share BiSS key

Emulatoare
Rokky
Standard User
Posts: 71
Joined: 17 Jul 2019 08:30

share BiSS key

Unread postby Rokky » 30 Jan 2021 17:54

Vin cu o intrebare, daca am pe un receptor E2 OScam-emu cu SoftCam.key la zi, alt receptor fara SoftCam.key poate receptiona un program criptat key BiSS daca are linie din primul receptor cu SoftCam.key la zi?
Daca da, ce setari trebuie facute?
Last edited by ASiX88796 on 30 Jan 2021 20:02, edited 1 time in total.
Reason: corectat "softcam" cu "SoftCam.key"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: share BiSS key

Unread postby ASiX88796 » 30 Jan 2021 20:22

»
În primul rând să clarificăm:
- SoftCAM este o aplicație, un executabil (de exemplu MGcamd, OScam, CCcam, Scam, sBox, etc);
- SoftCAM comuică între ele printr-un protocol CCcam, NewCAMD, cs357x, etc (așa zisele "linie C", "linie N", etc);
- SoftCam.key este un fișier text în care sunt stocate "key" pentru diferite sisteme de codare.

DA, nu este nici o restricție în a face share la key generate de EMU. Faptul că "key" vine din cartelă, linie de share sau fișier SoftCam.key nu contează pentru SoftCAM, se transmite fără probleme prin lina de share.
Personal nu am încercat niciodată cu BiSS pentru că... nu prea se justifică... dar cu toate restu am încercat și garantez că merge.

Dacă vrei exemple trebuie să spui clar ce SoftCAM ai instalat pe al doi-lea receiver (pe primul am înțeles că ai OScam-emu) și ce protocol vrei să folosești între cele două (CCcam, NewCAMD, cs357x, etc).

PS: știu că unii termeni creează confuzie, adică există o aplicație care se numește CCcam și există un protocol de comunicare care se numește CCcam dar sunt două chestii diferite.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: share BiSS key

Unread postby ASiX88796 » 31 Jan 2021 00:54

»
Image

Am făcut un test și am verificat.
Pot confirma 100% că și BiSS merge în share.
Pe un OScam-emu am pus key BiSS în fișierul SoftCam.key și printr-o linie C am putut urmării pe un alt receiver cu OScam (dar fără SoftCam.key) canalele decodate.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Rokky
Standard User
Posts: 71
Joined: 17 Jul 2019 08:30

Re: share BiSS key

Unread postby Rokky » 31 Jan 2021 09:01

Era vorba despre pw si nu merge cu toate ca in celalalt receptor apare testkey (5 ms).
Celelalte tipuri de key merg pe alt rec. cu oscam simplu nu emu si fara softcam.key.

Multumesc de explicatii.

Return to “Emulatoare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests