Becuri LED pareri

Offtopic
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Becuri LED pareri

Unread postby Levy » 15 Nov 2015 13:53

De ani de zile folosesc becuri economice.
Ar fi timpul sa trec pe becuri LED.

Dau suficenta lumina ? Ce putere trebuie sa aiba un bec cu led ca sa inlocuieasca becul clasic de 100w ?
La cele economice aprox 23-27 w dau lumina cat unul incandescent de 100w.
Care sint modelele mai eficiente ?

Folositi asemenea becuri si de unde le procurati ?

Eu am gasit un model pe ebay

Image

La pachet de 10 bucati pretul lor este de 33.60 USD, asta inseamna 3.36 USD per bec. Care dupa google inseamna aprox 14 RON per bec de 15w cu dulie E27.

Are cineva modelul respectiv ? Dau lumina suficienta ? Pentru ca nici unde nu apare cati lumeni produce acel bec la 15w consumati.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
ASiX88796
Site Admin
Posts: 2945
Joined: 12 Oct 2013 17:02
Location: Timișoara

Re: Becuri LED pareri

Unread postby ASiX88796 » 15 Nov 2015 16:50

»
Wattul este unitatea de măsură pentru putere iar în cazul becurilor se face referire strict la puterea consumată. Fluxul luminos emis de o sursă se măsoară în Lumeni. Orice firmă serioasă de becuri are exprimat în lumeni fluxul luminos produs de acel bec. Ca o comparație, un bec clasic cu filament, cunoscut ca becul de 100W, produce 1400 lumeni.

Image Image Image

Referitor la becul cu leduri postat de tine... am luat și eu din China... și e doar o ”marfă Chinezească” ieftină. Nu erau bune de nimic. Nu au ținut nici măcar o lună (eu 3 bucăți am luat). După cum observi în poză, sunt led-uri SMD lipite pe un PCB alb într-un înveliș transparent de plastic. După 2 săptămâni acel PCB alb sa înnegrit și de la supracăldură sa topit inclusiv cositorul iar ledurile au început să se deplaseze până sa întrerupt circuitul. Sunt proiectate prost căci se supraîncălzesc. Ca să nu mai spun că lumina emisă este de doar câteva sute de lumeni și nici vorbă să poată fi folosite pentru camera de zi sau atelier.

Dacă cauți pe e-bay o să găsești și vânzători care au trecut și numărul de Lumeni deși eu mă-ndoiesc că este real...

Image
___________________________ ____ ___ __ _
» Mulţi vorbesc, puţini comunică.
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Becuri LED pareri

Unread postby Levy » 15 Nov 2015 16:52

Deci raman la becurile economicoase de 23w ! :tnks:
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Becuri LED pareri

Unread postby zmeura » 15 Nov 2015 20:26

Mai bine.Deocamdata becurile LED sunt un fel de fiţă, nu prea sunt fiabile decat cele foarte scumpe iar diferenta de consum de la un 15W LED la un 23W economic nu merita.De la 100W la 23W da,merita pe vremuri.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Becuri LED pareri

Unread postby Levy » 15 Nov 2015 21:20

Din cate explica @ASiX88796 sint chiar periculoase !

După 2 săptămâni acel PCB alb sa înnegrit și de la supracăldură sa topit inclusiv cositorul iar ledurile au început să se deplaseze până sa întrerupt circuitul.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
val
Standard User
Posts: 90
Joined: 11 Sep 2013 18:10

Re: Becuri LED pareri

Unread postby val » 16 Nov 2015 08:11

Acum 1 an am cumparat de la un magazin local 2 becuri de 5w pe care le-am montat in exterior; cel din fata arde toata noaptea, cel din spatele casei ocazional. In timp am mai montat de 3w pe hol si in incaperea unde am montat boilerul, unul de 7w unde am masina de spalat.
Pana acum nu am avut probleme, sunt multumit de ele. Becurile contin led-uri SMD, aspectul este insa, diferit fata de cele de sus carcasa avand fante de aerisire, ceva gen: http://static.mivarom.ro/catalog/images/27329.jpg . De alfel de la Mivarom am comandat pentru cativa prieteni la preturi mult mai mici decat cele pe care le cumparasem modele de diferite puteri.

Image
Last edited by ASiX88796 on 16 Nov 2015 09:20, edited 1 time in total.
Reason: adăugat poză
User avatar
zmeura
Site Admin
Posts: 4513
Joined: 10 Sep 2013 20:42

Re: Becuri LED pareri

Unread postby zmeura » 16 Nov 2015 11:06

Un prieten a cumparat o veioza cu bec LED,nu stiu cat a mers dar cred ca sub 1 an si s-au inegrit 2-3 led-uri degajand si un miros puternic de ars.Becul se incingea grav daca il alimentai,construit exact pe stilul celui transparent.
Altul are tot asa puse mai multe,zicea ca cele scumpe tin iar cele ieftine au cam crapat.Acum nu stiu,deocamdata ma joc doar cu spot-uri cu LED,in rest raman la cele economice ca nu da pe foc.
.
"Sa fie bine ca sa nu fie rau"
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Becuri LED pareri

Unread postby Levy » 16 Nov 2015 19:11

Totusi un bec LED ca sa produca 1400 lumeni ar trebui sa aiba cel putin 15W.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Offtopic”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests