Scumpire la Focus - pachet Familia

User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby stargate » 03 Oct 2013 12:42

Conform site-ului Focussat incepand cu data de 1 Noiembrie pretul pachetului Familia va fi disponibil la pretul de 27 lei ( TVA inclus )

http://www.focussat.ro/promotii/pachetu ... brie-2013/
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
darian
New member
Posts: 11
Joined: 13 Oct 2013 17:36

Re: Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby darian » 28 Nov 2013 21:43

Buna,...
1.Am si eu un card Focus activ pana in Martie la anul.Pachet Familia(cartela rosie)
Acum as dori sa iau pachetul Total. Cartela albastra.
Poate fi activat pe cartela rosie Pachetul Total sau trebuie sa trimit cartela la ei si Sa-mi trimita pe cea albastra?
2.Cu noul pachet Focus vreau sa fac cumva sa vad si in dormitor la copil.
Am citit ceva cu cartela sau oferta 10.Imi trebuie 2 carduri imperecheate?
3.Daca merge pachetul Total pe cartela pecare o am,cea rosie si incarc pachetul Total, ce Se intampla?
pierd ce am platit pana la anul in Martie ? Sau se recalculeaza diferenta pina in Martie pt pachetul Total si din April platesc pt un an pachetul Total?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby ASiX88796 » 29 Nov 2013 03:03

»
În primul este clar că faci o mică confuzie între cartele. La FocusSat se întâlnesc 2 tipuri de cartele:
- Cartela SmartCard, este cartela care se introduce în receptor. Aceasa se caracterizează prin prezenţa unui cip care face parte din sistemul electronic de decodare a programelor TV.
- Cartela de reîncărcare, care este o bucată de carton, de diferite culori şi pe care este trecut un cod care atestă faptul că sa plătit un anume pachet. O dată ce codul înscris pe ea sa trimis către FocusSat (prin SMS, telefonic, prin internet, etc) această cartelă nu mai este necesară, se poate arunca.

Revenind la întrebări:
1) O Cartela SmartCard activă se poate încărca cu orice tip de Cartelă de reîncărcare.
2) Oferta 10 (numită şi de fidelizare) constă în faptul că clienţii cu vechime au dreptul la un al doilea receptor şi o a doua Cartelă SmartCard. Deci, având 2 Cartele SmartCard pe acelaşi abonament este suficent să cumperi doar o singură Cartelă de Reîncărcare şi cu ea se încarcă ambele Cartele SmartCard astfel poţi urmări programele pe 2 TV-uri diferite.
3) Aşa zisul Pachet Total se compune defapt din pachetele Familia+Cinema+Mozaic+Sport. E fix ca şi cum ai cumpăra fiecare pachet în parte doar că optând pentru Total obţineţi o mică reducere la preţ. Dacă ai Familia până în Martie după ce încarci Total pentru o lună pachetul Familia se va prelungi până în Aprilie (adică se adaugă în plus atâtea luni câte este valabilitatea cartelei Total). În meniul receptorului poţi vedea tot timpul fiecare pachet câte luni mai este valabil.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
darian
New member
Posts: 11
Joined: 13 Oct 2013 17:36

Re: Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby darian » 29 Nov 2013 15:52

Mersi pt raspunsul rapid @ASiX88796
Deci Sa inteleg ca : daca incarc acum pt un an cartela cu pachetul Total, de la anul vad din Decembrie pana in Martie 2015 numai pachetul Familia.
Cu problema cealalta de vechime si fidelitate, cum e?...Eu sint la ei de vreo 2 ani. si am cumparat o data cartela cu Receptor pt un an si de 2 ori pe 6 luni am reincarcat.iar a 2-ua cartela Se plateste in plus sau ti-o dau gratuit? Trebuie doar sa o ceri? :-)
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby ASiX88796 » 29 Nov 2013 18:13

»
Da aşa este. Dacă încarci acum pachetul Total pe un an pachetul Familia se va prelungi până înnnnnn Martie 2015.
Chestia este că nu cred că există cartele de încărcat Total pe un an (eu nu am văzut). Din câte ştiu maxim pe 3 luni există (deci va trebui să încarci 4 cartele de câte 3 luni).
Sfatul meu este să-ţi creezi un cont la FocusSat pe site şi de acolo poţi face ce încărcări vrei şi ai acces tot timpul la situaţia pachetelor.
Intră aici: http://www.focussat.ro/register

Image
Image


Legat de Oferta 10 neapărat trebuie să suni la Focus şi să spui că vrei să o activezi, adică să primeşti un receiver şi o Cartelă Smartcard. Ei o să verifice în sistem şi dacă este cum spui tu, adică că ai deja 2 ani vechime, o să trimită un instalator să-ţi aducă al doi-lea receiver, cartelă şi să-ţi schimbe LNB cu unul dublu. Oferta spune că poţi alege între a cumpăra receiverul şi a-l lua în custodie dar asta depinde ce are instalatorul pe stoc. Dacă cumperi primeşti receiver nou, dacă iei în custodie primeşti unul folosit (de la cineva care a renunţat la abonament). Deasemenea, te obligă şă încarci o cartelă mai specială (cred că cartela verde îi zice) în valoare de 75lei care în prima lună are toate pachetele iar în a doua doar Familia Cinema şi Mozaic. Chestia este că trebuie neapărat să suni la ei şi să vorbeşti cu instalatorul care-ţi explică fix ce trebuie făcut.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
darian
New member
Posts: 11
Joined: 13 Oct 2013 17:36

Re: Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby darian » 29 Nov 2013 18:59

:noidea: Usor la prima vedere dar mai complicat pe parcurs.

Treaba cu incarcatul la 3-4 luni nu ar fi o problema ca se rezolva.
Trimit pe cineva sa-mi cumpere la 3 luni cartela Total nou si sa o activeze direct la ei,.... mai problematic e cu cealalta cartela si cu receiverul.
1. Eu stau la Berlin si nu stiu daca vor venii instalatorii sa-mi instaleze ei mie si sa-mi de-a acel Receiver care de fapt nici nu am nevoie.
2 . Am un Receiver de la ei Nou, noutz (GoldenMedia 9060 HD PVR ) si nu al folosesc,sta in carton ..... acum ce sa mai fac si cu al doilea ? Eu am bagat cartela in Gigablue 800 SE plus iar acum vreau sa mai cumpar un UE Plus.
Daca au la oferta Focusul un Gigablue 800UE plus cu cea de a 2-ua cartela atunci da se merita sa cumpar si receiverul ,...dar daca nu au,.......????? ce sa fac cu atatea receivere,.. am vreo 4 pe acasa.
Pana la urma cred ca ma las pagubas cu 2 cartele si fac CS de pe una.
Mersii de informatii. :hat:
Crezi ca ar mai fi si alte posibilitati ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Scumpire la Focus - pachet Familia

Unread postby ASiX88796 » 30 Nov 2013 12:29

»
A doua Cartelă SmartCard se oferă doar titularului de contract iar instalatorul trebuie să anunţe la FocusSat că a făcut instalarea şi că sistemul funcţionează. Această procedură trebuia parcursă şi când ai luat prima Cartelă SmartCard aşa că dacă ai "rezolvat" ca prima Cartela SmartCard să ajungă la Berlin cred că poţi găsi o soluţie şi pentru a doua. Focus nu oferă servicii persoanelor care nu au domiciliul în România aşa că pe contract sigur ai trecut o adresă din România. Încearcă să iei tot pe acea adresă şi să-ţi trimită cineva Cartela SmartCard la Berlin. Şi receiver va trebui să iei neapărat de la ei, după cum spuneam, instalatorul este obligat să-ţi predea sistemul funcţional iar asta se poate face doar dacă Cartela SmartCard este introdusă într-un receiver agreat de ei. Ei dau receiverele gratuit însă instalatorul întodeauna încearcă să convingă clientul că e mai bine să-l plătească :) Cine ia receiverul gratuit este obligat să-l dea înapoi când vrea să renunţe la FocuSat, cina la cumpărat rămâne cu el.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “FocusSat (Canal+)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests