CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Other Receivers
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby Al3xandru » 30 Apr 2022 10:42

Stie cineva vreun CAM (CI+ dar la o adica se poate incerca si cu CI) care sa poata fi folosit cu carduri NDS (in sensul de a-i putea edita BOXID si ins7e)? Scopul ar fi de a-l putea folosi (dupa diversele operatii complexe :hehih: ) direct in televizor, scapand de a doua telecomanda etc etc.
Din ce discutii despre CAM-uri am gasit cu amicul google inteleg ca e o tehnologie destul de veche, deci e posibil ca unele modele sa fie CI nu CI+, dar banuiesc ca in momentul in care se pune problema compatibilitatii cu televizorul deviza este "pe proba.
Mersi mult pentru orice ajutor.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby ASiX88796 » 02 May 2022 01:06

»
Există versiune de NCam compilată pentru Matrix CAM Air.
Cardurile NDS merg cu NCam.
Concluzia ar fi că se poate folosi un card NDS desperecheat în Matrix CAM Air.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby Al3xandru » 02 May 2022 10:03

Mersi mult.

Asta ar fi singura optiune? (ma gandesc la compatibilitatea cu televizorul, cand ai o singura varianta sansa s-o nimeresti e cam mica). Sau in principiu ar trebui sa mearga cam orice CAM wifi pentru care sa existe compilat OScam sau Ncam?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby ASiX88796 » 02 May 2022 10:38

»
Nu este singura opțiune, doar mi-a atras atenția versiunea de NCam compilată pentru Matrix CAM Air când postam în topicul NCam și am menționat-o aici. Este clar că există mulți utilizatori de NCam pe Matrix CAM Air din moment ce se distribuie oficial această compilare.
Există și alte CAM-uri cu WiFi sau cu LAN pe care poți instala OScam-uri. Pe de alte parte toate CAM-urile au și soft-ul lor original care poate că suportă ceea ce cauți tu.
Iar legat de TV, nu cred că-ți poate garanta cineva că 100% va fi compatibil cu TV-ul tău. Cel mai sigur e pe încercate.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby Al3xandru » 02 May 2022 12:05

"toate CAM-urile au și soft-ul lor original care poate că suportă ceea ce cauți tu"

Asta ar fi de departe solutia ideala, adica sa nu mai fie nevoie de nici un server sau conexiune wifi :hehih:

Chestia e ca nu gasesc nicaieri vreo referinta la vreun CAM in softul caruia sa bagi pur si simplu boxid samd si sa mearga ca atare.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby ASiX88796 » 02 May 2022 15:20

»
Al3xandru wrote:...sa nu mai fie nevoie de nici un server sau conexiune wifi.

Mi se pare că nu ai înțeles cum funționează CAM-ul.
Imaginează-ți CAM-ul ca un receiver de satelit în miniatură, care acceptă un set standar de comenzi, comenzi care le primește de la TV prin interfața CI.
CAM-ul nu are tuner și demodulator așa că semnalul trebuie să vină de la tunerul/demodulatorul din TV.
Semnalul scos de CAM nu intră prin HDMi, SCART AV ci este transmis tot prin câțiva pini dedicați de pe interfața CI.
Conexiunea LAN sau WiFi este ca să poți să te conectezi la el și să transferi fișiere de config, firmware update, etc sau să accesezi interfața WebIF printr-un browser.
OScam-urile de care pomeneam rulează în CAM, nu trebuie să ruleze OScam pe alt sistem și să comunice prin WiFi cu CAM-ul.

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby Al3xandru » 02 May 2022 18:24

Eu intelesesem bine cum functioneaza un CAM in general,nu traiam cu impresia ca au treaba cu hdmi-ul etc :hehih: . Doar ca la astea wifi traiam cu impresia ca ele sunt client Oscam/cccam/etc prin intermediul wifi.
Acum ca m-am lamurit inseamna ca teoretic orice cam pe care se poate instala Ncam poate face ce vreau eu. Important e sa fie compatibil cu televizorul.

Exista vreun model care sa stie Oscam?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby ASiX88796 » 02 May 2022 19:59

»
Păi dacă știe NCam atunci 100% știe și OScam.
NCam este un OScam un pic modificat (tunat).
MCA (Matrix Cam Air) implicit funcționează cu OScam (vezi screenshot-ul din postul anterior).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Al3xandru
Standard User
Posts: 64
Joined: 21 Mar 2022 14:03

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby Al3xandru » 03 May 2022 00:24

Am priceput :hehih:
Practic acum ar trebui sa vad unde gasesc un Matrix Air si la ce pret. Sau sa vad daca o merge instalat Oscam pe televizor.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: CAM CI sau CI+ care stie NDS?

Unread postby ASiX88796 » 03 May 2022 00:44

»
Tot ce ți-am spus despre aceste configurații este pur teoretic. Nu am MCA ca să-ți confirm practic ce și cum merge.
Dacă vrei să cumper CAM, clarifică cu vânzătorul ce și cum merge pe acel CAM.

Da, poți merge și pe varianta să-ți instalezi un SoftCAM pe televizor (OScam, NCam, etc). Asta dacă ai TV pe care se poate instala.

PS: dacă tot ești dispus la experimentat configurații, ști că-ți poți instala OScam pe router ?
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Other Receivers”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests