Amiko Alien 8900 - probleme dupa update

cosmin.ardelean
New member
Posts: 3
Joined: 28 Nov 2016 18:10

Amiko Alien 8900 - probleme dupa update

Unread postby cosmin.ardelean » 28 Nov 2016 18:16

Va salut.
Am un Amiko Alien 8900 de vreo 4 ani, timp in care mi s-a blocat aproape zilnic.
Acum am zis sa incerc un update in speranta ca scap de blocat. Zis si facut. L-am updatat la versiunea 1.2.83. Dar... nu mai aveam control de volum. Desi cursorul se misca, sunetul ramane pe maxim.
Receptorul e conectat cu TV-ul prin HDMI.
Azi am incercat un downgrade si... l-am nenorocit de tot. Am incarcat un 1.1.34 si nu mi-a mai recunoscut telecomanda. Apoi am zis hai ca poate un factory default rezolva problema. Nici pe departe. Acum nu mai pot nici macar trece de meniul de instalare, unde selectezi limba.
Mai pot face ceva cu el inainte sa-l arunc? :(
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Amiko Alien 8900 - probleme dupa update

Unread postby dMd » 28 Nov 2016 19:49

Eu sunt de parere sa citesti ce s-a scris despre imaginile Amiko, sa alegi una recomandata de colegii forumului care au acest receptor, apoi sa o instalezi pe aceea ( PKT, ATV..), dupa aia refaci toate setarile de la 0, cu siguranta va rezova problema descrisa de tine.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
alexz
Standard User
Posts: 344
Joined: 10 Dec 2013 05:58

Re: Amiko Alien 8900 - probleme dupa update

Unread postby alexz » 28 Nov 2016 20:03

cauta-ma in privat
User avatar
Meridian
Gold User
Posts: 2314
Joined: 24 Sep 2013 12:43
Location: Andromeda

Re: Amiko Alien 8900 - probleme dupa update

Unread postby Meridian » 29 Nov 2016 02:05

@cosmin.ardelean - Cele mai stabile imagini pentru Amiko Alien 8900 sunt PKTeam si OpenPli. La rubrica dedicata receiverului poti gasi toate detaliile care te intereseaza!

P.S: Daca cumva folosesti imaginea din fabrica, si anume, Spark, sfatul meu e sa nu te mai intorci la sistemul acesta pentru ca nu mai are suport tehnic! Treci in Enigma 2 unde cat de cat mai exista o mana de entuziasti care lucreaza din pasiune pentru acest receptor de satelit. Plus ca poti edita singur lista de sateliti sau crea liste de favorite - in Spark atat numarul satelitilor din lista, cat si lista de favorite sunt limitate! - si diverse plugin-uri care te vor ajuta foarte mult!
******* Ich weiss, dass ich nichts weiss, und darum weiss ich mehr, als andere wissen! *******
Image
cosmin.ardelean
New member
Posts: 3
Joined: 28 Nov 2016 18:10

Re: Amiko Alien 8900 - probleme dupa update

Unread postby cosmin.ardelean » 29 Nov 2016 07:27

L-am salvat cu spark rescue image (nu stiam ca exista asa ceva). :)
Am descoperit si cauza lipsei de volum: daca e activa setarea "dolby digital HDMI", volumul ramane fix.
Probabil dupa update, s-a activat optiunea si eu n-am stiut ce sa caut.

Am instalat si PKT, dar nu-mi plac driverele video utilizate. Imaginea e ceva mai proasta decat pe Spark.
O sa incerc si alte variante, poate vreuna se ridica la nivelul spark-ului pe parte video.

Return to “Amiko Alien 1”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests