Facebook ne asculta ?

Offtopic
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1540
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Facebook ne asculta ?

Unread postby Levy » 13 Jul 2021 17:08

Nu sint adeptul nici unei teorii a conspiratiei sau alte asemenea prostii, dar in ultima vreme, de multe ori am avut aceasta impresie, facebook ne asculta.

Ultimul caz concret, ESP-ul venit ieri prin curier, despre care am povestit prin casa putin, azi reclama la ce credeti ? La Esp32.

Image

Poate e doar o intamplare, dar....
Acum cateva luni povesteam prin curte despre ceva ce nu am folosit niciodata, erau prin nu stiu care supermarket niste chituri de reparat parbrize. A doua zi reclame pe facebook la parbrize auto, sau ateliere. Nu mai stiu exact, ideea era ca a fost o coincidenta destul de ciudata si atunci.

Pe traseu am tot avut norocul de cateva coincidente de acest fel.
Voua nu vi se intampla asemenea coincidente ?

Acum nu stiu cum fac ei trackingul, eu sint intotdeauna delogat pe laptop de pe facebook, doar cand pierd putn vremea sint logat, pe telefon insa sint logat continuu 24/7.
Acum poate fi de vina si browserul folosit, minunatul Google Chrome care sa vanda date catre facebook, care la randul lui sa orienteze reclamele intr-un mod foarte eficient.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2946
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Facebook ne asculta ?

Unread postby ASiX88796 » 13 Jul 2021 18:23

»
100% ești ascultat și urmărit (ca și noi toți ceilalți dealtfel) pentru a-ți se crea un profil de cumpărător.

Se numește "Targeted advertising": ...based on the consumer values, personality, attitude, opinion, lifestyle and interest. Most targeted new media advertising currently uses second-order proxies for targets, such as tracking online or mobile web activities of consumers...

Unii te urmăresc onest, pe față (carduri de fidelizare de la magazin, promoții/concursuri, etc prin care-ți dai datele de bună voie) iar alții te urmăresc pe ascuns, fără să ști prin ce metodă și ce fel de date ți-au luat (rețele de socializare, aplicații pe telefon, aplicații pe PC, etc).
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.

Return to “Offtopic”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests