Trecere de la cccam la oscam

rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Trecere de la cccam la oscam

Unread postby rocky7 » 13 Dec 2017 01:23

Vreau sa trec pe unul din receptoarele din casa de la cccam la oscam (pe acel receptor nu am carduri locale, doar linii C si F de la parteneri de schimb; deocamdata folosesc oscam doar unde am cardurile locale). Configurarea liniilor C si F din cccam in oscam imi pare clara dupa ce am citit "Setari oscam pentru incepatori" (multumesc @zmeura pentru tutorial). As vrea sa stiu unde voi vedea in oscam webif ce carduri locale respectiv in hop 1 are fiecare server la care ma voi lega (mi-e clar ca e o informatie legata de readerele pe care le voi defini pentru fiecare server, dar nu imi dau seama unde poate aparea informatia in oscam webif). Sau exista aditional si un "Oscam-info", echivalent cu cccam-info ?
Creste viteza cu care oscam-ul deschide programe, daca la fiecare reader (corespunzator unui server la care ma leg -> fostele linii C) incerc sa adaug Caid-urile si ident-urile de la cardurile locale ale partenerului ? Ce se intampla in acest caz daca de la acel partener primesc si carduri in hop 1, vor fi ignorate daca nu adaug si caid-urile lor ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby ASiX88796 » 13 Dec 2017 02:57

»
rocky7 wrote:...unde voi vedea in oscam webif ce carduri locale respectiv in hop 1 are fiecare server la care ma voi lega
- în secțiunea READERS, în dreptul fiecărui server ai un buton Image. Fă click pe el și vei vedea.
- în secțiunea STATUS, în dreptul fiecărui server, dacă te pui cu mouse-ul deasupra secțiunii CONNECTED cards
Image
- în secțiunea STATUS, în dreptul fiecărui server, dacă faci click pe numărul de carduri din secțiunea CONNECTED

rocky7 wrote:... exista aditional si un "Oscam-info", echivalent cu cccam-info ?
- există OScamInfoPHP.

rocky7 wrote:Creste viteza cu care oscam-ul deschide programe, daca la fiecare reader (corespunzator unui server la care ma leg -> fostele linii C) incerc sa adaug Caid-urile si ident-urile de la cardurile locale ale partenerului ?
- Nu crește viteza, scade traficul.

rocky7 wrote:Ce se intampla in acest caz daca de la acel partener primesc si carduri in hop 1, vor fi ignorate daca nu adaug si caid-urile lor ?
- Dacă adaugi CAiD o să vezi doar acel CAiD din toate hop-urile.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby rocky7 » 13 Dec 2017 18:20

Multumesc pentru raspuns.
Este undeva descris mai in detaliu cum ar fi cel mai bine sa fie organizate grupele pe oscam ? In principiu as avea un reader pentru grupa "1" care sa faca AU prin cs378x spre oscam-ul din reteaua mea interna care are cardurile locale, un reader cu grupa "2" pentru emulator (vreau sa folosesc oscam-emu), si in final reader-ii care provin din liniile C la care as pune la toti aceeasi grupa, de ex. "99".

Iar in oscam.user trec un user local cu AU (pentru grupele "1" si "2)", si pe cei care primesc linii de la mine (la care trec la toti grupa "99").

Este corect cum am descris mai sus ?
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby andym02 » 13 Dec 2017 19:23

Spui ceva , dar putini inteleg ce doresti .
Cred ca in oscam.server vrei sa ai 3 , 4 ....n readere , fiecare cu grupul lui , da ?
Incearca sa faci setarile cat mai simple( utile) , nu lua cu copy / paste de pe nett .
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby rocky7 » 13 Dec 2017 19:43

Nu chiar, ma gandeam la "doar" 3 grupe. O singura grupa pentru toti cei cu care fac schimb (adica pentru cele "n" readere din oscam.server pentru liniile pe care le primesc, respectiv pentru cele "m" account-uri din oscam.user, pentru liniile pe care le dau), asta ar fi grupa "99".
Si 2 grupe "locale" doar pentru mine, una cu care sa fac AU (ca si client pentru alt oscam) si una pentru emulatorul de oscam.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby ASiX88796 » 13 Dec 2017 20:00

rocky7 wrote:Este undeva descris mai in detaliu cum ar fi cel mai bine sa fie organizate grupele pe oscam ?
Grupele sunt grupe, fiecare și le face cum îi convine în funcție de cum vrea să-și împartă serverul și clienții.

Din ce ai descris tu doar reader-ul din grupa 1 îmi este neclar mie.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby rocky7 » 13 Dec 2017 20:56

Ai dreptate, nu are sens sa fac o grupa separata pentru readerul cu care fac AU, il pun la grupa "globala" 99 (acolo aveam oricum un reader cu un user fara AU pentru accesul la oscam-ul cu cardurile locale).
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby andym02 » 13 Dec 2017 21:04

De regula cardului local i se atribuie grup 1 , aproppooo ai card local ?
Mai departe este simplu , in functie de ce ai , stabilesti grup pe fiecare reader .. :thumb:
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby rocky7 » 13 Dec 2017 21:11

In unul din oscam-uri am localuri, in celalalt nu (am explicat mai sus). Cei la care voi da linii din oscam-ul fara localuri vor vedea localurile cu un hop in plus. Cei care primesc linii din oscam-ul cu localuri le vad ca atare.
Deci grupa "99" va deveni grupa "1", unde ramane si linia cu AU.
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Trecere de la cccam la oscam

Unread postby rocky7 » 13 Dec 2017 23:00

Trateaza oscam-ul intern grupul cu numarul 1 diferit fata de grupul cu numarul 99 ? Sau de ce trebuie neparat sa existe un grup cu numarul 1 ?

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests