Plata în avans factura Digi Satelit din Digicare

rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Plata în avans factura Digi Satelit din Digicare

Unread postby rocky7 » 21 Jan 2017 16:09

Pe Digicare imi apare factura pe o luna pentru Digi Satelit, care cred ca se poate plati online (pana acum s-a platit direct la casierie, deci n-am testat niciodata). Exista vreo posibilitate de a plati Digi Satelit in avans din Digicare, sa zicem pe 12 luni ?
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Plata în avans factura Digi Satelit din Digicare

Unread postby ASiX88796 » 21 Jan 2017 18:05

»
În DiGiCare există opțiunea "Plată directă a facturii" unde bagi codul client și suma iar pentru identificare seria facturii sau nr. de telefon. Cred că această opțiune permite plata în avans (un fel de încărcare cont DiGi). Eu personal nu am băgat suma mai mare decât cea înscrisă pe factură însă poți încerca să bagi cu 5 lei mai mult decât suma înscrisă pe factură și vezi dacă ți se vor scădea la factura următoare. Plata unei sume mai mici decât cea înscrisă pe factură sigur merge așa că poți plăti o factură în mai multe rate.

https://digicare.rcs-rds.ro/#/direct-invoice-payment
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
gigelsat
Standard User
Posts: 61
Joined: 23 Sep 2013 17:00
Contact:

Re: Plata în avans factura Digi Satelit din Digicare

Unread postby gigelsat » 23 Jan 2017 05:10

Am platit eu in digicare in decembrie 2016 mai mult decat era factura lunii, diferenta a ramas ca avans pentru ianuarie 2017, deci se poate achita in avans.
In ianuarie, la pozitia de Info plata am acum doua precizari: "Achitat in xx.12.2016" si "Achitat in xx.01.2017".
rocky7
Standard User
Posts: 142
Joined: 01 Jun 2014 23:41

Re: Plata în avans factura Digi Satelit din Digicare

Unread postby rocky7 » 24 Jan 2017 20:58

Da, a mers si la mine (am platit cativa lei in plus fata de factura pentru ianuarie). Astept sa vad ce suma apare la urmatoarea factura.
Am o intrebare legata de data ce o arata oscam webif la tier la "expire date". Daca platesc "cu taraita" luna de luna se va prelungi luna de luna ? Ca acum vad de exemplu la "valid to" (prima linie la reader status in oscam webif) sfarsitul lui februarie, iar "expire date" la tier este inceputul lui februarie.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Plata în avans factura Digi Satelit din Digicare

Unread postby ASiX88796 » 26 Jan 2017 10:36

»
Nu se trimit EMM de actualizare ori de câte ori plătești o rată dar nu ești în urmă cu plata. Se trimit EMM de actualizare normal la toți care nu sunt pe lista de datornici.
De exemplu eu nu am plătit încă pe ianuarie dar cardul mi sa prelungit deja până în mai 2017. Cel mai probabil dacă nu plătesc până la sfârșitul lunii în februarie o să trimită EMM ca să-mi anuleze subscripția (dar nu o să aștept eu să se întâmple asta).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “DigiTV (RCS)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests