optibox evo m7 tuner

luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 15 Sep 2014 15:08

Update:

Iata ca am facut niste teste si surprizele nu contenesc sa apara.
Dupa cum ziceam..pe enigma am instalat ultimul soft de la PBNIGMA (cel din mai 2014). Aici am vazut acele diferente si faptul ca nu am semnal pe unele canale de pe thor 5 ale nordicilor. Ghiciti ce..am comutat pe softul de la GI genius..si aici am semnal la fel de bun ca pe vu uno. Imi gaseste acele canale si se vad excelent. Si SNR/AGC e asemanator ca la vu uno. Nu mai stiu ce sa cred...

Am facut rollback la frecventa procesorului..si am incercat sa vad daca e vreo diferenta pe enigma la calitatea semnalului. La fel, nicio schimbare. Am incercat sa revin la MARA (am zis ca poate are vreo influenta...). Din pacate..asa cum spunea si un alt coleg pe forum..nu se mai poate reveni de la GENIUS la MARA. Cel putin nici eu nu am putut. Daca cineva reuseste poate ne spune solutia.

Acum nu-mi ramane decat sa incerc alte softuri in enigma... Credeti ca softul din enigma poate influenta sensibilitatea tunerului? Pentru mine e prima oara cand observ chestia asta.
Daca aveti posibilitatea incercati si voi si comparati calitatea semnalului pe OS1 si OS2...

merci
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby dMd » 15 Sep 2014 16:04

Incearca sa pui in flash diferite imagini "consacrate" si cat mai apropiate de noutatile zilei pt receptorul tau... ex ATV, vezi diferentele si cat de apropiate sunt valorile pe acele imagini. Nu stiu cat de usor vei gasi imagini scoase de acelasi Team pt ambele receptoare (ATV este una) insa este foarte important sa ai aceeasi imagine ca sa ai un test cat mai apropiat de realitate. Obligatoriu trebuie sa folosesti aceeasi antena si LNB ca sa faci comparatia... numai asa poti targe o concluzie apropiata de ce este corect.

... daca totusi VU castiga detasat, fii optimist si nu uita ca exista o diferenta de pret dintre cele 2 receptoare :juggle:
... daca rezultatele sunt apropiate, atunci ai deja demonstratia ca ce este scump nu trebuie sa fie neaparat superior :)
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 15 Sep 2014 16:09

Pai tocmai am demonstat ca si evom7 receptioneaza semnalul de pe thor 5 si focussat la fel de bine ca vu uno dar DOAR daca comut pe OS1 soft GENIUS. Daca folosesc enigma2..semnalul e scazut. Aici nu mai inteleg nimic...O fi de la softul asta PBNIGMA...
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby dMd » 15 Sep 2014 16:25

Teoretic asa pare.
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby andym02 » 15 Sep 2014 16:31

Ca sa scapi de aceasta enigma/necunoscuta , iti recomand sa folosesti multiboot , instalezi cate img. doresti in E2 , impropriu spus cate doresti , cate'ti permite stik'ul . In felul acesta poti verifica si constata diferanta intre img. x si y .
Ptr. folosirea multiboot gasesti detaliile aici : viewtopic.php?f=44&t=1132

succeeesssssss
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby Levy » 16 Sep 2014 07:10

Tunerul este foarte bun. Daca indica mai putin nu inseamna ca nu receptioneaza. Am cateva receptoare trecute prin mana, nu Vu, altele, insa Evo receptioneaza fara probleme semnalele slabe.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
luciandan
New member
Posts: 30
Joined: 20 Apr 2014 19:44

Re: optibox evo m7 tuner

Unread postby luciandan » 16 Sep 2014 15:32

Eu tind sa cred ca pe enigma sensibilitatea tunerului nu e la fel de buna ca pe MARA. Si spun asta pentru ca am comparat cele doua OSuri (OS1&OS2) pe aceleasi programe.

Return to “Optibox EVO M7 - Odin M7 - Axas Class M”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests