numar ecm-uri pentru clienti oscam

rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby rocky7 » 05 Oct 2016 01:37

care este numarul "normal" de ecm-uri care ar trebui sa apara la un client oscam ? am un peer care are peste 100 in 60 de secunde...
ar ajuta oscam.whitelist in acest caz ? ce trebuie pus in oscam.whitelist, doar cardurile locale, sau toate cardurile ce exista ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby ASiX88796 » 05 Oct 2016 02:07

»
Un client care se uită pe un canal TV (la un film de exemplu) are câte o cerere la fiecare 10 secunde. Ori de câte ori schimbă canalul (zap) se mai adaugă o cerere suplimentară pentru noul canal. În aceste condiții într-un minut ar trebui să ai minim 6 cereri. Dacă clientul respectiv face reshare acele 6 cereri pe minut se înmulțesc cu numărul ce clienți la care acesta face reshare. O excepție ar apărea atunci când clienții de reshare se uită toți la același canal TV, caz în care numărul de cereri se reduce deoarece se accesează cache (de ex. dacă 100 de clienți se uită la meci pe DiGi Sport vei avea tot 6 cereri pe minut deoarece doar o dată se accesează cardul iar apoi se dă mai departe din cache. Pe de altă parte dacă un singur client accesează un canal codat în simulcrypt (Eurosport de exemplu) atunci clientul respectiv poate trimite cereri pentru toate CAiD-urile până nu găsește un CAiD valid.

Revenind la nedumerirea ta, 100 de cereri pe minut este totuși cam mult. Asta s-ar traduce cu 10 - 15 linii de reshare la care clienții se uită fiecare la un canal diferit.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby zmeura » 05 Oct 2016 08:30

Chiar daca da reshare mai departe avand 15-20 de clienti, se presupune ca mare parte din ei au locale plus ca le da si cardul lui si cardurile altora. Deci daca ajung sa traga de cardul tau 2-3 pe aceeasi linie e normal.
Din cauza oscam-ului,care e prost gandit, e posibil sa iti vina multe cereri la care oscam-ul tau raspunde cu nok, not found, invalid. Astea se pot reduce cu ajutorul multiplelor setari din oscam, dar trebuie sa le foloseasca si clientul ca sa nu te lupti doar tu cu morile de vant.
Aici e important daca ai 100 de cereri pe minut la care ii si raspunzi cu OK sau daca acestea sunt de fapt mai putine si restul sunt balariile de care ziceam mai sus.
Fa o medie pe in interval mai mare de timp (o zi sau cateva ore bune) separate cele OK de cele trecute la nok sau ignored.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby rocky7 » 05 Oct 2016 23:10

pai de ca. 2 zile are 2885 ecm-uri ok, 640 nok si 110500 (!) ignored
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby zmeura » 06 Oct 2016 07:25

Ignored sunt cele blocate de listele tale cu services, deci isi fac treaba si nici nu pleaca mai departe. De ce sunt atatea ... nu stiu, sigur-sigur foloseste oscam si asa se intampla. Daca ai card local cu CAID gen 0500 pot veni multe altfel de cereri care sunt de pe programele care nu sunt deschise de cardul tau. Dupa cum am zis: asa e de cand cu oscam-ul, zboara cereri in nestire.
In rest e in regula, nu cred ca e problema. Numarul de cereri nu pare exagerat (inafara celor ignored care sunt blocate, deci nu deranjeaza).
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby ASiX88796 » 06 Oct 2016 09:32

»
Eu sunt adeptul "Local to Local".
Spune-i partenerului tău de sharing ce card local ai și să-și seteze linia să nu mai facă cereri aiurea.
Simplu.
Dacă nu pricepe atunci Adio.
Părerea mea.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby rocky7 » 07 Oct 2016 13:39

@zmeura: am intr-adevar un card tvr viaccess, dar nu l-am oferit peer-ului despre care e vorba. sau nu conteaza daca peerul primeste si grupa cu cardul tvr sau nu ?

care este diferenta intre status "connected" sau "online", la pagina cu users din oscam webif ?

@ASiX88796: poti te rog sa detaliezi ce trebuie sa seteze peerul, de ex. daca primeste digi ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby ASiX88796 » 07 Oct 2016 18:44

»
Scoate cardul TVR din sharing. Nu interesează aproape pe nimeni și numa probleme-ți face.
Alt card ai? E full?
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: numar ecm-uri pentru clienti oscam

Unread postby zmeura » 08 Oct 2016 07:58

Asta e, pe oscam asa se intampla daca dai si primesti carduri din inca 1 hop inafara localului, e un lucru despre care am scris inca de acum 5-6 ani, nu ai ce-i face. Pe digi se intampla fenomenul daca ai card 1802, fiind acelasi caid cu Cabo dar si de la programele pe care le mai are Digi in alte tari.
Am mai zis: nu e nici o problema, cererile alea se lovesc de services si atat. E foarte posibil sa ii spui respectivului si sa nu stie ce sa faca, pentru ca poate nici macar nu e vina lui. Daca il intrebi el se va uita in oscam-ul lui si va gasi cel putin 2-3 care ii fac si lui cereri la greu, vorbeste cu ei si constata ca fiecare dintre ei au la randul lor 2-3-4 clienti cu cereri bezmetice care ... si tot asa :haha:
Lasa asa cum e ca e bine, eventual ii spui de cereri, dar nu va reusi sa rezolve nimic, poate cu niste services pe linii le va mai reduce.

PS: Sa nu zici ca si el are un local 1802? :haha:
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests