Ncam - compilare

User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ncam - compilare

Unread postby ASiX88796 » 09 Jun 2021 23:29

»
Păi scrie clar pe https://github.com/javilonas/NCam
Nu ți-a mers pentru că nu ai respectat instrucțiunile:

How to build NCAM?:

1 - Clone NCam git in /home/$username
git clone git://github.com/javilonas/NCam.git -b master

2 - Switch to folder NCam (/home/$username/NCam)
cd NCam

3 - Run the tool attached for compilation.
sh build_ncam.sh

4 - Select the desired option
For example, to compile all, choose option 1 and press enter

5 - The binary will be built in /home/$username/NCam/Distribution directory after their construction.

If you want to compile the system witch more or less options:

make menuconfig

When finished, save the changes and compile NCAM with the tool provided.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Ncam - compilare

Unread postby Toor » 10 Jun 2021 07:08

Prietene,eu cer mere si primesc pere.Ce ai pus cu copy/paste stiu sa fac.Nu intelegi ca va compila doar NCam versiunea pentru Vu+etc de la pozitia 9 si atat ??? Pentru mine e ok si asa ca am si vu dar am vrut pentru un android si pentru un mips intelegi?
Eu am vrut sa testeze un coleg daca reuseste o compilare pentru cele 2 modele de procesor cerute de mine sau ma rog... 1-Build ALL.
Did you understand now ???
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Ncam - compilare

Unread postby Toor » 10 Jun 2021 07:41

Uite compilare Android cu linia 15 si....unde e binarul ???
Image

Apoi am tot fost intrebat in PM ce are in plus acest emulator? Va raspund aici:nu face minuni insa are 2 module incorporate ce simplifica decriptarea,respectiv fisierul CCcam.cfg unde poti pune atat direct o linie tip C si va fi citita in NCam ca si reader dar si poti pune o adresa web unde se publica linii C si N free si nu mai ai nevoie sa schimbi user-pass la 6,12.24 sau 48h cand se schimba serverul.Acest lucru il va face automat fisierul CCcam.cfg din adresele puse.
Apoi mai interesant este alt fisier respectiv ncam.fs care pe langa ca face ce am descris mai sus cu CCcam.cfg,are in plus si servere preinstalate care la un simplu restart la NCam la timpul potrivit va reinoii readerele tip server,understand-me now?
Apoi abonamente pe provideri am insa....pasiunea sa experimentezi si ...altceva.
Las un exemplu cum arata o linie ce se va scrie automat la readere,linie scrisa din adresa url cu servere free de test:
Image

Sper ca m-am facut inteles si avansatilor cat si incepatorilor,la acest capitol NCam,nu o sa mai intreb nimic aici pe forum,ma voi documenta singur ce si cum. BAFTA!!!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ncam - compilare

Unread postby ASiX88796 » 10 Jun 2021 17:53

»
Toor wrote:Prietene,eu cer mere si primesc pere.Ce ai pus cu copy/paste stiu sa fac.
ASiX88796 wrote:Clone NCam git in /home/$username
Toor wrote:Mie nu-mi iesea comanda ca aveam folderul pe desktop
Degeaba te superi, dacă nu respecți reguli simple și nu cunoști chestii de bază tot timpul o să ai probleme.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: Ncam - compilare

Unread postby Toor » 10 Jun 2021 18:17

Bre,esti turk? Am cerut exemple concrete finalizate.Ce e asa de greu de priceput?
Vreau sa vad ca faci un Ncam mips sau Android dar vad ca o balbai si tu.
Poti sterge contul,decat asa ajutor...
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Ncam - compilare

Unread postby Levy » 10 Jun 2021 19:48

Sintem pe un forum tehnic, unde avem pretentia unui anumit nivel de educatie, minim macar. Inteleg ca nu ti-ai rezolvat problema, si vrei s-o rezolvi. Insa felul in care pui problemele nu te va ajuta niciodata, si nu doar aici pe acest forum, in general in viata. Nu incerc sa-ti tin teorii, dar nu e corecta abordarea ta.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Ncam - compilare

Unread postby delta2k2 » 10 Jun 2021 21:56

Pauză o săptămână. După care... mai vedem
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Ncam - compilare

Unread postby ASiX88796 » 10 Jun 2021 23:16

»
Toor wrote:Apoi am tot fost intrebat in PM ce are in plus acest emulator? Va raspund aici:nu face minuni insa are 2 module incorporate ce simplifica decriptarea,respectiv fisierul CCcam.cfg unde poti pune atat direct o linie tip C si va fi citita in NCam ca si reader dar si poti pune o adresa web unde se publica linii C si N free si nu mai ai nevoie sa schimbi user-pass la 6,12.24 sau 48h cand se schimba serverul.Acest lucru il va face automat fisierul CCcam.cfg din adresele puse.
Apoi mai interesant este alt fisier respectiv ncam.fs care pe langa ca face ce am descris mai sus cu CCcam.cfg,are in plus si servere preinstalate care la un simplu restart la NCam la timpul potrivit va reinoii readerele tip server,understand-me now?

Stimabile Toor, tu ai mari probleme la capitolul comunicare și atitudine.
Nu poți primi ajutor dacă nu vrei spui ce vrei defapt.
Iar o mare problemă e că nici tu nu ști ce vrei defapt. Și ce ști, nu vrei să spui (o dai pe ocolite).
Și chiar dacă cineva te ajută, dai dovadă de egoism și nu vrei să împarți informația și cu alții.

Hai să clarificăm.
Tu vrei să compilezi NCam ca să bagi niște linkuri de la niște pay-servere care dau linie de test câteva ore și să te uiți gratis la TV. Mai mult de atât, vrei ca linia de test să se regenereze automat ca să nu ți se întrerupă vizionarea.

După cum spuneam, ca să clarificăm, NCam nu face asta. Vorbim de versiunea oficială de NCam.
Este adevărat, există versiune de NCam "patched & recompiled", nu de un turc ca mine ci de niște tunisieni, care în CCcam.cfg acceptă tot felul de linii ciudate, nonstandard. Pentru că existau probleme de compatibilate cu alte softcam-uri care citeau tot din CCcam.cfg, sa optat pentru redenumirea CCcam.cfg în ncam.fs (deci CCcam.cfg = ncam.fs). Dacă pe receiver sunt prezente ambele fișiere, CCcam.cfg și ncam.fs, nu este nici o problemă, NCam unoficial le citește pe amândouă.

Așa că stimabile Toor, hai să clarificăm ce versiune de NCam cauți tu: oficială sau neoficială?

Image

Image

Versiunea oficială se găsește pe https://github.com/javilonas/NCam iar lonasdigital.com este forumul oficial pentru support.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Other emu”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests