Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Offtopic
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Unread postby Levy » 18 Dec 2022 18:01

De cand cu criza energetica, ma tot bantuie ideea montarii unor panouri fotovoltaice.
Dar pe acoperis nu le-as monta, tigla are probleme si ar cam trebui schimbata, si in gradina foarte rar se poate intampla sa am si un metru de apa, din cauza inundatiilor.
Acestea ar fi motivele principale, pentru care m-am tot gandit cum sa fac, un suport la pamant pentru panouri fotovoltaice, astfel incat inundatia maxima sa nu le afecteze, sa am totusi acces la ele, si sa-l si pot construi cu un efort fizic pe care sa-l pot face si aproape de unul singur.

Solutia finala i-l aveti in acest scurt video de pe youtube.



Sper ca in curand, sa pot sa si populez acest suport cu panouri fotovoltaice.
Pe moment sunt in standby, pentru ca sunt inscris in sesiunea 2021-2022 de la AFM, de unde sper sa realizez toata instalatia cu ajutor guvernamental.
Daca ajutorul guvernamental nu va fi real, (firmele care monteaza, au inceput sa aiba preturi mult mai mari pentru cei care instaleaza cu ajutorul AFM fata de ofertele fara acest ajutor AFM!) atunci voi fi nevoit sa le instalez din fonduri proprii. Momentan pentru ca astept rezultatele analizelor dosarelor, nu am cautat inca varianta finala la care i-l voi face din fonduri proprii. Oricum am aruncat cu privirea la cativa instalatori, si vazand diferentele de preturi enorme intre cele doua variante, aproape ca sunt pe care la renunt la varianta cu AFM.

Daca aveti experienta cu varianta AFM sau cea cu fonduri proprii, m-as bucura sa va impartasiti experientele dumneavoastra aici.
Poate invatam si noi ceva din cele pe care altii le-au trait, si astfel o hotarire intr-o asemenea problema o vom lua mult mai in cunostinta de cauza.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Unread postby allsattnt » 18 Dec 2022 20:18

Văd că mai sunt oameni nebuni ca mine.
Te sfatuiesc să le pui pe cont propriu.
Am făcut-o de prin decembrie anul trecut,pfff s-a făcut aproape un an.
Am inceput greoi cu informații multe din diverse,am tocat netul câteva săptămâni.
Am luat inverterul și 5 panouri pentru inceput, de 350w fiecare.
Inverterul este de 3,5 kw/24v.
Te sfătuiesc să te gândești cam ce consum ai.
Am fost totuși circumspect la inceput.
Văzând că e bine ,prin februarie am mai luat 5 panouri și 2 baterii gel de 200ah.
Anul acesta nu cred că am consumat 70 kw din rețea, până a venit ceața și ploile,acum mai scoate puțin pârleala electrica,dar atunci când e soare m-am scos.
Ziua oricum nu prea stăm pe acasă,doar puștiul de 14 ani,cel mare la facultate,eu și soția la serviciu,deci consum mic,se încarcă bateriile iar seara trecem pe retea pela 2-3 noaptea.
Acum dacă aș fi la inceput aș trece direct pe 5kw sau 6 kw.
Dar deocamdată mai stau așa.
Toată instalația am făcut-o (gindit-o) singur.
Un singur string , în total 3500w..
Împământare separata pentru inverter, separată pentru panouri, separată pentru casă,nu vreau să le amestec.
Folosește cablu,piese de calitate.
Panourile le am pe casă,acoperis lindab,am pe s-sw (configuratia acoperișului),200° .
Încearcă să le pui pe S.
Baftă.
Oricând,cu orice întrebare îți stau la dispoziție
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Unread postby andym02 » 25 Dec 2022 13:52

salutare !
Aceiasi nebunie o am si eu in cap , urmeaza sa incep achizitionarea "materialelor" , documentatiei ....etc
O fac din fondurile mele , nu vreau sa fiu "coordonat" de stat , daca se poate , cat mai "discret" ... :tong:
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Unread postby Levy » 25 Dec 2022 14:44

In data de 21 decembrie mi s-a aprobat dosarul la AFM, sunt curios cum va decurge mai departe.
Din spusele unora (zvonuri in grupurile Facebook) firmele supraincarca pretul final, astfel incat instalatia cu ajutorul AFM te costa mai mult decat fara. :haha: La noi cred ca orice anomalie poate fi posibila.
Va tin la curent cu evolutia, in momentul in care situatia evoulueaza intr-un fel sau altul.
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image
User avatar
allsattnt
Standard User
Posts: 234
Joined: 07 Dec 2014 19:15

Re: Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Unread postby allsattnt » 26 Dec 2022 11:44

Felicitări,dar ai grijă ce materiale se folosesc la tine.
Intereseaza-te de firma care va face instalarea.
Cere de la aceasta documentația panourilor,inverterului.....
Încarcă destul de mult factura,materialele sunt de slabă calitate,plus că esti legat de electrica ani de zile fara posibilitatea maririi puterii,adaugarii bateriilor,consumului propriu,din câte știu nu se face doar compensarea.
Cand va fii pana de retea,nu te poti bucura de productie.......
De aceea am înclinat spre off grid, fără intermediari,cu o investitie până acum de doar 3500€ stau linistit in caz de pene de curent,cost f. mic la facturi,iar cu un sistem de monitorizare al fazei nu am frica prajirii inverterului atunci cand revine reteaua.
E prima data cand traiesc,asa ca e omeneste sa mai si gresesc!
User avatar
Levy
Gold User
Posts: 1537
Joined: 02 Oct 2013 15:07
Location: ABSURDISTAN

Re: Suport pe pamant, pentru panouri fotovoltaice, facut acasa.

Unread postby Levy » 18 Aug 2023 20:20

"Dupa lupte seculare" ce au durat aproape doi ani, am ajuns aproape de sfarsitul aventurii AFM Fotovoltaice sesiunea din 2021! :drink2:

Dar sa fac o recapitulare scurta:
- M-am inscris in luna decembrie 2021. Am ales un instalator, cu care am luat legatura pentru a le trimite actele necesare, pe care instalatorul sa le incarce in sistemul informatic. Sesiunea din 2021 a functionat cu totul altfel, fata de sesiunea din 2023! Regulile erau altele, procedura se intampla diferit fata de ce se intampla cu sesiunea din acest an. S-a schimbat procedura inscrierii, acum beneficiarii au facut inscrierea (nu ca in 2021!), iar actele ajung la firma aleasa de beneficiar, iar acesta conform programului de finantare va aproba sau nu dosarul beneficiarului. Asta ar fi un punct pozitiv sesiunii din 2023 fata de cel din 2021, pentru ca nu se vor aduna zeci de mii de dosare la sediul AFM, care vor fi nevoiti sa verifice zeci de mii de dosare. In sesiunea din 2021 s-au adunat putin peste 46.000 de dosare.
- Al doilea pas, dupa ce am trimis actele la firma aleasa, a fost sa astept printre cele peste 46.000 de dosare aprobarea dosarului meu. Cum sunt putin "norocos" dosarul meu a aparut in lista de dosare aprobate in data de 21 decembrie 2022! Printre ultimele dosare aprobate, si la o distanta de peste un an de la data trimiterii dosarelor la firma aleasa de mine pentru montaj. Sa nu uit, au fost probleme cu prima incercare de inscriere a dosarelor, sistemul informatic nu a facut fata etc... sesiunea de inscriere dosare amanata etc...Dar pana la urma toate au intrat in linie dreapta. Cred ca norocul meu la aceasta sesiune a fost, ca nu a existat limita de dosare care vor fi aprobate! Lucru care nu s-a mai intamplat in 2023, cand fondurile expirau in primele 3 minute de la deschiderea inscrierii!
- Pasul al treilea, inca o intamplare interesanta. In data de 14 ianuarie semnez contractul cu firma care va monta sistemul, si trimit prin curier dosarele semnate, iar peste o zi scade TVA de la 19% la 5%. Dar avand norocul sa instalez cu o firma serioasa, peste doua zile de la data trimiterii contractului primesc un e-mail de la firma, cu o anexa la contractul semnat, cu noua suma pe care am facut contractul. Adica suma cu TVA 5% si nu 19%! Am semnat anexa, si am trimis-o la firma.
- Peste trei saptamani, ma viziteaza cineva de la firma, si-si ia notite, face poze etc.. si discutam detalii despre montare. In acest moment am fost anuntat ca au foarte multe dosare in derulare pentru montaj, si ar putea sa dureze 5-6 luni pana vin la montaj. Zic asta e...
Si de aici pauza... Luni intregi comunicarea a incetat. Am zis ca-i contactez dupa concediul pe care-l aveam la inceputul lunii august, dar nu a fost sa fie...
- In primele zile de concediu, am fost anuntat, ca vor veni in data de 17 sau 18 august, si daca-mi convine momentul. Am fost de acord, oricum eram pe acasa, pentru ca eu mi-am petrecut concediul schimband tiglele de pe casa.
Momentan sistemul este montat si functional. Au setat din invertor injectare zero, pentru ca inca nu am contractul de prosumator semnat cu ENEL, distribuitorul meu de energie electrica. Trebuie sa precizez ca de dosar se ocupa firma aleasa pentru montaj.
- A fost necesara executarea unei impamantari, care sa aiba valoarea sub 4 ohmi, pe care am facut-o personal, pentru ca lucrez in domeniu, si am mai facut asemenea lucrari. Cu pamantarea pot spune ca am avut noroc, pentru ca am reusit sa "scot" o valoare pe care pot spune ca nu am vazut-o pana acum, desi am masurat pana acum mai multe prize de pamantare. Buletinul de impamantare trebuia sa-l fac eu, adica nu firma care monteaza o elibereaza.
- Ultimul pas, care inca nu este finalizat. Dosarul de prosumator. Firma mi-a cerut o factura de electricitate si buletinul de impamantare, pe care le-am trimis prin email.

Image

Pe moment ziua asigura consumul propriu, care nu este prea mare, pentru ca de-a lungul timpului am optimizat totul la maxim, astfel incat sa am consumiri minime. De exemplu unul din televizoare consuma 26w iar celalalt 24w, si tot asa la orice electrocasnic...
Dacă ai tăiat și ultimul copac, ai otrăvit și ultimul râu și ai prins și ultimul pește, ai să fi uimit să constați că banii nu sunt comestibili !

Image

Return to “Offtopic”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests