Noul Firefox

PC
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Noul Firefox

Unread postby zmeura » 15 Nov 2017 21:11

Image

Organizația non-profit Mozilla a lansat un update major al browser-ului Firefox, nume de cod Quantum, care reușește să depășească Google Chrome în multe din testele de viteză. Firefox, browser-ul care a pus umărul decisiv la începutul decăderii lui Internet Explorer, a ajuns la versiunea cu numărul 57, o versiune care reprezintă un pas important pentru producătorul Mozilla și un update mult așteptat de utilizatori. Cu numele de cod Quantum, noul Firefox este, conform celor de la Mozilla, de două ori mai rapid decât versiunea din urmă cu 6 luni, iar sporul de performanță este vizibil cu ochiul liber în toate operațiunile. Spre deosebire de Chrome, care pentru mulți a devenit prea încărcat și instabil, Firefox Quantum reușește să consume mai puține resurse. Acest aspect este vizibil în mod special când sunt deschise multe tab-uri, moment în care Firefox ocupă semnificativ mai puțină memorie RAM decât Chrome.

Dincolo de viteza de încărcare a paginilor, care nu diferă cu mult între principalele browsere web, la Firefox Quantum este vizibil faptul că browser-ul a devenit mult mai rapid în ceea ce privește operațiunile obișnuite, precum deschiderea sau schimbarea tab-urilor.

De altfel, site-ul speed-battle.com, care testează performanță browser-elor, arată deja o diferență mare față de Chrome în favoarea lui Firefox Quantum. Pe PC-ul pe care a fost redactat acest articol, Firefox Quantum a primit 1775 de puncte, iar cea mai nouă versiune de Chrome s-a oprit la 1097. Rezultatul acestui test diferă de la un utilizator la altul, deoarece se iau în calcul performanțele browser-elor în raport cu dotările tehnice ale fiecărui dispozitiv, fie că este vorba de PC, tabletă ori telefon. Într-o anumită măsură, sporul de performanță se datorează și noii interfețe. Numită Photon UI, interfața aleasă de Mozilla este una simplistă și minimalistă, care are nevoie de cât mai puține resurse. Firefox Quantum are opțiune de sincronizare a datelor personale, un mod privat în care nu sunt salvate site-urile vizitate și cookie-urile acestora, suport pentru extensii și teme, mod de citire al paginilor care se afișează doar textul simplu și imaginile atașate, integrare cu serviciul de salvare și citire offline a articolelor Pocket și multe alte facilități.

https://www.profit.ro/povesti-cu-profit ... a-17392823
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Noul Firefox

Unread postby ASiX88796 » 15 Nov 2017 23:39

»
Mi-am actualizat și eu ieri.
E puțină bătaie de cap cu Add-ons-urile. Nu toate au reușit să fie compatibile cu această versiune.
Mi-a plăcut în schimb introducerea Multi-Account Containers (poți accesa simultan mai multe servicii bazate pe user/parolă: yahoomail, gmail, etc)
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Noul Firefox

Unread postby zmeura » 16 Nov 2017 11:10

Merge bine pe PC. Eu m-am chinuit sa import favoritele, in rest am doar doua add-ons.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Noul Firefox

Unread postby allsattnt » 16 Nov 2017 17:38

Mda.Se misca bine pe pc cu linux si Ssd.
Sa mai vedem peste ceva timp...
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Noul Firefox

Unread postby ASiX88796 » 21 Nov 2017 00:06

»
Beginning with Firefox version 52, support has ended for all NPAPI plugins except for Adobe Flash.

In order to keep your browsing experience fast, reliable, and secure Firefox will not activate plugins by default.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Noul Firefox

Unread postby ASiX88796 » 09 Jan 2020 14:42

»
În versiunea 72.0.1:
- Facebook Container: Get a container to keep Facebook out of your business.
- Firefox Send: Send huge files to anyone you want, with self-destructing links.
- Firefox Lockwise: Never forget, reset or travel without your passwords again.
- Firefox Monitor: Have at least one company looking out for your data, instead of leaking it.
- Pocket: Trade clickbait and fake news for quality content.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “PC”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests