DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby dic_star79 » 20 Feb 2014 18:20

Zvonistica este in floare si cica de la 1Martie cei care se ocupa de service la receptoarele Digi vor fi invadati de receptoare HD :haha: , alea care au venit in urma cu un an de zile care au fost bibilite la soft de cei de la Peru din Timisoara, conform zvonului : " Oferta va fi valabila de la 1 martie doar pe platforma Digi TV satelit Romania.
Se vor distribui decodoare noi HD la nivel national pentru service (nu se dau la contracte noi). Se schimba doar in punctele de service si doar abonatilor care au mai multe inlocuiri in ultimele 6 luni, cu prelungire contract pe 2 ani, STB in chirie. Clientii cu STB proprietate primesc STB-ul in chirie (6 RON pe luna), si se semneaza contract de fidelizare pe 2 ani.
Sursa: softpedia, user @redbraker.

Si ca sa fiu ironic la cele spuse ,ma citez " Pfffff, greu sau miscat cei de la Timisoara sa puna softul cel nou pe ele un an de zile, pana ajung in caserii inca un an, pana ajung la abonati inca un an, iar in 2017 urca si DIGI HD.ul pe satelit, parca zici ca e vorba lui Stefan cel Mare " Digi HD nu e al vostru, ci al copiilor, copiilor vostri " !
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby lao » 20 Feb 2014 18:41

Trebuie vazuta si partea buna a lucrurilor!!!
Avem timp sa rezolvam conserva pana ridica ceva pe sat :hehih:
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby dic_star79 » 20 Feb 2014 18:45

Da, aici ai dreptate.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby zmeura » 20 Feb 2014 19:06

Se vor distribui decodoare noi HD la nivel national pentru service (nu se dau la contracte noi). Se schimba doar in punctele de service si doar abonatilor care au mai multe inlocuiri in ultimele 6 luni, cu prelungire contract pe 2 ani, STB in chirie. Clientii cu STB proprietate primesc STB-ul in chirie (6 RON pe luna), si se semneaza contract de fidelizare pe 2 ani.


Mi-e greu sa cred asemenea afirmatii.Nu au nici o logica.
In plus nu am auzit niciodata de acel user,deci ....
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby ASiX88796 » 20 Feb 2014 20:32

»
Dacă tot suntem la capitolul zvonistică pulsez şi eu: alternativă la receiverele HD va fi CAM-ul CI+

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby dic_star79 » 20 Feb 2014 20:44

zmeura wrote:
Se vor distribui decodoare noi HD la nivel national pentru service (nu se dau la contracte noi). Se schimba doar in punctele de service si doar abonatilor care au mai multe inlocuiri in ultimele 6 luni, cu prelungire contract pe 2 ani, STB in chirie. Clientii cu STB proprietate primesc STB-ul in chirie (6 RON pe luna), si se semneaza contract de fidelizare pe 2 ani.



Mi-e greu sa cred asemenea afirmatii.Nu au nici o logica.
In plus nu am auzit niciodata de acel user,deci ....


Da , pare cam aiurea oferta pentru HD, adica se vor da doar la cei care se duc cu recul stricat si in chirie, dar la astia care au fost fraieri si au cumparat recurile, ramanem cu ele si le cumparam pe astea din nou.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby ASiX88796 » 20 Feb 2014 21:25

»
Informaţia a fost descrisă într-un mod interpretabil.
"nu se dau la contracte noi" înseamnă că nu se dau la contracte noi care includ doar pachete SD. Se dau doar la contracte noi care să includă şi pachetul HD. Deoarece receiverele au ajuns deja pe la caseri dar pachetul HD nu este încă lansat, în cazuri de urgenţă, când un client al pachetelor SD are probleme cu receiverul se face excepţie şi poate lua receiver HD.

Cu alte cuvinte dacă te duci la caserie şi vrei să închei un contract nou pentru pachetul Popular o să ţi se răspundă că nu sunt receivere.
Dacă ai pachetul Popular dar ţi sa stricat receiverul atunci o să primeşti receiver HD deşi ai doar un pachet SD.
Dacă vrei un contract nou pentru pachetul Extra3 (HD) o să primeşti fără probleme receiver HD (dar asta pe viitor, după ce apare pachetul în ofertă).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4516
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby zmeura » 20 Feb 2014 21:33

Adica au receptoare HD aduse, ei nu au lansat nimic, dar ca sa nu le tina degeaba le baga la rulat chiar daca ele vor merge pe SD ? Deci HD vedem la ... Pastele Cailor ? :haha:
Tot nu se intelege de ce nu le pot da la abonatii noi, ca doar nu au râie, pot si ei sa vada SD pe receptoare HD.
Banuiesc ca in ziua de azi nici nu mai merita sa comanzi receptoare SD. Culmea ca pe ei i-a depasit tehnologia.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2950
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby ASiX88796 » 20 Feb 2014 21:48

»
Păi din 2 motive:
  • Pachetul Extra3 este mai scump decât pachetul Popular aşa că interesul este să se promoveze pachetul mai scump;
  • Momentan stocul de receivere HD este limitat iar epuizarea lui pe pachete SD ar periclita lansarea pachetului HD;
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: DIGI HD in curand pe satelit (anul 20...) ?

Unread postby dic_star79 » 20 Feb 2014 22:53

Eu deduc asa receptoarele HD se vor da doar in chirie cu 6 lei si numai celor care ajung la service cu un receptor care nu mai poate fi remediat. La fel a fost si la unguri prima data au fost puse in circulatie receptoarele care la cumparare au costat in jur de 50 euro, canalele HD au fost urcate dupa 2 luni. Nu am mari sperante ca la noi dupa 2 luni o sa avem HD pe satelit, ei vor sa scape de receptoarele alea care au stat un an de zile in depozit si sa faca un ban din ele.

Return to “DigiTV (RCS)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests