Alternativa telecomanda originala GigaBlue

hotm
New member
Posts: 20
Joined: 20 Jan 2019 10:40
Contact:

Alternativa telecomanda originala GigaBlue

Unread postby hotm » 08 Sep 2022 20:33

Vreau sa va impartasesc informatia de a folosi o alternativa pentru telecomanda originala GigaBlue.
De ce? Pai, poate vor fi si altii in situatia mea, de a intra in posesia unui Gigablue fara telecomanda.
Dupa multe cautari si incercari, am gasit aplicatia android RCoid , care are in baza de date si semnalele pentru GigaBlue. Are si pentru Dreambox, TV Samsung, etc. Aici gasiti linkul catre pagina unde puteti vedea ce telecomenzi are in baza de date.
Atentie: telefonul trebuie sa aibe port IR, daca nu, se poate confectiona unul, folosind ledul de la o telecomanda veche si un cablu cu jack de 3,5 stereo (sunt tutoriale pe Youtube).
Dupa ce am instalat imaginea OpenVIX, cu "Telecomanda RCoid" am mers in Meniu la Setari->HDMI CEC si se activeaza, pentru a putea zapa apoi canalele si face ON/OFF la receptor si TV, direct cu telecomanda TVului Smart. Aici trebuie sa fiti atenti si la cablul HDMI, sa fie de tip Fast Ethernet.
Bineinteles, cred ca sunt si telecomenzi universale care inlocuiesc pe cea originala, insa nu am gasit nicaieri referinte care ar putea fi compatibila si nu am vrut sa investesc aiurea. Una noua e in jur de 123lei fara transport, destul de mult as zice pt o telecomanda.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Alternativa telecomanda originala GigaBlue

Unread postby Levy » 08 Sep 2022 21:56

Daca tot folosesti telefonul, telecomanda din interfata web al receptorului nu functioneaza ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “GigaBlue”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests