Oscam - remote

User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Oscam - remote

Unread postby andym02 » 12 Dec 2016 16:55

Salutare , nu stiu daca este exprimarea corecta insa am sa explic cam despre ce ar fi vorba .
Am un servarash facut intr-un DM500s , receptorul nu este legat la antena , insa in el am un Card de Tivusat .
La 10 - 15 zile trebuie sa-i fac AU intr-un alt receptor care este legat la antena pe Hotbird , am inteles ca se pot face anumite setari un picutz mai complexe ca localul sa beneficieze de AU fara ca el sa tot fie mutat dintr-un aparat in altul.
Ar fi vorba de-o linie " L " pusa in receptorul legat la antena , prin intermediul ei s-ar face AU .
Cateva recomandari daca s-ar putea ...... !!!
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Oscam - remote

Unread postby dMd » 12 Dec 2016 17:28

Recomandari.. pai sa ai oscam instalat si functional pe ambele receptoare, sa ai AU deschis pe linia data in receptorul legat la antena Hotbird (nu e nevoie neaparat de L, insa linia L se impaca nativ cu oscamul si ar mai fi un avantaj pt receptorul in care o ai.. ), tot in receptorul asta sa ai userul dvbapi deschis ci cu AU activ, sa nu ai blocat AU sau EMM pe readerul cardului tivu din dm500 care nu e legat la antena Hotbird si sa deschizi prin intermediul userului dvbapi si al receptorului legat la Hotbird un canal din pachetul tivu atunci cand vin EMM la card, eventual butonezi mai multe canale .. RAI 1 HD sau SD parca este recomandat de ei. Cardul va face AU atunci cand va apare ACTIVE la readerul TIVU si pe linia data sa faca AU remonte, sunt postate destule exemple cu imaginile respective si sfaturi despre cum ne dam seama ca vin EMM la card. Eu iti recomand sa faci update cam la 5-7 zile.

.. aaaaa si cel mai important sa ai emmcache = 1,3,2,1 , cifra asta cu rosu sa fie prezenta neaparat si sa fie 1 nu 0.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Oscam - remote

Unread postby ASiX88796 » 12 Dec 2016 23:47

»
andym02 wrote:setari un picutz mai complexe

Nu sunt complexe deloc.
Doar trebuie ca AU să fie activ (mai bine zis să nu fie dezactivat) și poți face liniștit update de pe un client remote cu linie C, N sau dacă tu vrei neapărat poți și cu L.
Citește aici: viewtopic.php?f=64&t=2215
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Oscam - remote

Unread postby andym02 » 14 Dec 2016 13:42

In cursul zilei de ieri am rezolvat , m-am limitat la linie C , initial am vrut sa fac cu totul altceva , insa este bine si asa .
P.S. Trebuie sa gasesc o persoana serioasa care are antena pe 13 / Hotbird , care sa vrea o linie C , pentru a-mi face AU atunci cand eu uit .

:juggle: :tong:
satinfopand
New member
Posts: 3
Joined: 06 Jan 2017 12:37
Location: Horezu

Re: Oscam - remote

Unread postby satinfopand » 07 Jan 2017 13:32

Sunt o persoană serioasă, vreau o linie C(dau şi eu altceva la schimb bineînţeles) şi vă pot ajuta cu Hotbird.

Cu stimă,

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests