Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby andym02 » 14 Mar 2017 16:23

Da,corect dar ma refeream sa incerce cu o linie tip N direct din card,asadar atat linia tip C cat si linia N .......

Nu trebuie incarcat omu cu prea multa info , sa foloseasca pentru inceput linia C , oricum daca are C si N , o sa-i deschida doar din C , fiind mai rapida , dupa ce se obisnuieste cu setarile minimale , trece sa se " joace " la alt nivel .
Citeste ce ti-a indicat dmd , avand doua aparate chiar te poti " juca " cum doresti , testand orice .
:goodj
Daca cumva mai ai alte linii primite , tine cont ca in oscam.dvbapi sa ai setarea asta P: 1801:002111 , cu siguranta o sa ia de la tine din local .
:cool2:
essco4355
New member
Posts: 8
Joined: 17 Feb 2016 23:51

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby essco4355 » 14 Mar 2017 19:56

alexz wrote:Pe receptorul cu card deschide de pe card??? DA, am spus asta. Apare cardul la interfataoscam CARDOK (6 entitlements)??? Da. (7 entitlements).
Cardul si userul sant in aceeasi grupa? DA Ceva nu ai setat bine daca nu vede cardul in al 2-lea receptor.
Sa nu fie ceva din setarile readerului din primul receptor.
Pune in config la Ccccam asa: Reshare mode: pe 1 Am pus.
Mai deschide un port si trimite inca o linie N catre client.

dMd wrote:...
oscam.server
...

oscam.user
[account]
user = dvbapi
pwd = q CE PAROLA E AICI? DE CE SE PUNE PAROLA?
group = x # - grupul rederului de mai sus

Setarile sunt minimale si nu e nevoie sa incarci cu setari inutile pentru ca linia este in reteaua interna.
.. spui ca ai citit tutorialul.. eu iti recomand sa recitesti cu atentie pagina.
Cum dăm linii C (cccam protocol) din oscam către clienti.
Cum punem linii C (cccam protocol) in oscam.


La receptorul client am asa (luat de pe net, nici nu mai stiu de unde):
[account]
user = dvbapi
description = dvbapi
monlevel = 1
au = 1
group = 1
no_wait_time = 1

In rest toate sunt cum spui tu, si totusi...
essco4355
New member
Posts: 8
Joined: 17 Feb 2016 23:51

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby essco4355 » 15 Mar 2017 22:57

Dragilor, am descoperit: in oscam.server la receptorul donor aveam pus group=2 in loc de group=1
Multumesc tuturor!
LE: ce fac setarile de la group? Pot sa fac reguli cu ele, ca la Outlook? :)
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby dMd » 15 Mar 2017 23:41

Pentru a avea un control cat mai precis asupra readerelor din oscam este indicat sa pui cate un grup diferit pe readerele din oscam.server, dupa cum ai observat oscamul raspunde prompt cand incurci grupurile si readerele, oferindu-ti nedoritul ecran negru. Daca confuzi OSCam cu Outlook ... cred ca si in gluma este o greseala grava si ar trebui sa te reorienntezi catre un receptor oferit de providerul unde ai abonament, cu ala nu dai gres niciodata si nici nu vei avea probleme. :drink:
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby andym02 » 16 Mar 2017 08:57

La receptorul client am asa (luat de pe net, nici nu mai stiu de unde):

Citeste cat de cat aici pe forum despre setarile minimale , chestia cu copy / paste nu v-a da roade .
Este greutz pana le pricepi cat de cat , sfaturi pe care si eu la randu-mi le-am primit
:agree:
essco4355
New member
Posts: 8
Joined: 17 Feb 2016 23:51

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby essco4355 » 16 Mar 2017 22:39

dMd wrote:...ar trebui sa te reorienntezi catre un receptor oferit de providerul unde ai abonament, cu ala nu dai gres niciodata si nici nu vei avea probleme. :drink:

Merci, man, dar nu e cazul. Sunt incepator doar la oscam. La cccam am state vechi. Am 3 receptoare cu Enigma2 de ceva anisori buni. Dar toate folosite pana acum cum spuneam, cu cccam. Acum am trecut doua din ele la oscam si... citesc si invat.
Si, mai spui ca nu dai gres si nu ai probleme cu receptoarele de la provider. Really? Ai avut vrodata receptoare de la Digi? :haha: Ai incercat sa pui programele in ordine pe un Hyundai? :bang:
Pe bune, acum, chiar vreau sa stiu mai multe ce e cu grupurile alea, dar nu am gasit, cel putin nu pe forumul asta, la o cautare, e drept destul de sumara. Daca gresesc, imi cer scuze. @zmeura spune, la un moment dat: "-la Group trecem 1 (lucrul cu grupuri diferite e altceva si nu il explicam acum aici, deocamdata punem tot "la gramada")"
Deci, daca stie cineva unde pot citi, il rog sa imi dea un link in forum, sau sa imi explice, daca nu e prea mult de scris. Merci.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby ASiX88796 » 17 Mar 2017 08:01

»
Each reader must be listed in one or more groups. This will determine, which client has access on what reader. Valid values 1-64
http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en ... rver#group

Fiecare reader trebuie pus într-unul sau mai multe grupuri. La fel și clienții. Doar clienții care sunt în același grup cu readerul pot avea acces la el. Sau cu alte cuvinte readerul poate fi accesat doar de clienții care au același grup ca și el.

De exemplu: Dacă ai clientul ION în grup 1 și clientul VASILE în grup 2 iar cartela DiGi este în grup 1 și cartela FocusSat este în grup 2 atunci ION va putea accesa doar DiGi iar VASILE doar FocusSat. Poți avea și un al treilea client PETRE pe care-l pui în grup 1,2 și atunci PETRE poate accesa și DiGi și FocusSat.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby lao » 17 Mar 2017 08:52

Considera fiecare grup ca un oscam virtual.
Deci, pe un oscam, poti avea pana la 64 de oscame virtuale independente 99%.
Numai ecm-urile din cache se duc in toate grupurile.
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
essco4355
New member
Posts: 8
Joined: 17 Feb 2016 23:51

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby essco4355 » 17 Mar 2017 10:27

@ASiX88796 si @lao: am inteles perfect, va multumesc.
User avatar
alex07
New member
Posts: 27
Joined: 15 May 2014 21:15
Contact:

Re: Sfaturi incepatori oscam (si nu numai)

Unread postby alex07 » 24 Aug 2017 08:35

Salut, va rog sa-mi spune-ti cum setezi oscam sa nu citeasca un caid dintr-un reader.

Multumesc!

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests