri, si ar fi frumos sa le putem avea si pe alte imagini.

Daca tot sint la intrebari si rugaminti, modifici skin-urile cu vre-un software ajutator sau editezi pur si simplu fisierele dupa care restart, iar editat fisierul din nou restart...pana-ti iasa rezultatul dorit ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: MatrixHD_mod

Unread postby stargate » 25 Apr 2014 22:09

Multumesc pentru aprecieri .
Unele skinuri se pot modifica cu e2skinner sau cu OpenSkin-Designer dar unele au alta organizare si trebuiesc modificate dupa "ureche" ( nu am gasit un soft sa le pot modifica mai usor ) si dupa fiecare modificare a trebuit sa dau restart enigma pentru a vedea rezultatul modificarii ... de exemplu pentru modificare acestui skin cred ca am dat 30 - 40 restarturi la receptor.
Daca autorii skin-urilor permit modificarea lor voi incerca in limita timpului liber sa modific si alte skin-uri dar vom deschide alte topice pentru a pastra acest topic cat mai curat.

Astept cu interes propuneri pentru acest skin dar si critici .
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: MatrixHD_mod

Unread postby Levy » 26 Apr 2014 17:23

stargate wrote:... de exemplu pentru modificare acestui skin cred ca am dat 30 - 40 restarturi la receptor. .

Chiar pentru asta, fiecare imbunatatire de skin trebuie apreciat foarte mult, pentru ca implica foarte multa munca.
Referitor la programele de editat skin-uri enumerate mai sus, nici una din ele nu-mi ruleaza pe PC, fiecare-mi da o eroare.
O.S. winXP SP3 HU
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: MatrixHD_mod

Unread postby andym02 » 26 Apr 2014 18:12

Paiiiii , SP3 este cam depasit.....incearca ceva de genu'.... linuxmint-16-cinnamon-dvd-32bit , ubuntu-12.04.4-desktop-i386 si'o sa-ti functionezeeee :hehih:
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: MatrixHD_mod

Unread postby stargate » 26 Apr 2014 19:03

Eu le folosesc pe windows 7 32 biti dar ar trebui sa mearga si pe windows xp , pe xp parca mai trebuie instalat Microsoft.NET Framework ... dar nu mai stiu care dintre variante :bang:
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: MatrixHD_mod

Unread postby Levy » 26 Apr 2014 21:16

andym02 wrote:Paiiiii , SP3 este cam depasit.....incearca ceva de genu'.... linuxmint-16-cinnamon-dvd-32bit , ubuntu-12.04.4-desktop-i386 si'o sa-ti functionezeeee :hehih:


Offtopic...
Linux folosesc Minth nu cinamon ca nu-mi place, prefer xfce, dar nu o sa-ti mearga programele acelea pe linux. Ubuntu nu mai folosesc de cand a aparut zeitgeist. Vad ca in minth inca nu l-au bagat, desi este bazat pe ubuntu, sper sa nici nu apara prin minth, pentru ca in ziua respectiva am sa renunt si la acest O.S.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: MatrixHD_mod

Unread postby stargate » 27 Apr 2014 09:52

Azi noapte pe GIT-ul openATV au aparut noi modificari la skin-ul MatrixHD iar aceste modificari au aparut in update-ul imaginii de azi ... am adaugat si eu modificarile la skinul modat si mai jos aveti arhiva.

Mod instalare:
- faceti update la imagine
- dupa ce receptorul isi face reboot
- cu ajutorul unui client FTP ( DCC, WinSCP, FileZilla, etc ) ne conectam la receptor si vom naviga pana la directorul /usr/share/enigma2/MetrixHD si vom redenumi fisierele skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml in skin.xml.bak , skin_00_templates.xml.bak , skin_00a_InfoBar.xml.bak
- dezarhivam arhiva :)
- vom transfera fisierele skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml din arhiva in receptor in directorul /usr/share/enigma2/MetrixHD si le vom da atribut 644
- se va da restart enigma
- in cazul in care noul aspect nu ne multumeste si dorim sa revenim la vechea infatisare vom sterge fisierele skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml din directorul /usr/share/enigma2/MetrixHD apoi fisierele skin.xml.bak , skin_00_templates.xml.bak , skin_00a_InfoBar.xml.bak din acelasi director le vom redenumi skin.xml , skin_00_templates.xml , skin_00a_InfoBar.xml
- se va da restart enigma

MatrixHD_mod-27.04.2014.rar

Bafta :drink:
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: MatrixHD_mod

Unread postby stargate » 29 Apr 2014 10:25

Azi a avut loc un nou update la skin-ul MatrixHD , update-ul nu a fost la nivelul InfoBar dar ca la orice update sunt rescrise toate fisierele din skin si skin-ul revine la infatisarea originala ... pentru a reveni la skin-ul modat se pun fisierele din arhiva din data 27.04.2014.

Bafta
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !

Return to “Plugins, Skins, Tools”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests