Optibox Evo Enfinity

ovicsb
New member
Posts: 6
Joined: 09 Jun 2014 19:48

Optibox Evo Enfinity

Unread postby ovicsb » 08 Aug 2014 07:18

Salutare tuturor,

Are cineva receptorul mentionat ,as dori un schimb de impresii,teste efectuate,etc.Am luat acest receptor de putin timp si nu am prea avut timp de butonat.Pe scurt sunt multumit de prestatia lui ca receptor (merge client,cu Cccam 2.1.3,imagine OpenATV 4.1)cat si ca player HD merg bine pe el din HDD extern MKV-urile ,subtitrarile etc.Singurul lucru care nu l-am putut face este un SWAP la memorie ,poate ma ajuta cineva. :hehih:
tiudean
New member
Posts: 8
Joined: 15 Aug 2014 20:40

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby tiudean » 20 Aug 2014 18:25

Buna tuturor! Am luat un box Evo EnFinity si as dori daca se poate sa ma ajutati sa pun EMU pe el! Cu siguranta este cineva care ma poate ajuta! De asemenea daca ati reusit sa faceti un buchet sau "favorite" cu programele ro de pe thor va rog sa ma ajutati !!! Multumesc pentru eforturi si pentru intelegere!!!
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby Levy » 20 Aug 2014 18:37

ovicsb wrote:Singurul lucru care nu l-am putut face este un SWAP la memorie ,poate ma ajuta cineva. :hehih:


Nu inteleg de ce ai avea nevoie de swap la memorie, mai repede instaleaza pluginul cacheflush.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby andym02 » 20 Aug 2014 18:54

O sa incerc sa fiu cat mai explicit ( pe intelesu celor ce intreaba ) , descarcati arhiva cu EMU de aici : https://www.dropbox.com/s/69sa25rfdrqec ... finity.zip . O dezarhivati , deschideti acel director / folder care se numeste Softcam Setup - ATV si'o sa observati ca aveti doua fisiere " var " si " etc" . In "etc " aveti doua scripturi ( cccam , oscam ), un cfg si tuxbox , acesta din urma are in el un fisier config .
Cele doua scripturi le transferati cu ajutorul DCC sau TotalCommander in etc si le dati atribut 755
La fel procedati si cu acel cfg ( sau puteti folosi un alt cfg facut de voi ) il copi in etc , atribut 644
Tuxbox il deschidem si din el transferam doar config ,in tuxboxu din rec. ii dam atribut 755 , deschidem config si'o sa vedem o multime de fis. oscam , oprim doar oscam.confg , oscam.user si oscam.server ( fiecare opreste ce vrea ) la acestea le dam atribut 644 .
In fisieru " var " avem un alt director / folder numit " emu " , acesta il transferam in " var " din rec. ii dam atribut 755 .
Dupa ce am transferat emu si i'am dat si atribut , il deschidem si avem doua binuri ( cccam si oscam ) la acestea o sa le dam acelasi atribut 755 .
Dupa ce ati urmat pasii , dati un restart la rec... dupa care apasati butonu albastru de pe telecomanda -alegeti > softcam > softcam panel > select cam1 > aici din tasta stanga / dreapta activati ce doriti .....oscam sau cccam
Cam asta'i..... NU uitati sa completati in cfg o liniutza , altfel o sa spuneti ca nu vrea , la fel si in oscam.server.

Succeeeeeeeeesssssssssssssss
tiudean
New member
Posts: 8
Joined: 15 Aug 2014 20:40

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby tiudean » 20 Aug 2014 19:24

Cu respect, cu multumirile ce se cuvin, am procedat intocmai dupa instructiunile oferite, date pas cu pas, altfel chiar nu ma descurcam! Am reusit intr-un final (dupa ce am citit de mai multe ori postul) si pot sa va asigur ca FUNCTIONEAZA fara nici un fel de probleme! Mare om, mare caracter!!! Multumesc din suflet!
tiudean
New member
Posts: 8
Joined: 15 Aug 2014 20:40

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby tiudean » 21 Aug 2014 20:56

As vrea sa stiu daca gasesc pe undeva un program pentru Evo EnFinity care sa faca backup la canalele favorite si daca exista vreun editor de canale favorite! Merci fain!!! :hat:
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby Levy » 22 Aug 2014 06:20

Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
tiudean
New member
Posts: 8
Joined: 15 Aug 2014 20:40

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby tiudean » 23 Aug 2014 16:54

Multumesc mult pentru ajutor!
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1538
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby Levy » 23 Aug 2014 17:18

Vezi de la pluginuri OpenWEBIF sa fie activat, am vazut imagini (pentru Optibox Evo M7 !) la care OpenWebif-ul ca default era pe inactiv, si nu stiam de ce nu vrea receptorul sa-si updateze lista de canale.

Majoritatea imaginilor au acesta activat ca setare default.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
ovicsb
New member
Posts: 6
Joined: 09 Jun 2014 19:48

Re: Optibox Evo Enfinity

Unread postby ovicsb » 08 Sep 2014 21:17

Buna seara,

Stie cineva cum pot cupla EVO-ul meu prin portul usb direct la un stick RDS(MF110),pluginul descarcat 3G/4G modemmanager nu-l poate conecta indiferent de setari.Am nevoie pentru a putea conecta in aer liber receptorul fara sa apelez la router ,cabluri,alimentatoare ,prelungitoare,etc.care complica situatia .
Multumesc.

Return to “Optibox EVO”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests