Autentificarea online cu două parole

Offtopic
User avatar
delta2k2
Site Admin
Posts: 1990
Joined: 11 Sep 2013 15:18
Location: Over the rainbow ...

Autentificarea online cu două parole

Unread postby delta2k2 » 22 Dec 2020 21:22

Dacă nu aţi fost informaţi până acum, cu siguranţă în zilele următoare veţi primi de la banca parteneră sau de la unul dintre furnizorii de servicii de plată cu care colaboraţi o informare legată de noua modalitate de autentificare online cu două parole.

Începând cu 1 ianuarie 2021 la nivelul Uniunii Europene intră în vigoare o nouă directivă de plăţi ce obligă băncile şi restul furnizorilor de servicii de plată să implementeze metode mai stricte de autentificare online. De anul viitor clienții vor trebuie să se autentifice pentru accesarea contului și plata electronică cu cel puțin două elemente de identificare.

Articol complet : https://gadget.ro/de-la-1-ianuarie-2021 ... ua-parole/
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby ASiX88796 » 24 Dec 2020 20:04

»
----- Forwarded Message -----
From: Libra Internet Bank <noreply-digital@librabank.ro>
Subject: Mobile Banking - o solutie simpla pentru confirmarea platilor online cu cardul

Draga domnule ASiX88796,

In conditiile schimbarii regulilor europene privind autentificarea si confirmarea platilor, va recomandam calduros sa instalati aplicatia noastra de Mobile Banking, pentru a putea confirma cu usurinta platile cu cardul efectuate online.

Astfel, incepand cu data de 28 decembrie 2020 va fi necesar ca platile online cu cardul sa fie confirmate prin sistemul de autentificare cu doi factori (two factor authentication), ca urmare a implementarii cerintelor directivei europene PSD2.

In cazul in care nu folositi aplicatia noastra de Mobile Banking, va trebui sa definiti o parola pe care sa o tineti minte si sa o folositi de fiecare data impreuna cu codul primit prin sms atunci cand initiati plati online cu cardul pe site-uri care folosesc protocolul 3D Secure.

Insa, cu aplicatia noastra de Mobile Banking, puteti confirma tranzactia sigur si facil, prin amprenta, cod PIN sau FaceID. Aplicatia de Mobile Banking a Libra Internet Bank poate fi descarcata gratuit din App Store sau Google Play .

Va multumim si va dorim un 2021 cu optimism si noi orizonturi!

Echipa Libra Internet Bank
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby zmeura » 28 Dec 2020 17:06

La BT va merge confirmarea din apliocatia BTPay, dar trebuie telefon compatibil, adica ceva mai nou. Al meu e pe drum :)
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby val » 28 Dec 2020 17:23

Mult timp nu am putut să instalez aplicația BT Pay pt că telefonul meu nu are funcția NFC. Nu aveam nevoie sa fac plăți cu telefonul la ATM sau POS ci interogare sold și transfer bani.
In cele din urmă cei de la BT au renunțat la condiția NFC pentru aplicație, probabil nu am fost singurul nemulțumit.
@Zmeura, bănuiesc că te referi la funcția de autentificare prin amprenta.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby zmeura » 28 Dec 2020 17:26

Nici asa nu poti instala pe unele telefoane mai "vechi". Tine si de versiunea de Android sau ceva.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby val » 28 Dec 2020 19:00

Încearcă totuși să reinstalezi BT Pay.
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby zmeura » 30 Dec 2020 00:33

Nici nu iti apare la cautare in GooglePlay de pe telefon. Poti cauta pe PC si acolo il gasesti, dar cand vrei sa alegi pe ce telefon sa il instaleze nu te lasa pe dispozitivele "incompatibile".
Testat pe doua telefoane.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: Autentificarea online cu două parole

Unread postby val » 30 Dec 2020 06:47

Inițial nici eu nu l-am găsit pe Google play, căutăm pe Google iar primul rezultat era link către aplicație. Chiar și așa până să se renunțe la obligativitatea NFC nu am putut instala aplicația. Bănuiesc că mai sunt și alte condiții, cum ar fi senzorul de amprenta.

Return to “Offtopic”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests