Linii N si C/F simultan

rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby rocky7 » 23 Nov 2014 02:20

Buna ideea cu al doilea receptor !
Intr-adevar pe cccam-ul din dreambox, cu linia C data din oscam-ul de pe raspberry pi imi apar cardurile locale in hop 2 in loc de hop 1. Se pierde automat un hop daca se dau linii C/F de pe oscam ?
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby zmeura » 23 Nov 2014 10:47

Pai pierzi un hop,ca asa e normal.Trebuie sa ai localele pe raspberry,asta se poate face cu linie N sau L trasa din receptorul unde ai cardul sau cu readere puse direct pe el.Era mai simplu cu server facut direct pe receptor,cu raspberry te complici.
Ca sa iti ajunga ceva carduri in receptoare trebuie sa umbli la ignorereshare pe liniile date catre receptoarele interne.Nu e frumos,dar altfel nu stiu cate carduri mai vezi in receptoare.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby ASiX88796 » 23 Nov 2014 17:57

rocky7 wrote:... îmi apar cardurile locale în hop 2 în loc de hop 1. Se pierde automat un hop ...

Confuzia ta se datorează faptului că nu îţi este clar ce înseamnă termenul de "hop" (şi nu eşti singurul în această situaţie).
"hop" este distanţa dintre 2 noduri între care circulă ECM. Dacă între cititorul de cartelă şi receiverul final tu instalezi enşpe dispozitive atunci este normal să ai hop mai mare. Nici nu se pierde şi nici nu se câştigă hop ci este exact egal cu numărul de noduri inserate.

Image

Card local înseamnă hop0. DVBapi este şi el un client pe server aşa că DVBapi afişează cardul local ca fiind hop1. Doar serverul vede cardul local ca hop0.
hop1 nu înseamnă doar un singur client ci înseamnă conexiune la un nod din care pot pleca o infinitate de clienţi.
hop2 înseamnă conexiune la o infinitate de noduri iar din fiecare nod pot pleca o infinitate de clienţi.
Limitarea la nivel de hop a fost introdusă pentru a proteja serverul împotriva abuzurilor care pot sufoca cartela.
Last edited by ASiX88796 on 23 Nov 2014 19:52, edited 1 time in total.
Reason: mici corecturi la text
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby rocky7 » 23 Nov 2014 21:41

Multumesc pentru ajutorul vostru !
Am gasit greseala, la CCC Hop in reader pusesem 1 in loc de 0 !
Acum peerul vede cardurile mele in hop 1.

Acum ca mi-am reparat greseala, revin la intrebarea care ma framanta: unde e mai convenabil sa bag peerii la care le dau linii C: pe oscam unde am cititorul de carduri, sau ca linie F pe cccam pe duo2 ?
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby rocky7 » 10 Dec 2014 19:49

Intrebare intrebatoare: daca dau din oscam linii C cu cardurile mele locale la peeri (externi), si leg oscam-ul (ca si client) cu o linie N la cccam-ul de pe vu+ (unde am liniile C pe care le primesc de la peeri), vor vedea peerii (externi, cei legati la oscam) si cardurile pe care le primesc de la alti peeri, pentru care am reshare ?
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby zmeura » 10 Dec 2014 20:14

Nu prea mai vad nimic.
Lasa toate liniile in serverul principal ca sa mai si dai ceva la altii,nu poti doar sa primesti dar sa nu dai. :)
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby rocky7 » 14 Dec 2014 22:03

Pai cardurile mele locale le dau, ca sunt in serverul principal. Vroiam sa dau mai departe si cardurile cu reshare pe care le primesc de la peeri.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby zmeura » 14 Dec 2014 23:28

Da, de aceea ziceam "lasa liniile in serverul principal ca sa mai dai si la altii ... etc" pentru ca acolo sunt vazute de peers-ii tai.
Ideea de share si reshare era sa faci schimb de pe un receptor cu alte receptoare. Sa primesti de la altii pe 3-4 receptoare cand de fapt schimbul era pentru unul e mai greu.

Gandeste-te ca ar fi invers, tu pui la bataie 2-3 carduri bune si faci schimb cu altii care au cate un card. Si ala cu pachet minim. Trag de tine cativa dinastia care nu au doar un receptor ci 3-4 in casa si iti mai si manaresc reshare-ul la cardul tau plus ca ajung partenerii tai sa iti taie liniile pe motiv de trafic.
Pana la urma share nu inseamna ca vezi tot ce se poate pe 3-4-10-100-300 de receptoare, ci doar ca tu dai si mai si primesti de la altii.

Deci, pe un receptor vezi toate cardurile pe care le primesti, pe celelalte nu le vezi fara manareala. Cu manareala faci trafic mai mare, iar ca sa vada partenerii tai carduri la care ai drept de reshare nu se poate sa le pui in atatea receptoare, raman numai in unul singur.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby rocky7 » 15 Dec 2014 19:54

zmeura wrote:Deci, pe un receptor vezi toate cardurile pe care le primesti, pe celelalte nu le vezi fara manareala. Cu manareala faci trafic mai mare, iar ca sa vada partenerii tai carduri la care ai drept de reshare nu se poate sa le pui in atatea receptoare, raman numai in unul singur.


Celelalte receptoare din reteaua interna nu sunt esentiale, unul e pentru copii, si unul pentru musafiri, deci folosit din an in pasti. (chiar am un prieten care imi da 3 linii cu cardul lui, si caruia ii dau 3 linii cu cardurile mele, deci ceva vad pe fiecare receptor, si oricum mai am si cardurile mele locale).
Pe serverul cu oscam nu am la ce sa ma uit, ca este un raspberry la care am conectate cititoarele de carduri. Vreau sa ma uit in esenta pe receptorul meu principal (vu+ cu cccam), si toata combinatia sa se comporte ca si cum as avea doar acest receptor. Singurul lucru pe care am vrut sa-l evit este sa am cititoarele de carduri legate la vu+, de aceea le am pe raspberry cu oscam.
Deci sa vad pe un receptor toate cardurile pe care le primesc (fara sa pierd un hop in reteaua mea interna), iar peerii sa vada localurile mele si toate cardurile pentru care am reshare, asta e tot ce vreau.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Linii N si C/F simultan

Unread postby zmeura » 15 Dec 2014 20:43

Daca tu vrei neaparat sa nu ai cardurile in receptor si doar pentru asta te-ai complicat cu raspberry ... tu stii.Din start nu avea ce sa caute acel raspberry in ecuatie. :D
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 96 guests