Upgrade gratuit de la DIR-300 la DIR-600

PC
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Upgrade gratuit de la DIR-300 la DIR-600

Unread postby delta2k2 » 29 Oct 2013 15:26

Vă prezint o modalitate simplă de a "transforma" un router D-Link DIR-300, fără nici un ban, în alt model, DIR-600. PCB-ul acestor routere este identic, ambele folosind acelaşi chipset Ralink RT3050 (2.4 GHz , 802.11 bgn). Pe lângă viteza mai mare obţinută datorită benzii N 150, creşte puţin şi aria de acoperire.

DIR-300 = Wireless B şi G
DIR-600 = Wireless B, G şi N (150)

Am testat această procedură doar pentru modelul DIR-300 revizia B1E. Atenţie, reviziile Ax şi Bx sunt total diferite, deci NU aplicaţi această metodă pe revizia Ax.

Dacă dispuneţi de un DIR-300 verificaţi ce revizie aveţi, găsiţi detalii pe spatele routerului :

Image


Cum se procedează :

1. Downloadaţi noul firmware de aici , sau direct de pe site-ul producătorului, pentru modelul DIR-600 revizia B de aici

2. Deconectaţi toate firele de la router, inclusiv cel de alimentare. Opriţi programul antivirus, firewall şi ce mai aveţi pe acolo, pentru a nu fi "bruiaţi"

3. Folosiţi un singur cablu, care să conecteze placa de reţea din calculator şi oricare din cele 4 porturi LAN ale router-ului. Faceţi următoarele setări la placa de reţea :

Image

4. Tineţi apăsat butonul Reset din spatele router-ului şi conectaţi firul de alimentare. Se ţine încă 10-15 secunde butonul Reset apăsat. Operaţiunea a reuşit dacă LED-ul de Power e portocaliu, iar cel de LAN verde.


5. Deschideţi Internet Explorer şi accesaţi Emergency Room la adresa http://192.168.0.1 :

Image



6. Browse şi alegeţi firmware de la punctul 1.



7. Apăsaţi butonul Upload firmware NOW. Dacă nu se întâmplă nimic, apăsaţi butonul Compatibility View şi reluaţi de la punctul 6.


Image



8. Aşteptaţi să ajungă contorul la 0 :


Image


9. Dacă totul a decurs OK ... aţi reuşit să vă upgradaţi router-ul fără să cheltuiţi nici un ban


Image


Nu uitaţi să refaceţi setările plăcii de reţea din calculator (IP-uri sau DHCP). Personal, am testat pe Windows 7 64bits şi Internet Explorer 10
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: Upgrade gratuit de la DIR-300 la DIR-600

Unread postby val » 02 Feb 2014 10:53

Am o problemă legat de acest router: după o perioadă de timp (de obicei de ordinul zilelor) led-urile conexiunilor lan şi cel corespunzător wlan se sting, iar ledul de alimentare îşi schimbă culoarea din verde în galben. Problema este aceaşi indiferent de firmware, probat cu firmware-ul nativ pt. 300, cu cel pt. 600 şi cu dd-wrt.
Până mai caut pe net cazuri asemănătoare (şi eventualele soluţii), intenţionez să înlocuiesc cei 6 condensatori electrolitici de 100uF/35V, condesatori pe care până la deblocarea drumurilor nu am de unde să-i achiziţionez. Am în schimb 100uF noi la 16 şi 25 volţi; teoretic ar trebui să meargă ţinănd cont că alimentarea routerului este la 5 volţi. Pentru cei care cunosc structura internă a routerului: partea de alimentare conţine cumva ridicător de tensiune, ţinând cont de valorile condensatorilor de care aminteam?
Mulţumesc anticipat pentru sugestii.
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Upgrade gratuit de la DIR-300 la DIR-600

Unread postby delta2k2 » 21 Aug 2015 22:00

DIR-600 - Revision B1 and B2


New firmware , Version 2.18 , 24.07.2015


* Fixes security issue


Download

Return to “PC”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests