Windows 10

PC
User avatar
Paty
Standard User
Posts: 78
Joined: 22 Sep 2014 11:06

Re: Windows 10

Unread postby Paty » 02 Aug 2015 13:21

Deci daca nu am OEM Slic 2.1 in bios nu merge ? L-am cautat dar nu l-am gasit niciunde , din cate am inteles ar trebui instalat prima data !? Win 7 este activat .
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Windows 10

Unread postby zmeura » 02 Aug 2015 14:29

Daca va incurcati cautand control panel sau va enerveaza cum arata setarile de sistem,mai bine folositi lista "rapida" cu tot ce aveti nevoie pe care o gasiti daca faceti click dreapta pe butonul "Start" al W10.Acolo gasiti "Device manager" ,"Command prompt", etc.
Pe langa afisarea vitezei de transfer al fisierelor mai aveti detalii interesante in "Task manager" (stiti: Ctrl+alt+del sau il gasiti listat cum ziceam mai sus,dar si cu click dreapta pe bara de jos).

PS: Incearca sa instalezi iar W7 cu licenta apoi update la W10.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Windows 10

Unread postby delta2k2 » 02 Aug 2015 20:31

Paty wrote:Deci daca nu am OEM Slic 2.1 in bios nu merge ? L-am cautat dar nu l-am gasit niciunde , din cate am inteles ar trebui instalat prima data !? Win 7 este activat .


OEM SLIC 2.1 sunt de fapt nişte informaţii (un fel de serial number) localizate in BIOS-ul plăcii de bază. Respectivele informaţii nu sunt afişate in clar, dar pot fi citite cu diferite programe.
Aceste informaţii impreună cu un certificat XML sunt folosite pentru identificarea calculatoarelor/laptopurilor ce sunt "fabricate" cu licenţe preinstalate ce pot fi activate offline.

Altfel spus, există serii de PC-uri/laptopuri ce sunt pre-activate cu aceeaşi cheie (OEM SLP Key). Cheia respectivă funcţionează doar impreună cu serialul SLIC din BIOS + certificatul XML din Windows.
Când se activează (a se citi "piratează") Windows-ul, un progrămel oarecare instalează un loader chiar la boot-are de pe HDD. Acel loader emulează OEM SLIC 2.1 din BIOS.
User avatar
Paty
Standard User
Posts: 78
Joined: 22 Sep 2014 11:06

Re: Windows 10

Unread postby Paty » 03 Aug 2015 05:34

L-am instalat din nou si am sa incerc sa fac update cu Media Creation Tool x64 de la Microsoft , sa vad ce iasa !! Thx.
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Windows 10

Unread postby delta2k2 » 04 Aug 2015 11:25

Microsoft au programat deja două SR (service release), pentru lunile august şi octombrie. Se vor rezolva unele bug-uri, vor fi introduse noi funcţii, va creşte automia bateriei (unde este cazul).

Am mai zis, cred că s-au pripit cu data de lansare.
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Windows 10

Unread postby dMd » 05 Aug 2015 22:17

Azi am facut si eu trecerea prin update de la windows7 la mult trambitatul windows10 pe un laptop cu i3 si 4GB RAM . Ce pot spune la prima butonare.... putin dezamagit si nimic spectaculos, a rescunoscut tot ce era instalat anterior, asemanarea cu 7 este vizibila insa mie mi se pare putin mai lent, desi pe forumuri se spune ca e mai rapid. Concluzie personala... linuxMint 17.x (pt ca asta e cel mai apropiat ca interfata de Microsoft) ii da oricand clasa la multe capitole si ca atare daca voi fi neviot sa ma "joc" cu windows voi apela tot la 7.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Windows 10

Unread postby zmeura » 05 Aug 2015 23:18

Eu am si Mint,nu se compara nici cu 7 si nici acum cu 10.Am o troaca de laptop cu placa video incorporata,se vede diferenta la redare video.
Nu e mai nimic spectaculos fata de 7,singura surpriza e ca nu ne trebuiau 32 Gb Ram si 1 Terra spatiu pe hdd :haha:
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
hombre54
New member
Posts: 29
Joined: 14 Oct 2013 08:39

Re: Windows 10

Unread postby hombre54 » 06 Aug 2015 10:31

dMd wrote:Azi am facut si eu trecerea prin update de la windows7 la mult trambitatul windows10 pe un laptop cu i3 si 4GB RAM . Ce pot spune la prima butonare.... putin dezamagit si nimic spectaculos, a rescunoscut tot ce era instalat anterior, asemanarea cu 7 este vizibila insa mie mi se pare putin mai lent, desi pe forumuri se spune ca e mai rapid. Concluzie personala... linuxMint 17.x (pt ca asta e cel mai apropiat ca interfata de Microsoft) ii da oricand clasa la multe capitole si ca atare daca voi fi neviot sa ma "joc" cu windows voi apela tot la 7.


:)

Windows 10 vs Linux | Linux Mint 17.2 Impressions

https://www.youtube.com/watch?v=YLcpOQl_LoU
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Windows 10

Unread postby zmeura » 06 Aug 2015 12:18

Parte despre W10 e in alt clip si cam asa e.Pacat ca nu a facut comparatii concrete,filmate.

https://www.youtube.com/watch?v=Fzao3kIYRcc

Deci nu e o minune sau ceva,doar ca e surprinzator ca la cate modificari au adus pentru tablete/smartphone si ce mai e nou, nu mananca resurse exagerate.La mine placa video incorporata merge cel mai bine pe un Windows pe 32 de biti, indiferet care.Pe linux agata si am testat si Ubuntu,nu mai stiu ce alta distributie iar ultima data a ramas LiuxMint in multiboot,dar il folosesc foarte rar.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Windows 10

Unread postby dMd » 09 Aug 2015 15:24

Intr-adevar "concurenta" .. (daca un sistem gratuit poate considera concurenta unul contra cost) pentru prima data aduce un avantaj utilizatorului de rand. Orgoliile ambelor tabere vad ca sunt indepartate si unul imprumuta de la celalalt interfete si concepte, iar asta e un lucru laudabil si in folosul nostru. Din ce in ce mai mult, noile sisteme se aliniaza unui standard si incearca sa ofere utilizatorului ceea ce ofera celalalt chiar daca scopurile celor 2 platforme difera... pana la urma noi avem la dispozitie 2 S.O. mature. Daca pana acum aveam desktop multiplu doar in linux, odata cu aparitia win10 .. aceasta multitudine de desktop-uri isi face prezenta si la microsoft. Daca linux mint cu al sau cinnamon sau suse imita in mare parte desktop-ul windows, acum au aparut programe de tweak ce schimba interfata desktop-ului in linux dupa dorinta utilizatorului, iar asta se face cu un singur click. Practic diferentele dintre microsoft si linux tind sa se supuna "click-ului" .. sau BP-ului ( :D ) cum e cunoscut in lumea satelitara . Ca e bine sau rau... nimeni nu stie, eu inclin sa cred ca e bine, userul va fi in mare "familiarizat minimal" cu cele 2 sisteme de operare si nu vor mai exista semne majore de intrebare la trecerea de la un sistem la altul atunci cand anumite situatii ne obliga. Mai jos atasez o comparatie video gasita la intamplare pe net care arata asemanarile celor 2 platforme ... chiar daca fiecare ramane la ce i se pare familiar, schimbarea reprezinta un pas inainte.

phpBB [video]
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.

Return to “PC”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests