Venton Unibox HD 1

Broadcom E2
danysatelit
New member
Posts: 4
Joined: 26 Jun 2014 17:19

Venton Unibox HD 1

Unread postby danysatelit » 29 Jun 2014 10:46

Buna
Am o problema.Am de la un cunoscut un receptor Venton Unibox HD1-am incercat sa ma loghez la el in retea prin dcc 295 dar nu stiu care sunt user si password default .Foloseste o imagine EGAMI 3.0 de la care pot instala majoritatea emu.Stie cineva cum se poate modifica parola de acces si de unde , sau cum sa pot avea acces la el prin laptop.
Am incercat sa schimb si imaginea prin usb cu ajutorul unui stick Toshiba de 16GB formatat in FAT 32.Problema e ca nu vede imaginea de pe stick-imi da mesaj ca nu este nimic de citit pe unitatea respectiva.trebuie un anumit model de stick? de o anumita capacitate maxima?
Sigurul mod de a intra pe receptorul respectiv a fost cu web if, dar acolo nu a cerut user si passw.Si in acest mod nu nu pot actualiza setings , nu pot modifica cccam si nu pot configura oscam ceea ce defapt voiam sa si incerc.
Astept parerile voastre
User avatar
dMd
Gold User
Posts: 1550
Joined: 11 Sep 2013 16:29

Re: Venton Unibox HD 1

Unread postby dMd » 29 Jun 2014 11:34

Daca parola este incorect introdusa nu prea vad cum te poti lega la receptor prin DCC si trebuie instalata imaginea din nou, in cazul in care pass e ok verifica si datele introduse in DCC sa nu fi gresit ceva. Legat de stick - incearca si cu un stick de capacitate mai mica sau formateaza-l cu un utilitar, spre exemplu HP USB Disk Storage Format Tool
Image Image Nu putem avea tot timpul dreptate.
dic_star79
Standard User
Posts: 246
Joined: 08 Oct 2013 19:47

Re: Venton Unibox HD 1

Unread postby dic_star79 » 30 Jun 2014 10:06

Instaleaza din nou aceiasi imagine si schimba parola cu una pe care o faci tu.
danysatelit
New member
Posts: 4
Joined: 26 Jun 2014 17:19

Re: Venton Unibox HD 1

Unread postby danysatelit » 30 Jun 2014 15:06

Am incercat sa schimb imaginea cu un stick toshiba de 16GB fara rezultat apoi cu un serioux de 8GB dar nici de pe asta nu am reusit.poate imi dati sugestii ce model de stick sa folosesc sau de pe ce stickuri instalati imagini pe receptoare.
User avatar
andym02
Advanced User
Posts: 923
Joined: 06 Mar 2014 19:18
Location: Belgravistan
Contact:

Re: Venton Unibox HD 1

Unread postby andym02 » 30 Jun 2014 21:44

Salutare , incearca cu un stik de max. 4Gb , formatat in Fat32 , imaginea descarcata trebuie dezarhivata si vazut ce denumire are directorul , E2 sau cum s'o numi . Trebuie tinut cont si de metota de instalare , nu introduci stik in usb si astepti , nu cred ca rezolvi mare lucru. Sunt cativa pasi care trebuiesc urmati ca sa poti instala o img. in rec. Vis a vis de user si pass cand intri cu DCC , user sigur este root , la pass. poti incerca cateva combinatii , cum ar fi : venton , unibox , dreambox , posibil sa fie si egami de la imagine . Dar cel mai indicat este sa'i schimbi img. cu una compatibila boxului tau .

succeeessssssssssss
danysatelit
New member
Posts: 4
Joined: 26 Jun 2014 17:19

Re: Venton Unibox HD 1

Unread postby danysatelit » 30 Jun 2014 21:46

Am reusit sa instalez imaginea cu ajutorul unui stick Trascendent de 2GB.Problema cred ca era in capacitatea stickului si nu marca acestuia.Am instalat o imagine OPENVIX Apollo 014 pe care vreau sa pun oscam.Recunosc ca nu am lucrat pana acum cu oscam dar sper sa reusesc sa-i dau de capat pentru a vedea TVR HD in sharing.Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Return to “Broadcom E2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests