Tensiune mare în rețea! Cum rezolvăm problema? e-distributie Romania

Diverse
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Tensiune mare în rețea! Cum rezolvăm problema? e-distributie Romania

Unread postby Levy » 12 Apr 2024 20:50

Daca ai tensiune mare in reteaua electrica si vrei ca distribuitorul sa rezolve asta, inseamna ca ai o problema mare, pe care doar daca ai argumente solide o poti rezolva.

Eu de la inceputul lui martie sunt in sesizari si reclamatii la distribuitorul meu (e-distributie).
Toate sesizarile le-am facut online la adresa https://contulmeu.e-distributie.com/PEDRO_SiteLogin

Image

Fiecare sesizare a fost argumentata cu grafice de tensiune.

Dupa prima sesizare am primit un raspuns la care ma asteptam, dar speram sa nu fie atat de previzibili!

Image

Sincer nu ma asteptam ca distribuitorul sa nu analizeze imaginile cu graficele de tensiune trimise, sa dea vina pe instalatia mea fotovoltaica si cea mai tare faza sa-mi recomande cumpararea unui stabilizator de tensiune! :haha: :haha:

La a doua sesizare le-am trimis grafice de tensiune cu tensiunea noaptea intre orele 21-06 moment in care nici un prosumator nu injecteaza in retea.

Image

Asta in conditiile in care tensiunea maxima in retea trebuie sa fie de maimum 241.5V!

In data de 4 martie lipsa tensiune. Am realizat ca mesteresc ceva pe la transformator.

Din acel moment am tensiunea la valori mult mai corecte.
Image

Si asa a fost o saptamana intreaga.
In mod surprinzator in data de 10 aprilie creste din nou tensiunea. Spre norocul meu atunci vine din nou echipa sa verifice tensiunea la bornele contorului.
Tensiunea era de 245V. Povestind cu electricianul de la e-distributie, ii spun hai sa comparam aparatul tau de masura cu tensiunea pe care mi-o raporteaza smartmeterul de la huawei via Home Assistant. Urmatoarea masuratoare pe aparatul de masura al celor de la e-distributie era afisat 246.02V iar langa el ecranul telefonului meu afisa 246.01V. Rata de improspatare a datelor pe telefonul meu este de 10 secunde.

In mod curios in 10 aprilie noaptea de la orele 21 la ora 6 apar din nou valori marite de tensiune.
Image

Dar sunt mult mai aproape de realitate fata de cum era inainte.

Vine si raspunsul lor halucinant prin email.
Image

Ca o concluzie:
Tensiunea era corecta, dar pentru ca am sesizat ca este mare au mai scazut-o! :haha: :haha: :haha:
Nu pot sa cred ca o firma in domeniul electricitatii poate sa-ti transmita un asemenea raspuns.

Practic ei erau in valori, doar ca eu i-am stresat si au coborat tensiunea! :haha: :haha: :haha: Serios?

O sa monitorizez in continuare tensiunea pe retea, si in functie de ce se intampla probabil o sa continui, dar de data asta la ANRE.

Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1544
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Tensiune mare în rețea! Cum rezolvăm problema? e-distributie Romania

Unread postby Levy » 19 Apr 2024 21:05

Intre timp e-distributie a devenit Retele electrice, iar pagina web s-a mutat la adresa:

https://contulmeu.reteleelectrice.ro/

Image

Daca ati avut cont pe pagina e-distributie inainte de schimbarea paginii web, puteti folosi aceleasi date pentru a va loga pe noua pagina web.
Se pare ca au pastrat baza de date existenta de la e-distributie.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Diverse”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests