GPS pe Android

GPS
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

GPS pe Android

Unread postby Levy » 07 Oct 2014 16:42

Care este cel mai corect GPS pe android, vad ca sint o multime de aplicatii.
Pana acum am testat Sygic, BeOnRoad, si Waze.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
dorinineu
New member
Posts: 7
Joined: 29 Oct 2013 13:19

Re: GPS pe Android

Unread postby dorinineu » 07 Oct 2014 17:07

Intre IGO si Navigon cel mai corect mi s-a parut Navigon.Bine, nici chinezaria mea cu procesor mediatek nu e foarte grozava la gps.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: GPS pe Android

Unread postby Levy » 07 Oct 2014 17:22

Navigon-ul costa 259.9 RON ! Alta mai scumpa n-ai gasit !! :drink:

Iar IGO pe android vad ca se instaleaza doar printr-o chinezarie, nu exista in playstore. :(
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
dorinineu
New member
Posts: 7
Joined: 29 Oct 2013 13:19

Re: GPS pe Android

Unread postby dorinineu » 07 Oct 2014 19:00

Da,spre rușinea mea,nici Navigon nu l-am luat din playstore...
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: GPS pe Android

Unread postby zmeura » 07 Oct 2014 19:24

iGo e bun pe Romania.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
ovicsb
New member
Posts: 6
Joined: 09 Jun 2014 19:48

Re: GPS pe Android

Unread postby ovicsb » 13 Oct 2014 08:19

Salutare tuturor,

Personal folosesc si Igo si Navigon pe Android (Viper V1) ce as putea spune este ca Igo este mult mai complet ca si harta(TopMap 2014) dar prea incarcat cu tot felul de setari ,informari etc.Daca vrei sa navighezi cu el (Igo) trebuie sa stii putin din configuratia rutei astfel incat pe distante mari sa setezi si rute intermediare daca vrei sa ajungi unde doresti,altfel te duce prin fel de fel de drumuri care nu sunt rele de altfel dar nu se pliaza100% la ceea ce doresti.Asta indiferent de setarea rutei (rapid,eco,scurt).Avantajul este ca sunt multi producatori de harti si destul de bine actiualizate,cea descrisa anterior are aproape toata autostrada A1 Sibiu-Deva (lipsa Cunta -Saliste) si a aparut relativ repede, eu am vazut masina care cartografia ruta descrisa prin februarie si deja in mai parca era lansat ultimul update cu acesat ruta.
Despre Navigon ce pot sa zic mie personal i-mi place mai mult ,interfata este mai spartana (avantaj in cazul meu) se misca mai bine ,navigarea este mai frumoasa,i-ti ofera din start 3 tipuri de rute(rapida,economica,pitoreasca) cand stabilesti un traseu ,dar...sufera la capitolul harti nu sunt actualizate.In orase mai merge dar in afara sunt portiuni mari lipsa cum ar fi A1 Sibiu -Deva,A2 Cernavoda-Constanta etc.Personal cand am venit din Constanta spre Sibiu poate stiti si voi ce bine sunt marcate intrarile si devierile pe A2 ,A4(parca)astfel ca fara gps ratam intrarea pe A2 spre Bucuresti (la 1saptamana dupa ) a avut loc acel accident soldat cu morti mediatizat de altfel din cauza ca o masina a ratat intrarea pe A2 (semnalizare proasta) si a incercat manevra de intoarcere.
Acum ce pot spune in final , nici un sistem navigare gps nu este perfect,dar daca ai cunostinte minime despre traseu nici o problema (cazul Romania) pentru strainatate este mai simplu fiindca nu sunt prea multe modificari ,dar daca mergi orbeste bazat numai pe GPS ai sanse mari sa mai dea rateuri si sa ajungi unde nu doresti.Mai sigur este si un studiu pe harta rutiera a viitorului traseu , luat ceva informatii de la persoane care au strabatut traseul cu privire la trafic, stare drumuri, viteza medie de deplasare si abia apoi se poate trece la planificarea rutei pe gps , asta pentru a avea o calatorie placuta si fara stres.
Sygic am testat ,este ceva intre Igo si Navigon ca si harti ,ca rutare se apropie mai mult de Navigon dar am ales doar cele doua sisteme pentru a nu ma mai complica.Poate nu sunteti de acord cu cele afirmate dar personal am testat cele spuse.
O zi buna tuturor si navigare fara incidente! :sal:
User avatar
alexz
Standard User
Posts: 344
Joined: 10 Dec 2013 05:58

Re: GPS pe Android

Unread postby alexz » 16 Jul 2017 08:30

Buna,de unde as putea lua un kit Igo GPS pentru telefon?
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: GPS pe Android

Unread postby allsattnt » 05 Aug 2017 18:02

Am gasit un IGO pentru Android aici.
Merge ok si pe un Samsung 4s ,dar si pe o tableta tot Samsung.
Sunt cu hartile la zi.
Bafta
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!

Return to “GPS”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests