Vand diverse readere USB

Shop
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 11 Apr 2015 18:01

Vand mai multe variante de readere USB construite de mine, cu chip-uri din familia FTDI:
- reader USB simplu - 90 lei (3,579 - 6 mhz)
- reader USB dublu - 120 lei (3,579 - 6 mhz)
- reader USB quad - 220 lei (3,579 - 3,68 - 4 - 6 mhz)
- reader USB simplu cu display, bazat pe chip FTDI si Arduino - (orice frecventa, memorii, etc, pentru cunoscatori) - 250 lei
Preturile sunt cu transport inclus, cu posta.

http://s24.postimg.org/3wuxsxq91/all_in ... hoenix.jpg

http://s27.postimg.org/mprqvg4bn/USB_mini.jpg

http://s18.postimg.org/jjkyonuyh/New_Du ... er_SMD.jpg

http://s27.postimg.org/6pp13xn77/Gelvis ... er_001.jpg

un filmulet http://www.4shared.com/video/T84QHf4fba ... Reade.html

La comanda, pot efectua unele modificari, adaptari la cititoare.
De asemenea, pot realiza si alte montaje electronice la comanda.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby ASiX88796 » 13 Apr 2015 08:20

»
Fiind vorba de produse noi ar trebui precizat câtă garanţie se oferă şi care este politica de retur. Bănuiesc că produsele vin fără "manual de utilizare" aşa că ar fi de apreciat dacă faci câteva clarificări: cu ce carduri au fost testate, la ce frecvenţe şi câteva exemple de setări în OScam.

De exemplu:
reader USB simplu
-CAiD 0b02 la 3,579MHz şi 6 MHz
-CAiD 0500 (TVR) la 6 MHz
-CAiD 1880 la 3,579MHz
-OScam: device = /dev/ttySx ( x= în funcţie de nr COM)
- etc

Din câte observ eu readerele simplu, dublu şi quad sunt cititoare simple Phoenix la care sa ataşat un convertor USB to COM (cipul FTDi).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 13 Apr 2015 09:34

@ASiX88796
Referitor la garantie, nu se pune problema, in sensul ca se repara gratis.
Asemanarea cu cititoarele Phoenix pe port serial, din care inca mai construiesc si acum, se poate face doar datorita soclului de card, chiar daca, un phoenix functioneaza perfect cu un adaptor FTDI....
In rest, nu prea e corecta exprimarea cu "cititoare simple Phoenix la care sa ataşat un convertor USB to COM". Cititorul de card este asa de simplu incat nu are decoc partea de simplu Phoenix serial.....
Pe scurt, sunt ceea ce sunt: readere, cu chip/driver FTDI, recunoscut automat in Windows si in majoritatea sistemelor folosite in domeniu.
Fiind atat de simple, nu se pune problema cu ce carduri functioneaza, asta depinzand numai de frecventa si de sistemul si setarile utilizatorilor. La cerere, in functie si de posibilitati, quartz-urile pot avea si alte valori. Eu le testez dpdv hardware, cu cateva carduri "clasice" (Gigi, Pocus, TVR, etc. ) pe care le am prin casa, pe Windows si pe receptoare dreambox.
Nu dau configuratii si nu promit timpi de raspuns fantastici, pentru simplul motiv ca nu am cum sa experimentez toate configuratiile si nici nu am scule si timp pentru asa ceva, fiind axat mai mult pe partea de hardware. Dar pot fi lansate intrebari, sigur sunt destui useri care folosesc cititoare "by Gelvis".
Toate cele bune!
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby ASiX88796 » 13 Apr 2015 12:58

»
Mă dezamăgeşti gelvis, parcă ai fi un vânzător de pe trotuarul din faţa intrării în piaţa de vechituri.

gelvis wrote:Referitor la garantie, nu se pune problema, in sensul ca se repara gratis.
-păi dă şi tu un termen de garanţie, un an, doi, lifetime... şi în ce condiţii. Şi politica de retur? Sau nu se primesc retururi în nici un caz?

gelvis wrote:...nu are deloc partea de simplu Phoenix serial...
-laşi impresia că nu şti cum arată un cititor Phoenix pe serial. Am să-ţi ataşez o schemă (a nu se confunda cu readerele combinate Phoenix/Smartmouse cu 2 quarţuri).
Image

gelvis wrote:sunt ceea ce sunt: readere, cu chip/driver FTDI
-adică un reader Phoenix la care sa înlocuit MAX232 cu FT232
Image

gelvis wrote:nu se pune problema cu ce carduri functioneaza
-ba da se pune, căci cine vrea să cumpere vrea să ştie dacă merge sau nu cu cardul său

gelvis wrote:Eu le testez dpdv hardware, cu cateva carduri "clasice"
-păi de ce este aşa greu să menţionez că merg cu card TVR la 6MHz şi card DiGi la 3,579MHz?

gelvis wrote:nu promit timpi de raspuns fantastici
-nici nu am pomenit de timpi de răspuns

gelvis wrote:Nu dau configuratii...
-asta este foarte important de precizat, cu alte cuvinte clientul cumpără în totalitate pe răspunderea sa.

Toate cele bune din partea mea şi spor la vânzare!
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby franta » 13 Apr 2015 15:16

din cate am vazutmai demult omu spune daca pui jumperii pe pozitia X ai fregventa asta avand posibilitatea de a alege mai multe optiuni.
daca cineva e interesat de asa ceva cred ca stie pt ce il ia, si cu ce se mananca
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 13 Apr 2015 16:40

ASiX88796
Domnule, nu imi dau seama de ce iti consumi atata energie si esti asa de inversunat....
Vorbesti de "politica" de parca iti trebuie nu stiu ce strategie sa vinzi niste chestii pe care le construiesti cu mana ta.
Te prefaci ca nu intelegi, si incerci sa arati ca stii cum arata o schema de Phoenix. Daca citesti intr-adevar cu atentie ce am scris eu, exact pentru asta nu vreau sa dau detalii prea multe, pentru ca nu e cazul..... Eu, din contra, ti-am spus ca schema e prea simpla ca sa nasca discutii.....
Nu vreau sa intru in polemica, te respect ca user cu vechime pe forum, dar te rog, daca nu te intereseaza subiectul, las-o moale. Daca nu sunt binevenit pe forum si vreun admin imi sugereaza asta, ma retrag fara probleme. Fie vorba intre noi, cei de pe forum, ai dat niste exemple de frecvente pentru unele carduri: te rog sa verifici, pentru ca induci lumea in eroare, poate nu intentionat..... Alea nu sunt cele mai bune frecvente si sunt sigur ca tu stii asta.
Ok, ajunge, este si zi de sarbatoare. Eu nu am nimic personal cu tine, consider ca am "discutat" destul.... m-am descarcat si eu..... Daca sunt useri care folosesc readere de la mine, chiar ii rog sa spuna aici daca au avut probleme cu ele, daca am asigurat sau nu suport hardware, etc.....
Toate cele bune!
PS - m-a deranjat tare faza cu trotuarul. Vreau sa cred ca a iesit la repezeala, altfel, sa stii ca este foarte usor sa jignesti pe cineva si sa scoti perle din astea, gen manea.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby ASiX88796 » 13 Apr 2015 17:56

»
Stimabile aici este vorba de bun simţ, un minim de bun simţ care trebuie să-l acorzi tu clientului.
De ce eviţi să răspunzi în clar la câteva întrebări simple:
-beneficiază produsele de garanţie şi pe ce perioadă?
-oferi suport tehnic la instalare sau nu?
-garantezi în vre-un fel că cititoarele vor merge cu anume carduri sau cine cumpără îşi asumă riscul în totalitate?

Eu am încercat să te ajut şi să te îndemn să fi mai orientat spre client, să comunici şi să dovedeşti că eşti profesionist dar văd că e foarte departe de tine această titulatură. Şi te mai şi încăpăţânezi să ne convingi că sunt cititoare USB când oricine cu un minim de cunoştinţă de electronică ştie că FTDi sunt convertoare USB to COM (dar nu are rost să ne pierdem în astfel de detalii). Sunt convins că mulţi au cumpărat şi le merg dar la fel de convins sunt că mulţi au cărunţit încercând să le configureze. Nu cred că-ţi picau plombele de la premolari dacă deschideai un pic gura şi dădeai câteva detalii mai amănunţite.

Notă: Toate cele exprimate de mine în acest topic sunt opinii personale şi nu au nimic de-a face cu administratorii acestui site.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 13 Apr 2015 18:24

Domnule user circuit integrat de dreambox,

Imi dau seama dupa limbaj ca e posibil sa ai mai putin de jumatate din varsta mea.... asa ca dupa asta, o sa inchei dialogul cu tine.
Din respect pentru cei care citesc din pacate contrele astea, daca nu s-a inteles, o sa fiu mai clar: Nu vreau sa fac reclama unor produse foarte banale, dar necesare in hobby-ul receptiei satelit. Daca o fac, imediat se interpreteaza ca o lauda. Nu vreau deloc sa concurez cu cineva, sau sa spun ca sunt cele mai bune, cele mai rapide, mai bune decat altele, etc, etc. Exista atat de multe informatii pe toate site-urile de profil incat discutiile nu prea au rost. Exista PM si alte mijloace de comunicare, la care poate apela cel este interesat de amanunte. Am incercat mai sus, sa spun mai voalat, ca sunt foarte multi care au deja readere construite de mine. Nu am specificat termen de garantie pentru ca eu ma consider membru al comunitatii satelit de foarte multi ani si am reparat sau inlocuit orice reader construit de mine si defectat intre timp, indiferent de motiv, chiar si atunci cand userul a gresit cu alimentarea, gratuit, fara limita de timp. Au fost cazuri care nu acopera degetele de la o mana....
M-ai luat cu schema, cu trotuarul, cu premolarii, etc..... In unele cercuri, se face senzatie cu astfel de glume.... Ti-am spus de la inceput ca schema este chiar mai simpla decat ai sugerat tu. Daca asa gandesti, ca readerul nu este un reader usb pentru ca piesa centrala este un convertor USB to Serial, atunci nici pe receptoarele de satelit nu ar mai trebui sa scrie receiver, pentru ca ele de fapt au la baza un procesor, periferice, etc.......
Te-as ruga, daca mai faci vreo remarca la persoana mea, sa fii macar cuvincios, pentru ca totul are o limita. Te rog sa te rezumi la aspecte tehnice sau care tin de forum si subiect.
PS: nu era mai normal ca in cazul in care te pricepi si ai idee de subiect sa facem schimb de impresii, proiecte, etc....?? Cred ca da, si asta e rostul forumului.......

Scuze celor obligati sa citeasca asta, doar daca nu v-a facut placere.......

:haha:
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby dMd » 13 Apr 2015 18:42

Poate nu ar trebui sa intervin in discutia asta, insa fiind un fost client imi permit sa fac o precizare pertinenta. In urma cu cativa ani am comandat un lnb la o firma din RO care distribuie si cititoare carduri (puteam comanda 2 produse in speta un lnb + un cititor si sa platesc o singura taxa postala de livrare), dar cum activam pe un alt forum unde exista postat la rubrica de specialitate cititoare .. am decis sa incurajez si eu pe cei ce incearca sa faca ceva pt comunitatea satelitara. Zis si facut, am comandat lnb la firma si cititor phoenix prin PM pe forum. Am stat cu "inima la gura" pana am primit ambele produse, dornic fiind de teste.
Daca LNB-ul inca isi face treaba foarte bine si acum ... cititorul sta in raft de cand l-am primit si l-am testat, pana in momentul
de fata. Am incercat sa cer explicatii pe messenger producatorului, insa am simtit un gust amar in raspunsul primit. Inca odata precizez, nu vreau sa fac publicitate negativa nimanui si doresc din toata inima ca cei o mana de oameni ce activam pe forumurile RO sa-i incurajam pe cei ce fac ceva util, insa garantia si suportul oferit la aceste cititoare pt mine personal lasa de dorit. Aici nu iau in calcul timpul de raspuns sau designul, eu iau in calcul lipsa totala a garantiei. Atunci cand cineva iti spune pe messenger ca ceea ce i-ai vandut nu functioneaza nu ii raspunzi cu.. nu stiu ce sa zic. Produsul nefunctional nici macar 1 secunda cu cardul focus , l-am testat atat in 3C cat si oscam... rezultat identic. Din start declar ca acum este tardiva orice explicatie , am inteles atunci din discutia purata pe messenger ce inseamna suportul si garantia.

..P.S. imi cer scuze ca am fost nevoit sa fac o asemenea precizare, nu doresc ca prin asta sa se inteleaga ca cineva nu e bine primit pe forum si nu vreau sa fac publicitate negativa la adresa celor ce muncesc si fac ceva util pt comunitatea satelitara, dar nici sa fim
tratati anormal in calitate de client nu sunt de acord, se putea remedia problema atunci si altul era deznodamantul. In plus, nu sunt
singurul care spune ca produsele sunt... asa cum sunt.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 13 Apr 2015 19:30

dMd:

Sincer, imi pare rau ca nu ai reusit atunci sa faci setarile.
Chiar imi aduc aminte de conversatia de pe messenger, dar stiu ca nu ai mai zis nimic, iar eu am considerat ca pana la urma ai reusit.
Daca te mai incalzeste cu ceva, daca ai rabdare cateva minute, un PC si ai un cablu serial "pin la pin" iti pot demonstra ca interfata este 100% ok dpdv hardware, iar daca tie nu ti-a mers, a fost din cauza de setari.
Referitor la suport, ar fi culmea si chiar as dori si eu sa fiu atat de tare incat sa pot indruma toti userii sa-si instaleze readere pe orice scule, orice sistem de operare si orice soft...... dar nu sunt atat de tare.... pot garanta ca interfetele functioneaza in scopul propus.... Chiar as fi curios daca vreun furnizor de readere, privat sau nu, ofera asemenea suport (ce se pune si in ce fisier, in ce folder, pe scula x, cu imaginea y, etc.....).
Inca o data, scuze ca am agitat apele.....
Gelvis

Return to “Shop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests