Digi Mobil Roaming National

Mobile & GSM
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby Levy » 06 Nov 2014 18:57

Al meu e dual sim, e putin mai complicat in acea zona, insa dupa sfaturile tale de mai sus am reusit.
Sint curios daca va avea vreodata probleme cu revenirea la reteaua 3G.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby Levy » 21 Dec 2014 09:00

Am rezolvat problema revenirii la retea !

Pur si simplu setezi reteaua manual. De cand am setat asa nu am ramas niciodata fara semnal !!
Setat automat in unele zone raman fara semnal desi exista semnal, manual e ok. Nu-i inteleg logica, ar trebui sa fie invers, dar ideea e ca functioneaza bine asa.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby delta2k2 » 10 Feb 2016 09:12

Compania RCS&RDS, cel mai mare jucător de pe piaţa locală de cablu, a prelungit contractul de roaming naţional cu Vodafone, al doilea operator de pe piaţa locală de telefonie mobilă.

Contractul, care expira în aprilie, a fost semnat pe încă un an de zile, iar RCS&RDS va plăti Vodafone în funcţie de traficul de voce şi date realizat de clienţii Digi Mobil în reţeaua celuilalt operator. Contractul îi permite RCS&RDS să le ofere clienţilor săi acces la servicii de voce şi date în zonele în care reţeaua proprie de comunicaţii mobile nu are acoperire.

La finele anului trecut reţeaua 3G a RCS&RDS, prin care compania furnizează servicii de voce mobilă, avea o acoperire de aproximativ 85% din populaţie, în timp ce marii operatori se apropie de 100%. RCS&RDS şi Vodafone au semnat iniţial în aprilie 2014, pe doi ani de zile, contractul de roaming naţional.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby ASiX88796 » 04 Mar 2016 13:55

»
RDS a anunțat că începând cu luna martie 2016 introduce restricții de utilizare a roaminglui național. Deoarece acoperirea de tip exterior a reţelei 3G Digi Mobil a crescut în perioada 2015-2016 cu 10% ajungând la peste 94% din populaţie la nivelul ţării, roamingul național va fi disponibil doar în zonele în care nu există acoperire. Pentru a beneficia de reţeaua Digi Mobil, clienţii companiei trebuie să selecteze reţeaua 3G pe modul automat din meniul telefonului.

PS: Personal pot confirma că în Timișoara nu mă mai pot conecta pe Vodafone 3G și Vodafone 2G. Din fericire în oraș există acoperire DiGi.Mobil 3G foarte bună și nu întâmpin probleme cu semnalul.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby zmeura » 04 Mar 2016 15:32

"94% din populaţie la nivelul ţării" ? Sa i-o spuna lui Mutu. Adrian.
In plus am impresia ca netul a inceput sa se miste tot mai greu odata cu cresterea numarului abonatilor iar unii se plang (tot de ceva timp incoace) ca ma aud cu intreruperi chiar daca am semnal full (eu ii aud perfect).
La inceput mi-a placut ca nu aveau reclame cu care sa incerce sa pacaleasca abonatii actuali sau viitori,dar de cand cu "4G Nelimitat" e clar, o iau si ei pe drumul Orange/Vodafone.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby zmeura » 30 Aug 2016 08:23

Digi a facut acoperire 4G in unele zone (probabil fortati de licenta cumparata care i-a obligta sa faca aceasta acoperire pana la un anumit termen) insa nu si 3G. Tot in aceste zone au fost scos roamingul prin Vodafone. Problema e ca daca ai telefon 3G si te plimbi prin tara te trezesti ca nu ai semnal deloc.
Practic esti fortat sa schimbi telefonul cu unul capabil 4G, deci ii sfatuiesc pe cei care vor sa treaca la Digi sa isi ia direct un telefon 4G TDD. Atentie, trebuie sa stie TDD, altfel iar e degeaba! Deocamdata destul de putine telefoane stiu TDD, eventual luati din oferta lor ca e mai sigur. Daca deja aveti un telefon 4G si nu stie TDD ... :violent:
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Digi Mobil Roaming National

Unread postby Levy » 30 Aug 2016 21:30

In Hunedoara cand mi-am cumparat telefonul 4G, viteza era pe la 50-60 Mb/s . Zilele trecute am facut teste de viteza in diverse zone ale orasului si pe 4G nu trecea de down 10Mb/s si UP de 6Mb/s. Astea nu-s viteze de demne de tehnologia 4G !
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Mobile & GSM”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests