DiGi va renunța complet la rețeaua 3G

Mobile & GSM
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

DiGi va renunța complet la rețeaua 3G

Unread postby ASiX88796 » 22 Dec 2022 09:45

»
Operatorul de telecomunicații DiGi va închide integral reţeaua mobilă 3G până la mijlocul anului viitor, a anunțat Serghei Bulgac (directorul general al companiei), în cadrul unei întâlniri cu presa.

Serghei Bulgac - director general wrote:Deja am închis în jur de jumătate din țară și vom închide anul viitor, cel târziu până la jumătatea anului, toată rețeaua 3G de la noi. Este deja o tehnologie care nu mai merită să fie folosită

Valentin Popoviciu - vicepreședinte wrote:Numărul abonaților care folosesc acest spectru este foarte mic, de câteva mii... compania menține rețeaua 2G pentru cei care nu intenționează să folosească rețelele noi.

Prin oprirea tehnologiei 3G, pot fi puse la dispoziție mai multe spectre de frecvențe care să permită accesul la rețelele 5G de nouă generaţie.

În prezent, operatorul are cea mai largă acoperire din țara noastră (potrivit datelor ANCOM). DiGi acoperă cu servicii de voce mobilă un procent de 98,8% din totalul populaţiei, Orange România – 98,5%, Telekom Mobile 98,5%, iar Vodafone România – 98,4%.

Harta acoperiri DiGi: https://www.digi.ro/asistenta/acoperire-servicii-portabilitate/acoperire-servicii
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: DiGi va renunța complet la rețeaua 3G

Unread postby Levy » 22 Dec 2022 17:01

Am vazut si eu in anuntul lor, si aici la fel, ca raman retelele 2G.
Digi nu a avut retele 2G niciodata!

Ei doar cand au facut roaming cu Vodafone pentru o perioada aveai acces din reteaua 2G (a lui Vodafone!) in reteaua Digimobil.
Nu inteleg de unde a aparut ideea ca digi pastreaza reteaua 2G activa, din moment ce ei au inceput direct cu 3G.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: DiGi va renunța complet la rețeaua 3G

Unread postby ASiX88796 » 22 Dec 2022 19:26

»
Image

Cam de un an de zile am o cartelă DiGi prepay în telefon 2G și merge fără probleme.
Dacă te uiți pe hartă vei observa că au acoperire 2G în toată țara iar acoperirea 3G este aproape inexistentă.
https://www.digi.ro/asistenta/acoperire-servicii-portabilitate/acoperire-servicii

Cred că au downgradat antenele 3G la 2G (sau le-au înlocuit cu totul).

Fă o scanare pe telefon, poate găsești și la tine în zonă rețeaua DiGi 2G. La mine este.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Mobile & GSM”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests