Intrebari abonament Digi

rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Intrebari abonament Digi

Unread postby rocky7 » 08 Mar 2020 14:51

Stie cineva ce trebuie facut daca decedeaza titularul unui abonament Digi, dar se doreste pastrarea abonamentului (de exemplu de catre sotie sau copii)?
Se poate administra abonamentul mai departe online, fara a se anunta Digi si fara a se schimba numele titularului contului digi (plata se face mai departe automat de pe contul bancar al sotiei persoanei decedate) ? In ce situatii trebuie ca titularul abonamentului sa se prezinte personal la o casierie Digi? Se pot schimba optiuni doar folosind contul online?
De exemplu pe factura apare o optiune de stick internet 3G/4G cu 10 lei/luna, care cred ca nu a fost folosita niciodata. Se poate dezabona stickul de internet online? Trebuie predat stick-ul (nu cred ca mai exista) ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Intrebari abonament Digi

Unread postby ASiX88796 » 08 Mar 2020 20:16

Stie cineva ce trebuie facut daca decedeaza titularul unui abonament Digi, dar se doreste pastrarea abonamentului (de exemplu de catre sotie sau copii)?
Nu spui la DiGi nimic și continui să folosești abonamentul. Atâta timp cât este plătit el va funcționa. Din câte știu eu opțiunea de preluare abonament nu mai există. Vor dori să reziliezi contractul vechi și să închei un contract nou pe numele noului titular. Problema în acest caz ar fi echipamentele... Noul contract cu echipamente vechi se poate încheia dar cu acordul departamentului de Service, la care trebuie să te prezinți cu echipamentul...

Se poate administra abonamentul mai departe online, fara a se anunta Digi si fara a se schimba numele titularului contului digi (plata se face mai departe automat de pe contul bancar al sotiei persoanei decedate) ?
Da

In ce situatii trebuie ca titularul abonamentului sa se prezinte personal la o casierie Digi?
Pentru ridicare echipamente noi sau preschimbare echipamente vechi cu unele noi. Nu știu dacă se acceptă excepții...

Se pot schimba optiuni doar folosind contul online?
Da

De exemplu pe factura apare o optiune de stick internet 3G/4G cu 10 lei/luna, care cred ca nu a fost folosita niciodata. Se poate dezabona stickul de internet online?
Nu cred, teoretic dezabonarea se poate face doar după predarea echipamentului asociat la o caserie. Dar nu te costă nimic să încerci să-l anulezi din contul DiGi-Care. Poate merge.

Trebuie predat stick-ul (nu cred ca mai exista) ?
După cum spuneam, teoretic trebuie predat sau plătit. Pe de altă parte dacă stickul e vechi de 10 ani poate apare cu valoare 0 și atunci poate nu trebuie predat. Cel mai sigur e să întrebi la caserie.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Intrebari abonament Digi

Unread postby rocky7 » 09 Mar 2020 16:29

Iti multumesc pentru raspunsuri!

Return to “DigiTV (RCS)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests