Vand diverse readere USB

Shop
User avatar
lao
Advanced User
Posts: 524
Joined: 07 Oct 2013 06:33

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby lao » 13 Apr 2015 19:44

Bun, hai sa zic si eu ceva...
Acum multi ani am luat unul pe serial. N-a fost chip sa-l fac sa mearga, era defect.
Am vorbit pe mess si pe tel si a 2-a zi l-am dat unui prieten care avea drum si a fost schimbat.
Merge si acum.
In alta ordine de idei, eu intai am intrebat, am vazut produsul la un amic si care-i treaba cu el, apoi l-am comandat avand clar stabilit scopul in care o sa fie utilizat.
De suport nu aveam nevoie, nu prea vad ce suport sa fie acordat, daca nu sti sa pui in 3C dev/ttyS0 nu prea trebuie sa-l cumperi.
Garantia n-a fost o problema, poate daca era dupa luni sau ani... nu stiu.
Nu merge brici cu orice card, dar nu m-a deranjat, eu l-am luat pentru unul anume, card via.
Si se mirau unii amici ce ecm time am, ca nu au mai vazut asa ceva.
Nu pot spune daca mai cumparam altele sau nu.
Oricum, am prins niste smargo originale la preturi excelente.
Nu stiu astea noi, dar cele pe serial, pentru mine aveau principala problema ca nu puteam sa pun ce freq vreau.
Iar freq e importanta. Restul aspectelor, carcasa, mataraie etc pot fi considerate probleme minore.
Deci, eu nu pot sa ma pling, dupa ce a fost schimbat respectiva scula a facut ce ma asteptam de la ea.
Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
User avatar
shark79
New member
Posts: 35
Joined: 21 Oct 2013 18:22
Location: https://jobs-eu.com
Contact:

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby shark79 » 13 Apr 2015 19:46

Am cumpărat si eu un cititor usb de la gelvis, îl folosesc la cartela Tvr până nu demult la un Optibox Evo M7, acum la Vu Solo SE, funcționează ok de aproape 2 ani.Sunt multumit de achiziția făcută si sunt de părere ca trebuie să susținem asemenea oameni cu idei , chiar dacă câteodată comunicarea e deficientă. Despre garanții...decât numai prin vorbe (exemplu receptoare clone china cu multe luni garantie importate de diferiți comercianți, dar faptic zero) mai bine fără.
Vu+ Uno 4K SE, VU+ Solo SE
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby ASiX88796 » 13 Apr 2015 21:48

»
lao wrote:...daca nu sti sa pui in 3C dev/ttyS0 nu prea trebuie sa-l cumperi...
Problema este ce faci că dacă pui dev/ttyS0 în CCcam.cfg şi nu merge iar vânzătorul îţi răspunde că "nu este nici o problemă hardware" !? Asta trebuie specificat în clar pentru toţi care cumpără: Răspunderea este în totalitate a cumpărătorului, vânzătorul nu garantează în nici un fel compatibilitatea cu un card anume şi nu se obligă în nici un fel să ofere suport la configurare. În cazul în care cumpărătorul poate demonstra că produsul a fost livrat defect atunci se poate schimba gratuit (cam la asta se referă garanţia). Rog pe gelvis să mă contrazică dacă am înţeles greşit.

shark79 dacă foloseşti interfaţa lu' gelvis cu card TVR şi OScam fă şi tu o contribuţie şi postează setările reader-ului, măcar aşa să facem un mic progres în ceea ce priveşte suportul tehnic la acest produs.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
shark79
New member
Posts: 35
Joined: 21 Oct 2013 18:22
Location: https://jobs-eu.com
Contact:

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby shark79 » 14 Apr 2015 20:04

Setare reader pentru cartela TVR folosit cu readerul USB GELVIS, cu oscam 10646 pe VU+ SOLO SE

Code: Select all

[reader]
label                         = tvrhd
protocol                      = mouse
device                        = /dev/ttyUSB0
autospeed                     = 0
caid                          = 0500
detect                        = cd
mhz                           = 357
cardmhz                       = 357
ident                         = 0500:025900,025910,FFF720
Last edited by ASiX88796 on 14 Apr 2015 22:21, edited 1 time in total.
Reason: am şters unele setări mai puţin relevante pentru partea hardware a readerului
Vu+ Uno 4K SE, VU+ Solo SE
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 10 Jul 2015 19:47

<<<<<<<<<<<< valabil >>>>>>>>>>>>
User avatar
gelvis
New member
Posts: 9
Joined: 11 Apr 2015 17:44

Re: Vand diverse readere USB

Unread postby gelvis » 02 Aug 2015 17:06

>>>>>>>>>>>>>>> valabil <<<<<<<<<<<<<<

Return to “Shop”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests