A fost RDi-board închis?

Diverse
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

A fost RDi-board închis?

Unread postby ASiX88796 » 05 Mar 2021 19:14

»
Image

Pentru că am tot primit PM-uri cu întrebări și se tot "șoptește" pe forum subiectul RDi-board, am decis să deschid acest topic pentru a clarifica situația.

Cert este că câteva zile bune RDi-board nu mai poate fi accesat. Variantele vehiculate ar fi:
- probleme cu plata găzduirii forumului (caz în care problema pe noi nu ne privește, nu ne băgăm în treaba lor);
- forumul a fost închis "de cineva" întrucât unele discuți au deranjat, mai precis NDS de pe 39E, adică Telekom (caz în care ar fi interesant să aflăm și noi care a fost problema);

Eu nu sunt membru acolo, nu am habar despre ce s-a discutat și ce probleme erau/sunt.
Cei care sunt membri pe acel forum sau știu din alte surse despre ce discuții este vorba, pot posta aici, pentru informarea tuturor.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
Rokky
Standard User
Posts: 71
Joined: 17 Jul 2019 08:30

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby Rokky » 05 Mar 2021 19:18

A se vedea ce s-a intamplat pe forumul rdi-board.com dupa cateva postari despre decriptarea 39E.
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby ASiX88796 » 06 Mar 2021 11:30

»
Eu cred că este doar o chestie administrativă, de reorganizare poate, și că tot stresul creat de izolările și carantinările repetate pentru COViD-19 în fac pe unii să aibe gânduri negre și să creadă că totul se va năruii.
Sau poate pur și simplu cineva a concluzionat că nu mai merită să bage bani în astfel de proiecte întrucât încet, încet piața o ia în altă direcție.
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
franta
Standard User
Posts: 457
Joined: 24 Sep 2013 17:51

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby franta » 06 Mar 2021 11:34

rdi board e off?
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby Toor » 06 Mar 2021 11:35

De o luna.Erau ceva discutii despre NDS 39E providerul romanesc si sa facut public ce nu trebuia.
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby Toor » 06 Mar 2021 11:36

Se pare ca urmeaza sat-support.tv. Vad ca nu se poate accesa de azi. Sa speram ca e doar o chestie temporara.Pacat.
Acolo aveam totul de la A-Z despre receptoarele gama Amiko si nu numai.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1541
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby Levy » 06 Mar 2021 11:37

voi fi total offtopic, daca vrea un mod sa stearga e de inteles....
Se pare ca acest hobby e pe cale de disparitie, cred ca apartinem unei generatii invechite.
Vre-o luna de zile am cautat sa cumpar un motor H-H care sa duca o antena de fier, este aproape imposibil.
Raspunsul magazinelor este aproximativ acelasi. Nu se mai folosesc asemenea instrumente.
Unde sint cei care se bucurau de un alt satelit nou aparut, de un canal FTA nou ?
Unde sint vanatorii de feeduri, sau de receptii la limita....

Pe vremuri activam pe mai multe forumuri, citeam tot ce se scria, acum nici nu mai cunosc adresele forulurilor straine, doar OpenATV, si acolo doar cand intampin vre-o problema la o imagine nou instalata.

Incet, incet cineva trage zavorul peste pasiunea noastra, cred ca noi sintem cei care facem asta, si nici nu realizam.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby Toor » 06 Mar 2021 11:38

Tehnologia IPTV va lua locul aparaturii clasice constand in receptor,cablu,lnb si motor HH sau pozitioner si mi se pare normal.
Apoi in ziua de azi orice tv e smart sau aproape smart.Gasim aplicatii gen hbo-go,Netflix si exemplele continua.
Un exemplu este chiar acest forum,daca inainte gaseai subiecte interesante pe domeniul satelitar,acu se posteaza doar chestii total pe langa subiect,a se vedea ultimele posturi,7Zip,WinRAR sau Total Commander. Hai sa fim seriosi,astea-s subiecte de postat pe un sait dedicat receptiei satelitare?
Dar asta e,noi cei batrani si vechi ce am activat pe saiturile dedicate nu cred ca vom lasa pasiunea clasica de receptie.
O zii buna va doresc!
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby val » 06 Mar 2021 11:39

Un update pentru receptorul pe care îl deții, dacă este comprimat cu ce îl dezarhivezi? Conectarea la un receptor cu E2 cu ce o faci, numai cu DCC?
Dacă s-ar face o selecție pe forumuri strict numai pentru pasionații de recepții crezi că te-ai încadra cu receptorul și antena pe care o ai?
Toor
Banned
Banned
Posts: 152
Joined: 04 Jan 2019 10:51

Re: A fost RDi-board închis?

Unread postby Toor » 06 Mar 2021 11:40

Ca sa te citez`Un update pentru receptorul pe care îl deții` da,aici ai dreptate,insa nu se intampla.
Si aici ma refer la o imagine noua,un skin,un plugin sau o versiune noua de emulator,tp-uri noi,teste receptoare vechi cat si noi si exemplele continua.
Despre asta vorbeam daca ai inteles ceva.Ca o versiune noua de winrar sau 7zip chiar nu ma ajuta cu nimic.Aceste programe exista de ani buni si care functioneaza bine mersii si dupa perioada de 40 zile gratuit.
Asa ca @val daca te limitezi doar la atat,inseamna ca nu ai pasiune pentru E2 si Linux.
Concluzia o tragi singur,iar acesta este punctul si parerea mea personala,asa gandesc eu.

Return to “Diverse”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests