OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Rokky
Standard User
Posts: 71
Joined: 17 Jul 2019 08:30

OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby Rokky » 26 Dec 2019 22:34

Salutam,card 1880 in oscam,pe linie C merge ok dar pe linie N deschide doar cateva canale.
Rog frumos exemplu de reader 1880,exemplu de user si exemplu de oscam.config la setarea Newcamd.(ex. 1880:000000,002011,002111 ???)
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby ASiX88796 » 27 Dec 2019 00:24

»
Prima întrebare care-mi vine în minte să ți-o pun e: De ce-ți trebuie NewCAMD dacă merge CCcam? Dar să lăsăm asta la urmă.

Pe server, în oscam.config ai de făcut o singură setare:

Code: Select all

[newcamd]
port@CAID[:ident][,ident];
key = 0102030405060708091011121314
Este la alegerea ta să pui ce port vrei și ce key. De exemplu:

Code: Select all

[newcamd]
15000@1802:000000,002011,002111;
key = 0102030405060708091011121314
Trebuie să te asiguri că portul nu este ocupat de altcineva și că clientul va avea acces la el.

Pe server, în oscam.user trebuie să faci și un cont de acces:

Code: Select all

[account]
user                          = nume
pwd                           = parola
group                         = 1
Trebuie să pui la grup același grup cu cititorul de cartelă (cel cu /dev/sci0 sau readerul care-l ai tu).

Nu ne-ai spus cine este clientul? Readerul trebuie să-l face pe receiverul client. Ce SoftCAM folosești pe receiverul client?

De asemenea, dacă zici că merge sporadic, cel mai important este să verifici LOG-ul. Acolo-ți scrie ce problemă a apărut.
Și după cum spuneam la început, dacă-ți merge CCcam nu ar trebui să te complici cu NewCAMD. Cu cât încarci mai mult serverul cu setări cu atât e mai complicat să faci debug pe el.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Rokky
Standard User
Posts: 71
Joined: 17 Jul 2019 08:30

Re: OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby Rokky » 27 Dec 2019 10:22

Ok,sa o luam pe rand, De ce-ți trebuie NewCAMD dacă merge CCcam?
Catrela e activata,de pe cartela va da doar ce e platit in pachet,nu vad de ce nu ar merge o linie N din card catre alt receptor in reteaua locala.Deschide doar cateva programe pe N,de ce? Unde este greseala,nu e normal sa mearga toate si ok de pe card?
Apoi,da,grupul e ok ca si la /dev/sci0.
Ce SoftCAM folosești pe receiverul client? Ambele receptoare sant pe oscam.

Deci,doresc o setare corecta la receptorul cu cardul 1880 si oscam la /dev/sci0 apoi un exemplu de user de card 1880 catre al 2-lea receptor si un ex. de reader Newcamd corect pe receptorul cu oscam care primeste linia N. Sper caci m-am facut inteles catdecat.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby ASiX88796 » 28 Dec 2019 15:48

»
Văd că ai multe absențe de la orele de OScam :-) Nu-i nimic, recapitulăm și învățăm.

Recomandare: nu lua niciodată de bune setări de pe net. Consideră-le doar ca exemple din care să te inspiri (vei înțelege mai târziu de ce).

Să revenim la problema ridicată de tine: readerele.
Ști că există 2 feluri de readere: de carduri reale și... restul (virtuale, fake, linii, etc)
Un reader real se compune din cititorul de card (care poate fi intern, pe USB sau pe COM) și cartela propriuzisă. Dacă este evident acum că există o multitudine de tipuri de cititoare să ști că chiar dacă cardul este Nagravision de la DiGi există mai multe variante de cartelă (nu mă refer la CAiD ci la electronica din interiorul lor). Câteva exemple de carduri Nagravision: DNASP142 RevG06, DNASP180 Mer000, DNASP1A0 MerS23, DNAPS142GC6, etc. Sper că acum se limpezec lucrurile și că este clar că există o multitudine de combinații în funcție de combinația avută: cititor + cartelă.

Rokky wrote:...doresc o setare corecta la receptorul cu cardul 1880...
- Cum poate să-ți dea cineva "setare corectă" dacă nu spui ce citiror ai și ce card ai (nu mă refer la CAiD).

Recomandare: Ca să primești un răspuns corect în primul rând trebuie să pui întrebarea corectă. Dacă nu dai detalii despre configurația ta nimeni nu poate să "ghicească" ce ai tu acasă și implicit să-ți răspundă corect.

Dar nu e nici o problemă până acum, dacă spui că "pe linie C merge ok" înseamnă că ai cardul setat bine, nu există cititor real de CCcam sau de NewCAMD, cititorul real este cititorul de cartelă și setările de la cititor nu au treabă cu CCcam sau NewCAMD, cele două sunt protocoale de comunicație prin care comunică două receivere (dar revenim la asta mai târziu).

Dacă vrei să aprofundezi legat de cititoarele de carduri reale îți recomand să lecturezi: http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.server#cardmhz
La cititoarele de card, setările de bază se referă la

Code: Select all

detect                        = cd
mhz                           = XXX
cardmhz                       = XXX
Se mai pot adăuga, în funcție de tipul cardului

Code: Select all

boxkey                        = XXX
rsakey                        = XXX
și binențeles

Code: Select all

protocol                      = XXX
device                        = XXX
group                         = X


Dacă citești pe link-ul de mai sus, vei descoperi că OScam nu e prostuț, poți de exemplu să-i spui că receiverul e Dreambox și atunci face el automat setările corecte iar dacă nu-i dai valoarea "mhz" el știe să o extragă din ATR-ul cardului.

Ca și comparație, cardul meu DiGi este ”DNASP142 RevG06” și este citit de un Smartreader pe USB cu următoarele setări: mhz = 480 și cardmhz = 534. Asta doar ca exemplu, nu le lua de bune și pentru tine.

Recomandare: Oscam merge foarte bine cu setări minimale (default, implicite). O greșeală comună la începători este să complice inutil lucrurile.
Eu rămân la ideea că nu ai nevoie de NewCAMD. CCcam este net superior NewCAMD.

Rokky wrote:...un exemplu de user de card
-Ți-am dat în postarea precedentă un exemplu de user. Ai nevoie doar de nume, parolă și grup. Ți sa părut prea simplu?

Code: Select all

[account]
user                          = nume
pwd                           = parola
group                         = 1
Dacă userul este în același grup cu readerul atunci are acces la el.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Rokky
Standard User
Posts: 71
Joined: 17 Jul 2019 08:30

Re: OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby Rokky » 29 Dec 2019 14:51

Asadar,cu partea de linie N catre alt receptor am rezolvat,deschide tot ce e pe card activ.
Da,cardul e setat pe Dreambox si a luat automat valorilede card.Apoi ambele receptoare folosesc oscam.
La exemplul dat de tine de user nu ai scris daca trebuie dat sau nu caidul cardului.Exemplele date de tine nu au in completare sant incomplete,am cerut un exemplu de a crea un user catre alt receptor si un reader in celalalt receptor care primeste cardul 1880,ambele receptoare pe oscam.Asta cu /dev/sci0 si grup sant subantelese.Partea cu `văd că ai multe absențe de la orele de OScam :-) Nu-i nimic, recapitulăm și învățăm`pentru mine este egal cu zero,oscamul il cunosc poate mai bine ca tine,compilarile mi le fac singur,fie el simplu,emu sau alt model.Doar am cerut exemplu de user si reader complet pe 1880.
Acum alta intrebare si atat,cum scad valorile de timp/raspuns la readerul N creeat din card,adica daca pe C am pana in 300ms timpul de raspuns,pe N am peste 1500 chiar 2000ms.

Unde trebuie umblat ca timpul masurat in ms la linia N sa scada?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby ASiX88796 » 29 Dec 2019 23:11

»
Rokky wrote:...oscamul il cunosc poate mai bine ca tine,compilarile mi le fac singur...
- Scuze că te-am făcut începător, se pare că a intervenit o problemă de comunicare și nu ne-am făcut înțeleși.

Rokky wrote:La exemplul dat de tine de user nu ai scris daca trebuie dat sau nu caidul cardului.
- Nu trebuie dat CAiD.
CAiD parameter is optional: http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.user#caid

Rokky wrote:Exemplele date de tine nu au in completare sant incomplete,am cerut un exemplu de a crea un user catre alt receptor....
-Cred că deja de 2 (două) ori am dat exemplu de user...

Rokky wrote:...si un reader in celalalt receptor
- Am considerat că până nu confirmi că serverul merge, nu are rost să ne întindem deja cu readere pe alt receptor.

Code: Select all

[reader]
label                         = Reader-4
enable                        = 1
protocol                      = newcamd
device                        = 192.168.1.XXX,XXX
key                           = 0102030405060708091011121314
user                          = XXX
password                      = XXX
group                         = 1


Rokky wrote:...timp/raspuns la readerul N creeat din card...
- sper că nu te superi dar țin să fac o precizare aici (pentru că și alții citesc acest topic), readerul N nu este creat din card, N vine de la NewCAMD și este un protocol de comunicație între 2 servere (nu între server și card). Dacă te uiți la readerul N de mai sus poți observa clar că nu se face nici o referire la card, doar la server, port, user, pass.

Rokky wrote:...pe C am pana in 300ms timpul de raspuns,pe N am peste 1500 chiar 2000ms
- La mine pe CCcam timpul e de 270ms iar pe NewCAMD e de 310ms. Este clar că CCcam e mai rapid însă la tine diferența e exagerat de mare. Eu unul nu mai îndrăznesc să-ți dau sfaturi, poate se alătură discuției și alți useri cu experiență practică mai mare în NewCAMD.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: OScam + DiGi 1802 + NewCAMD

Unread postby zmeura » 30 Dec 2019 11:01

Pune si tu ceva din log, la fel si ce configurari exacte ai deja, altfel doar ghicim aici ce si cum.
Legat de raspusul cu timp mare la cereri pe linia N poate fi si daca ai multe cereri pe card venite din share.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests