Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Terestrial
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby Levy » 18 Jun 2015 16:29

Foloseste cineva asemenea device-uri ?

Image

As cumpara unul pentru teste, sa fie USB, sa-l pot folosi la laptop, ca sa fie portabil.
Am gasit ceva pe ebay

Nu am mai facut achizitii pe ebay. Cum i-ti faci un cont paypal sau cum se face plata ? Vad ca varianta ramburs nu exista.
Am gasit si pe Alibaba.com ceva asemanator, insa stick-ul costa 23 USD iar transportul 26, total aiurea sa coste transportul mai mult decat produsul.

Oricum momentan nu avem ce testa, dar pentru viitor ar fi bine sa avem in vedere si aceste device-uri.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby zmeura » 18 Jun 2015 18:49

Da,prinde DVB-T de la Sibiu si Radio FM.In rest nu stie analogic,dar acum aia chiar nici nu mai conteaza.Pe DVB-T2 ... probabil ca va merge.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby Levy » 18 Jun 2015 19:07

Ok, asta am inteles, insa care este modalitatea de plata cu PayPal sau cum poti sa comanzi o asemenea jucarioara ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby zmeura » 18 Jun 2015 20:56

Paypal sau direct cu cardul.Trebuie sa ai cardul deblocat de banca la plati pe net,la fel daca iti faci cont Paypal ca ei iti trag de proba o anumita suma cand iti creezi contul si apoi iti trag cand faci plata.
Cel mai bine e direct cu cardul,se face in avans,cumperi de la vanzatori cu calificative multe nu de aiurea.E simplu,rapid (plata) si la alea cu transport gratis vine in 3-4 saptamani si mergi la posta cu tranzactia listata la imprimanta pentru ca se platesc taxe la valori mai mari de 10 sau 15 euro (parca) la ce vine difara UE.Atat.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby Levy » 18 Jun 2015 21:07

Sa inteleg ca pretul nu se compune doar din pret produs + pret transport ? (gratuit in acest caz)
Se mai adauga si alte taxe ?

Si la cel de pe alibaba la fel ? Pret produs 23 USD + transport 26 USD + alte taxe ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby ASiX88796 » 18 Jun 2015 21:10

»
Cont valid de Pay-Pal îţi pot face doar dacă ai card bancar. Bagi datele de pe cardul bancar la Pay-Pal şi ori de câte ori vrei să plăteşti cu Pay-Pal pe internet, Pay-Pal va plăti în locul tău iar apoi îşi va recupera banii din contul tău bancar. În felul acesta singurul care va cunoaşte datele de pe cardul tău bancar va fi Pay-Pal, vânzătorii "dubioşi" nu vor avea acces direct la cardul tău.

Vezi când comanzi de pe e-bay secţiunea "Item location". Majoritatea sunt din China şi folosesc "Economy Shipping", ceea ce înseamnă că produsul va ajunge peste minim o lună şi va trebui să-l ridici de la Vamă. Pentru lucruri mărunte te lasă uşor la vamă însă dacă e ceva mai scump sau e prost dispus vameşul te poate pune să plăteşti TVA.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby Levy » 18 Jun 2015 21:14

Contul Pay-Pal l-am creat, l-am si confirmat.

Nu trebuie incarcat acel cont ?
Doar folosesti datele (user/parola) Pay-Pal si transactia se face automat ?
Cei de la Pay-Pal i-ti iau suma ceruta, pur si simplu ?

La item location vad Hong Kong !

O alta intrebare ? Ce castig are Pay-Pal la faptul ca face transactia intre cardul tau si cumparator ?
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby zmeura » 18 Jun 2015 21:20

Ia de aici http://www.aliexpress.com/item/Digital- ... .35.sBFMqH ,iti faci cont ssi platesti linistit cu cardul.Banii nu ajung la vanzator ci la site si ii primeste doar dupa 60 de zile sau cand confirmi de primire.Daca plata da rateu te duci la banca si le spui ca vrei sa platesti pe net si nu a mers,stiu ei.
Dupa 3-4 saptamani primesti hartie de la posta si mergi cu pagina aia scoasa la imprimanta,posibil sa nu mai platesti nimic altceva.

PS: Posibil sa gasesti si in Ro la banii aia sau pana in 100 ron,nu mai stiu.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby Levy » 18 Jun 2015 21:29

Nu am vazut nimic DVB-T2 pe site-urile din Romania, desi as prefera sa cumpar de pe vre-un site din tara.

Nu inteleg de ce cel, emag, etc... nu comercializeaza asemenea produse, o alta problema la filtre au externe si interne, in nici un caz nu au filtre pe tipul tunerului, care cred ca este o caracteristica la fel de importanta a stick-ului.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Tuner DVB-T2 pentru laptop.

Unread postby ASiX88796 » 18 Jun 2015 21:52

___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Terestrial”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests