Probleme Oscam

User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Probleme Oscam

Unread postby zmeura » 04 Jun 2014 18:50

Nu prea se intelege la ce iti trebuie raspberry.De ce pui cardurile in el ca apoi sa dai linii din VU?Cum ai "eliberat" receptorul in felul asta?Daca in VU tragi linii N amestecate cu C oscam-ul de acolo nu prefera liniile N.
Sfaturi legate de "manarirea" localului nu prea iti da nimeni.Pune cardurile pe Vu si scoate raspberry din priza.
AU la un card il poti face remote prin orice fel de linie de la un receptor client,oricare ar fi el.Trebuie doar setate drepturile de AU,e explicat aici viewtopic.php?f=64&t=933#p5302
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Probleme Oscam

Unread postby rocky7 » 04 Jun 2014 19:11

zmeura wrote:Nu prea se intelege la ce iti trebuie raspberry.De ce pui cardurile in el ca apoi sa dai linii din VU?Cum ai "eliberat" receptorul in felul asta?

Pai tocmai am explicat. Este eliberat in sensul ca nu trebuie sa se ocupe (si) de citirea cardurilor. In plus nu vreau sa mai am si toate cititoarele de carduri "atarnand" pe langa receptor in sufragerie.

zmeura wrote:Daca in VU tragi linii N amestecate cu C oscam-ul de acolo nu prefera liniile N.

Asta este un argument. Evident ca as dori sa-mi deschida din cardul meu. Nu este posibil sa configurez acest lucru ? Teoretic as putea sa leg si oscamurile intre ele cu linii C (F), sau tot nu ar ajuta la nimic ?

zmeura wrote:Sfaturi legate de "manarirea" localului nu prea iti da nimeni.

Nu vreau sa "manaresc" nimic, cred ca am explicat ce carduri am. Nu ma confunda cu cei care ofera ofera carduri virtuale "furate" pe care nu le au fizic, sau pe care le deschid din key.

zmeura wrote:AU la un card il poti face remote prin orice fel de linie de la un receptor client,oricare ar fi el.Trebuie doar setate drepturile de AU,e explicat aici viewtopic.php?f=64&t=933#p5302

Multumesc pentru link.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: OSCam si card TVR

Unread postby ASiX88796 » 04 Jun 2014 19:17

»
Am impresia că ai fost îndoctrinat de partea întunecată a forţei şi e cam greu să te întorci pe calea corectă.

rocky7 wrote:Sincer nu inteleg postarea ta. Unde este "smecheria" ? Cum adica serverul nu are carduri ? Sunt doar carduri reale.

Cardurile locale sunt cardurile din hop0. Nimic altceva. Cine crede că hop5 este egal cu hop0 e fraier ca şi cel ce cumpără pielea ursului din pădure.

rocky7 wrote:...sa pui cititoarele de carduri pe un alt calculator...

Păi fix asta fac payserverele, iau linii de la fraierii cu carduri şi le vând mai departe. Nici usturoi nu au mâncat, nici gura nu le pute.

rocky7 wrote:Tie ti-e clar cum functioneaza o legatura intre 2 calculatoare din 2 locatii diferite pe planeta asta, prin internet ?

Mie îmi este clar, tu eşti cel care are neclarităţi în ceea ce priveşte sharingul. "Local to local" este adevăratul spirit al sharigului. Restul sunt doar şmecherii.

Iar în concluzie setup-ul care vrei să-l faci este nimic altceva decât capcană pentru fraieri. Setările din VU+ pot fi rapid transferate pe un VPS (ca payserver) sau acel raspberry poate uşor să dispară din setup spre o locaţie îndepărtată... Nu te fă că plouă şi nu şti că aceste receivere au fost din start proiectate pentru sharing aşa că pot citi liniştite cardurile fără să se suprasolocite şi pot duce liniştite chiar zeci de linii ceea ce este arhisuficient pentru home use.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Probleme Oscam

Unread postby lao » 04 Jun 2014 19:42

Am 7 (sapte) carduri pe vu si n-are nici pe dreaq chiar daca mai pun inca 7!
Incarcarea se face din linii primite, mai ales daca iei mai mult de local + 1 hop.
La 2 hop si mai multe linii da din greu si vu+duo2, in sensul ca creste ecm time si mai da si erori.
Pe raspby, din tot ce am probat eu, ai ecm time cu 50 ms mai mare (din card).
In rest merge bine.
Last edited by lao on 04 Jun 2014 19:44, edited 1 time in total.
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Probleme Oscam

Unread postby rocky7 » 04 Jun 2014 19:44

@ASiX88796
Evident ca se pot face manipulari, cu sau fara raspberry. Nu am inteles sincer de unde te-ai trezit sa ma ataci cu acuzatii fara nici o baza reala. Este posibil ca ai avut experiente negative, dar pentru asta eu nu am nici o vina.
Crede-ma, combinatia cu punerea cardurilor pe un calculator separat de recptor este o chestie buna din punctul de vedere al arhitecturii de comunicatie si al solicitarii receptorului, sunt destui care au asa ceva fara sa aiba nimic de-a face cu payservere sau carduri false. Nu cred ca timpii de raspuns la clienti vor fi influentati in vreun fel de acest lucru, o retea interna este foarte rapida. Dupa ce voi reusi sa configurez toate cardurile chiar o sa testez daca este vreo diferenta.

p.s.
Cum functioneaza o legatura intre 2 calculatoare pe internet nu are nici o legatura cu sharing-ul, sharing-ul este doar un protocol cu care se calculatoarele schimba date intre ele.


lao wrote:Am 7 (sapte) carduri pe vu si n-are nici pe dreaq chiar daca mai pun inca 7!

chiar as fi curios cum arata ciorchinele de carduri la tine in camera de zi, si ce zice nevasta-ta de acest lucru
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Probleme Oscam

Unread postby lao » 04 Jun 2014 20:03

Daca esti asa curios... ce sa fac!

Image

Crezi ca ar trebui sa zica ceva?!!!
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Probleme Oscam

Unread postby ASiX88796 » 04 Jun 2014 20:04

rocky7 wrote:...acuzatii fara nici o baza reala.

Păi ne spui că ai card TVR viaccess dar întrebi de Nagra şi cache-ex.
Apoi ne spui că defapt ai DiGi, TNT şi TVR, aşa ca orice începător care se respectă.
Şi vrei să faci un server fără carduri pe motiv că ai cardurile în altă parte, pe un raspberry, nu de alta dar nu este estetic să ai carduri în receiver.
Ca să nu mai pomenesc şi de teoria falsă a hop-urilor prin internet. Ce mi-e unu, ce mi-e trei, că tot trece prin mai multe routere până ajunge la destinaţie.

În faţa mea ai căzut la testul de sinceritate. Eu am fost domn şi chiar am vrut să te ajut dar tu cam umbli cu cioara vopsită. Mai apeşi şi pe coarda sentimentală că vezi doamne "ce zice nevasta".
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Probleme Oscam

Unread postby zmeura » 04 Jun 2014 20:56

Daca tii la partea estetica cel mai simplu pui cccam pe VU,linii N din oscam de pe raspberry cu 256 la sfarsit si apar ca locale,cccam va cere din ele stabil si poti sa dai si sa primesti linii linistit.Dar mai greu cu cache,nu deschide TVR,etc. :cool2:
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Probleme Oscam

Unread postby rocky7 » 05 Jun 2014 00:11

zmeura wrote:Daca tii la partea estetica cel mai simplu pui cccam pe VU,linii N din oscam de pe raspberry cu 256 la sfarsit si apar ca locale,cccam va cere din ele stabil si poti sa dai si sa primesti linii linistit

Sa stii ca asa am vrut initial, dar ma gandeam ca daca exista vreo combinatie sa vad si de pe cardul meu de TVR, de ce nu ?
Daca renunt la TVR (ca si-asa am semnal fluctuant pe 16 est), probabil asa voi face. Deci varianta asta o consideri "corecta" ? (desi din punctul meu de vedere este exact acelasi principiu ca si cu client oscam pe vu)

@ASiX88796
Bati complet campii, probabil te-ai uitat la prea multe filme politiste.
Am intrebat de nagra, fiindca oricum trebuie sa vad si cum configurez cardul digi in oscam, nu vad nici o contradictie. Sau nu am voie sa configurez mai mult de-un card de-odata ?
Iar faptul ca cititoarele de carduri sunt pe raspberry influenteaza absolut nesemnificativ timpii de raspuns la un eventual peer de-al meu, fata de situatia daca, cardurile sunt citite pe vu. Dar tu le stii cu internetul, ce-ti explic eu aici ...
Esti politist sef pe-aici, faci interogatorii, iei la puricat propozitiile mele ? Oricum esti pe o pista falsa, linisteste-te te rog. Daca vrei sa raspunzi constructiv la vreo intrebare sau nelamurire postata de mine, fa-o, daca nu cauta-ti te rog alt subiect pentru joaca de-a hotii si vardistii.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Probleme Oscam

Unread postby ASiX88796 » 05 Jun 2014 00:43

»
Eu sunt foarte liniştit. Mi-am dat seama că eşti deja îndoctrinat în ceea ce priveşte sharingul, ca mulţi alţii, aşa că nu e pagubă-n ciuperci. Eu vorbesc de hop iar tu o tot ţi cu ECM time. Ca să clarific, eu prefer hop1 cu ECM time 0,5 iar tu preferi hop4 cu ECM time 0,25. Să fim sănătoşi, gusturile nu se discută. Topic închis pentru mine.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “OScam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 93 guests