Digi Mobil Roaming National

Mobile & GSM
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Digi Mobil Roaming National

Unread postby stargate » 09 Apr 2014 15:25

Digi Mobil Roaming National – RCS&RDS extinde acoperirea mobila folosind reteaua Vodafone

Image



Digi Mobil este reteaua de telefonie mobila a RCS & RDS, ocupand locul 4 in Romania in ceea ce priveste acoperirea, iar incepand de astazi lucrurile devin si mai bune pentru clientii companiei. RCS&RDS a activat saptamana aceasta ROAMING NATIONAL pentru clientii Digi Mobil, astfel ca in zonele in care operatorul nu are acoperire, reteaua Vodafone va fi accesata automat. Aceasta miscare are drept efect extinderea acoperirii Digi Mobil in zonele in care Vodafone are retea disponibila, trecerea de la reteaua Digi Mobil la cea Vodafone facandu-se automat.

Clientii Digi Mobil vor avea disponibil in contul Digi.Care un serviciu Roaming National activ in dreptul abonamentului de telefonie mobila pe care il utilizeaza in momentul de fata. Fara acest serviciu activ abonamentul nu poate fi utilizat in roaming national, iar un apel la serviciul de relatii cu clientii al RCS&RDS ar trebui sa rezolve problema. Din pacate in momentul de fata doar apelurile voce pot fi efectuate in roaming national in reteaua Digi Mobil, traficul de internet din abonamente neputand fi utilizat, serviciul nefiind disponibil pentru utilizatorii de cartele prepay.

Image

Noul serviciu este posibil multumita faptului ca RCS&RDS are o retea de telefonie mobila ce acopera mai putin de 30% din Romania si vorbim despre o situatie temporara care are o durata de 3 ani de zile, timp in care operatorul va fi nevoit sa isi extinda reteaua. Oficial cei de la RCS&RDS nu au anuntat absolut nimic in legatura cu activarea acestui serviciu pentru proprii abonati, asa ca va trebui sa aveti rabdare cu angajatii care inca nu au habar despre schimbari.

In final merita mentionat faptul ca daca aveti un iPhone, atunci va puteti conecta manual la reteaua Vodafone prin meniul Settings>Carrier, dezactivand optiunea Automatic si selectand reteaua Digi.MobilR 3G sau Digi.MobilR 2G.

Image

Sursa: idevice.ro
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby zmeura » 09 Apr 2014 16:13

Noul serviciu este posibil multumita faptului ca RCS&RDS are o retea de telefonie mobila ce acopera mai putin de 30% din Romania...

Sa mai scada din acoperire si poate mai aduc servicii dinastea "multumita" acoperirii mici.:D
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby dic_star79 » 09 Apr 2014 16:31

De astazi sa activat si la mine pe cele doua abonamente.
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby stargate » 09 Apr 2014 21:32

Si la mine s-a activat, am verificat si in DigiCare ... sa vad daca trece automat in roaming cand nu este acoperire.
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby dic_star79 » 10 Apr 2014 08:04

La mine a trecut automat in roming dar nu am asteptat sa vad daca revine singur in Digi Mobil. Poate fac o minune si avem si roming date .
User avatar
stargate
Platinum User
Posts: 2848
Joined: 11 Sep 2013 22:01
Location: P3X-888

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby stargate » 10 Apr 2014 09:11

Daca ar baga si roaming de date ar fi o miscare super.
Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt în scop experimental si educational !
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby Levy » 10 Apr 2014 21:17

Cea mai tare faza este ca de acum cartelele digimobil functioneaza si pe device-urile care nu sint 3G !!!
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby zmeura » 04 Sep 2014 13:10

S-a adaugat la contractele noi o atentionare conform careia in cazul in care stai predominat pe roaming national (adica pe Vodafone) poate interveni o restrictionare si in mare sa te cam scoata afara.
Se feresc sa faca abonamente clientilor de pe sate care sunt inafara zonei de acoperire Digi.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby ASiX88796 » 04 Sep 2014 14:49

»
Eu am băgat cartela DiGi într-un tel 2G și a doua zi am primit o atenționare "...rețeaua DiGi e 3G... ...folosirea SiM doar în tel compatibile 3G... ...etc"
Cu SiM-ul într-un tel 2G/3G am stat 3 săptămâni doar pe roaming național și nu a fost nici o problemă (dar nici nu pot spune că am folosit telefonul excesiv, doar eram în concediu).

Oricum, ei anunță că rețeaua este în extindere constantă. Iată harta:
Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby dic_star79 » 06 Sep 2014 17:34

Am fost in provincie unde DIGI Mobil nu are acoperire, a intrat in roming pe Vodafone 3G, telefonul sotiei are 3G doar pe 2100, asa ca a intrat in roming Vodafone pe 2G, si asa este si la ora actuala si nu a primit notificare ca nu foloseste reteaua 3G. Asteptam 1octombrie sa vedem ce schimbari aduc cei de la DIGI Mobil privind romingul de date cu cei de la Vodafone, ramane la 100Mbps, il maresc , sau il scoate de tot.

Return to “Mobile & GSM”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests